یکشنبه, ۵ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
27 نوامبر 2020 ، ساعت 13:40 459 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :63812

قانون جدید چک /صدور چک در وجه حامل ممنوع و فاقد اعتبار می باشد

جلال شرق ، چک های حامل مشمول مزایای قانون چک نمی باشد؛
بر اساس قانون جدید نحوه صدور و انتقال چک,هر فردی که قصد صدور چک‌های معمولی و عادی را دارد مکلف است مشخصات‌کامل چک خود را در سامانه بانک مرکزی همان سامانه صیاد ثبت کند اطلاعاتی از قبیل:
الف_ مبلغ چک ب_ تاریخ وصول چک که همان تاریخ سررسید چک است ج_ تاریخ صدور چک د_ذینفع چک( همان دارنده چک )با مشخصات کامل ه _چک بابت چه امری صادر شده است .
پس از ثبت این موارد سامانه بانک مرکزی اجازه صدور چک را خواهد داد بنابراین با توجه به این که در ماده ۲۱ قانون مکرر چک آمده ،از این پس یعنی از تاریخ ۲۱ /۹۹/۰۹ امکان صدور چک در وجه حامل وجود نخواهد داشت,لذا از تاریخ مذکور صرفاً چک هایی دارای اعتبار می‌باشند که مشخصات صادر کننده و دریافت کننده و چک در سامانه بانک مرکزی ثبت شده باشد
حال اگر دریافت کننده یا دارنده قانونی چک قصد ظهرنویسی یا همان انتقال چک را به شخص دیگری داشته باشد نیاز است که حتماً در سامانه بانک مرکزی مشخصات ذینفع جدید چک و فردی که منتقل الیه است و چک قرار است به او منتقل شود هم درج شود.
در نهایت در صورت مشخص بودن ذینفع نهایی چک ، سامانه بانک مرکزی اجازه نقل و انتقال یا همان ظهر نویسی را صادر می کند، در صورتی که این اقدامات انجام نشده باشند و صدور یا انتقال در سامانه ثبت نشده باشد فرد دارنده ی فیزیک و لاشه چک ،امکان وصول مبلغ چک را نخواهد داشت و حتی امکان دریافت گواهینامه عدم پرداخت و برگشت زدن چک وجود ندارد.
بنابراین از این پس برگه چک تنها نشان‌دهنده طلب و مدیون بودن صادر کننده چک است و بعنوان یک سند تجاری محسوب نمی‌شود ،بلکه به اصطلاح فعالان حوزه حقوق یک برگه حواله مدنی است و در صورت مغایرت بین سیستم و مفاد برگه چک آنچه در سیستم وجود دارد به عنوان ملاک پرداخت در بانک‌ها شناخته می‌شود.
لازم به ذکر است که زمان سررسید چک های صادر شده بیشتر از سه سال از تاریخ دریافت دسته چک نمی تواند فاصله داشته باشد و اگر چکی صادر شود که سررسید آن بیش از سه سال از دریافت دسته چک باشد در آن صورت آن برگه چک مشمول مزایای قانون چک نخواهد بود ،و همچنین روی دسته چک هر فرد سقف اعتباری آن فرد مشخص می‌شود و بر این اساس کل چک هایی که فرد با یک دسته چک می تواند صادر کند تا سقف درج شده خواهد بود و در صورت پاس شدن چک های صادر شده مبلغ ان از میزان سقف اعتبار فرد برای صدور چک جدید آزاد می شود.
حال با توجه به تفاسیر مذکور می‌توان نتیجه گرفت که :
۱_افراد در هنگام صدور یا دریافت چک بایستی چک را در وجه دارنده یا ذی نفع صادر نمایند و صدور چک در وجه حامل ممنوع و فاقد اعتبار می باشد.
۲_تمامی مشخصات ذینفع یا دارنده و برگه چک بایستی در سامانه بانک مرکزی ثبت شده باشد.
۳_چکی که از تاریخ ۹۹/۰۹/۲۱ حامل صادر شود چنانچه حساب بانکی موجودی نداشته باشد گواهینامه عدم پرداخت از بانک محال علیه صادر نمی گردد و
این برگه از مزایای قانون چک محروم می باشد.
۴_انتقال چک توسط دارنده مجاز می باشد مشروط به آنکه بدون چک قانون در سامانه صیاد ثبت شده باشد و سپس مشخصات انتقال گیرنده دوم هم ثبت سامانه صیاد شود.
۵_صادر کنندگان چکها نبایستی تاریخ سررسید چک را بیش از سه سال از تاریخ دریافت دسته چک درج نمایند که در صورت درج، برگه چک مشمول مزایای قانون چک نخواهد بود.
۶_در هنگام دریافت دسته چک سقف اعتبار مشخص می باشد و در روی دسته چک درج بوده و در صورت پاس شدن چک های صادر شده، مبلغ آن چکها از میزان سقف اعتبار فرد برای صدور چک جدید آزاد میشود‌
۷ _امکان مشاهده اطلاعات چک ثبت شده، توسط دریافت کننده و اخذ استعلام از سامانه صیاد در هنگام تحویل و دریافت چک میسور می باشد.
لذا توصیه می‌شود صاحبان کسب و کار و افرادی که با چک سروکار دارند از تاریخ ۲۱ /۹۹/۹ مراقب رفتار تجاری و بازاری خویش باشد و در مراوداتی که با چک انجام می‌دهند، مقررات جاری و حاکم بر قانون جدید صدور چک و دستورالعمل های صادره از بانک مرکزی را مد نظر قرار دهند تا با مشکلات وصول مواجه نگردند.
فارغ از مطالب مذکور معایب و مزایای این طرح در فرازی دیگر به اطلاع هموطنان عزیز خواهد رسید
✍✍محمد عباسی (وکیل دادگستری)

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است