سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
آخرین اخبار
15 ژانویه 2020 ، ساعت 17:54 152 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :57637
مهران‌ رجبی:

 قهر با تلویزیون کودکانه است/ اگر من از تلویزیون بروم هیچ‌چیزی از خانه مردم کم نمی‌شود

مهران رجبی اعتقاد دارد که صفر تا صد شرایط و فضای ایجاد شده را ترامپ و آمریکا کلید زدند و جلو می‌برند؛ اگر می‌گوییم به جشنواره فجر نمی‌رویم و یا تلویزیون بازیگری یا اجرا نمی‌کنیم به همین عدم شناخت فضای سیاسی برمی‌گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از تسنیم , بازیگری است که در بسیاری از پروژه‌های تلویزیونی و سینمایی دیده می‌شود و کارنامه پُرباری در هنر بازیگری ایران دارد. کسی که اولین حضور در جلوی دوربین را در سال ۱۳۷۶ در مجموعه تلویزیونی “بچه‌های مدرسه همت” تجربه کرد. در سال ۱۳۷۸ با بازی در فیلم سینمایی “کودک و سرباز” به کارگردانی سیدرضا میرکریمی نخستین کار سینمایی را در کارنامه‌اش ثبت کرد. نقش ستوده شده او در کودک و سرباز کاندیدای جایزه جشنواره فجر شد. با فیلم بعدی میرکریمی (زیر نور ماه) با ایفای نقش روحانی رئیس حوزه علمیه مورد توجه همگان و به خصوص منتقدان قرار گرفت.

مهران رجبی تاکنون در نقش‌های زیادی ظاهر شده است که بعضی از آنها همچون میرزاعلی اصغر قریب پدر دکتر محمد قریب در مجموعه تلویزیونی “روزگار قریب” همواره در ذهن‌ها می‌ماند. شاید مهمترین ویژگی بازی مهران رجبی این است که وی نسبت به دیگر بازیگران سینما و تلویزیون ایران بسیار راحت و اصطلاحاً رئال و واقعی نقشش را بازی می‌کند. او در سریال “آخر خط” ایفای نقش کرده است که در هفته‌های آتی روی آنتن خواهد رفت و در سریال “موچین” شبکه نمایش‌خانگی ایفای نقش می‌کند.

رجبی در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به انصراف از جشنواره فیلم و تئاتر فجر و خداحافظی از بازیگری و اجرا در تلویزیون واکنش نشان داد و گفت: اول باید ابراز تأسف و تأثر خودمان را از این اتفاقات تلخ پشت سر هم اعلام کنم؛ همه این اتفاقات تلخ بودند اما راهش این نیست که گارد داخلی برای خودمان بگیریم انگار خودمان این کار را کرده‌ایم. شرایطی در فضای کشور ایجاد شد که همگان می‌دانند صفر تا صد آن را ترامپ و آمریکایی‌ها کلید زدند و ایجاد کردند. همه‌جانبه جنایتشان علنی است و ما هم جوابشان را دادیم و آن اقتدار در عین‌الاسد اتفاق افتاد. توجه داشته باشیم که همه این اتفاقات دردناک بوده‌اند و خیلی خاصّند؛ حتماً سواد و بصیرت می‌خواهد تا بتوان این موارد و فضا را کنترل کرد؛ از ابعاد و زوایای مختلف این مسئله را بررسی کنند.

وی خطاب به تحریم‌کنندگان جشنواره‌های فجر و قهرکنندگان با تلویزیون، افزود: اینکه در جشنواره فیلم فجر شرکت‌ نمی‌کنند قابل تأمل است؛ چرا که این فیلم در داخل جمهوری اسلامی ایران و برای این مردم ساخته شده است. شما خودتان هم اعتقاد به مردمی بودن دارید و همه نوع قشر و طیفی مردمند. مسلمان، سنی، شیعه و چه چپ و راست! برای همه مردم فیلم ساخته شده است. اگر قرار است فیلمی را برای گروه خاصی نمایش بدهید باید بنویسید مثبت ۱۸ و یا قشر و طیف خاصی، این برچسب باید ضمیمه آن اعلام شود.اگر به دنبال خدمت فرهنگی و هنری برای مردمیم و پیگیر نمایش فیلم و دیدن همه مردمیم نباید بگوییم در جشنواره فجر شرکت نمی‌کنم؛ این جشنواره حکومتی و دولتی است! دولت فجر را مدیریت می‌کند اما فیلم‌ها و آثارش متعلق به مردمند. باز در جشنواره‌های آزاد هم با مجوز دولتند. فکر می‌کنم این شرکت‌ نکردن و تحریم جشنواره فجر یا بازی نکردن و اجرا در تلویزیون قدری کودکانه، احساسی و حاکی از عدم شناخت شرایط و فضای سیاسی کشور است.

بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه اگر من از تلویزیون انصراف بدهم هیچ‌ خلأی در زندگی و خانه مردم احساس نمی‌شود، تأکید کرد: نکته‌ای که در بازی یا اجرا نکردن در تلویزیون و یا انصراف از جشنواره فجر وجود دارد این است که هرکسی می‌تواند آزادانه بگوید من کار می‌کنم و یا من شرکت می‌کنم؛ اما من به سهم خودم می‌گویم اگر از تلویزیون انصراف بدهم، مهران رجبی خانه مردم کم نمی‌شود؛ فرد دیگری می‌آید و این راه را پیگیری می‌کند حتی بهتر و مستعدتر از ما؛ زیرا از من بهتر در این کشور فراوانند.

وی در پاسخ به این سؤال که رسانه‌ملی با قهرکنندگان و سینمایی‌ها با انصراف‌دهندگان چه برخوردی کند، خاطرنشان کرد: من اعتقاد دارم اگر حرفی می‌زنم باید پای حرفم بایستم، بالأخره این دوستان هم این رفتار را کرده‌اند باید پای آن بایستند. به هر حال ما هنرمندان این مردمیم و نباید بگوییم این دسته از مردم! حالا که مردمی‌ایم باید توجه کنیم همین مردم با شکوه و حیرت‌انگیز و اعجاب‌آور، شهید قاسم سلیمانی را بدرقه کردند. این واژه “حیرت‌انگیز” را دشمنان هم به کار بردند و تا چند روز گیج و گنگ بودند که چه درنظرشان بود و چه شد. همیشه مردم آگاهانه و با بصیرت در دوران‌های مختلف کنار آرمان‌های مملکتشان بوده‌اند و هستند. حالا اگر نخواهیم این شکوه مردمی و همیّت‌ها را ببینیم قدری شیطنت در نگاه ما وجود دارد؛ ببینید حتماً به این مردم ایمان می‌آورید و مردم یعنی مردم گستره یک میلیون و چهل و هفت هزار کیلومتری ایران بزرگ.

رجبی در پایان تصریح کرد: من به مدیران تلویزیون می‌گویم این تصمیمات و رفتارها احساسی است و با علم بیشتر به این مسئله نگاه کنند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است