دوشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۷:۱۱ 1,651 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :39337

فعالیت‌های اقتصادی با روسیه گسترش می‌یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس دومای دولتی روسیه، عزم دو کشور را برای ارتقای سطح همکاری‌ها اعلام کردند.

به گزارش  جلال شرق ،امروز دوست گرامی رئیس محترم دومای روسیه و هیات همراه به ایران تشریف آوردند و در گذشته نیز چندین بار در روسیه و برخی کشورها با آقای ویاچسلاو ولودین ملاقات داشته و چارچوب و ایده ای برای پیشبرد همکاری های دو کشور پرورانده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به چارچوبی در زمینه همکاری دو پارلمان ایران و روسیه رسیده ایم که هدف آن این است با توجه به تنوع همکاری ها، دو کشور در زمینه تجاری، سیاسی و ایجاد امنیت پایدار در منطقه همکاری کنند.

دکتر لاریجانی گفت: در خصوص مبارزه با مواد مخدر در روسیه کنفرانسی برگزار شد و کمیته مشترک بین پارلمان ایران و روسیه در حال پیگیری تحقق اهداف است و همچنین در این دیدار مروری داشتیم بر پروژه های اقتصادی دو کشور که تعریف شده است.

وی ادامه داد: باید در خصوص همکاری ها رو به جلو حرکت کرد تا سطح روابط تجاری ایران و روسیه افزایش یابد و همکاری ها شامل پروژه های بزرگ ملی و پروژه ها در استان های مختلف مانند استان های گیلان، مازندران و گلستان که با روسیه قرابت دارند، گسترش می یابد.

دکتر لاریجانی با قدردانی از حضور رئیس دومای دولتی روسیه و هیات همراه به کشور افزود: در خصوص ارتقاء روابط بخش خصوصی ایران و روسیه گفت وگوهایی انجام شد و در این زمینه اتاق بازرگانی نقش مهمی دارد تا چارچوب های مورد توافق پیگیری شود.

براساس این گزارش ویاچسلاو ولودین رئیس دومای دولتی روسیه در ادامه این نشست خبری گفت: تفاهم نامه همکاری پارلمانی که به امضای رئیس مجلس شورای اسلامی ایران رسید شرایطی ایجاد می کند که کمیته مشترک پارلمان های ایران و روسیه بتوانند بهتر کار کنند.

رئیس دومای دولتی روسیه ادامه داد: در خصوص اجرای پروژه های مشترک که قبلا در مورد آن رایزنی صورت گرفته مسئولیت داریم. روابط ایران و روسیه در حال توسعه و پویاست که این موضوع نتیجه روابط خوب بین دو رئیس جمهور است و وظیفه دو پارلمان این است که بستر قانونی را برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده فراهم کند.

وی تصریح کرد: با ایجاد ساختارهای مشترک تعدادی از کارها و وظایف مورد توافق، در حال انجام است و چارچوب ها به درک بهتر کمک می کند، در خصوص مبارزه با تروریسم و مواد مخدر ایران و روسیه می توانند به همدیگر کمک کنند اما اصلی ترین هدف توسعه روابط اقتصادی و همچنین توسعه روابط در سطح استان های دو کشور است و در این رابطه در استان ولگاگراد روسیه درباره نحوه همکاری های بین استانی مذاکراتی انجام شده است.

رئیس دومای دولتی روسیه با تشکر از دکتر لاریجانی یادآور شد: در جلسه رؤسای پارلمان ها در سئول با دکتر لاریجانی دیداری انجام شد همچنین ۵ بار دیگر با رئیس مجلس ایران ملاقات صورت گرفته که بیانگر برخورد صمیمانه و خیلی خوب ایشان است.

وی افزود: در کنفرانس امنیتی پاکستان، کنفرانس اتحاد بین المجالس سن پترزبورگ و کنفرانس رؤسای پارلمان ها در سئول در مورد گسترش روابط بین دو کشور با دکتر لاریجانی رایزنی ها انجام شده است.

پیش از شروع نشست خبری رئیس مجلس شورای اسلامی با ویاچسلاو ولودین رئیس دومای دولتی روسیه، یادداشت تفاهم همکاری پارلمانی به امضای دکتر لاریجانی و ویاچسلاو ولودین رسید.

گفتنی است؛ آقای لاریجانی  در این دیدار بر گسترش همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف تاکید کرد.
وی با اشاره به روابط خوب روسیه و ایران در سالهای اخیر، خواستار گسترش این روابط در زمینه های پارلمانی، اقتصادی و تجاری نیز شد.
رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد این سفر در توسعه این همکاریها مفید باشد.
امضای یادداشت تفاهم بین مجالس ایران و روسیه
پس از نخستین دور مذاکرات هیأت روسی به ریاست رئیس دومای روسیه با آقای لاریجانی، یادداشت تفاهم همکاری های دوجانبه امضا شد.
در این یادداشت تفاهم بر همکاری های پارلمانی و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور تأکید شده است. /صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است