- جلال شرق - http://jalaleshargh.ir -

ما حاضر نیستیم قدم در تاریکی بگذاریم

امام جمعه آستانه اشرفیه  در خطبه های نماز جمعه این هفته خود با اشاره به موضوع برجام و اتخاذ تضمین های لازم از اروپائیان گفت: ما حاضر نیستیم قدم در تاریکی بگذاریم و یا  در جاده لغزندهای  که ممکن است آسیب ببینیم وارد شویم .

به گزارش جلال شرق ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد ساجدی با بیان اینکه لغو امتیاز تنباکو یکی از افتخارات تاریخی تشیع و از سرمایه های معنوی ما است گفت: این موضوع  گویای ظرفیت های  غنی و ارزشمند امت اسلامی به ویژه  جهان تشیع در پرتو مراکز قدرت مذهبی و قطب معنوی یعنی مراجع تقلید و روحانیت است.

خطیب نماز جمعه  ادامه داد: در جریان این قرارداد تاریخی که از رهگذر استعماری زمینه  استیلای بیشتر دشمنان ایران در عرصه اقتصاد ایران فراهم می شد  این فتوای شجاعانه توسط مرجع  عالی قدر صادر و گستره نفوذ و تاثیر گذاری آن نه در بدنه جامعه و در میان  مومنین و مقلدین این مرجع  عالی قدر بلکه تا اندرونی کاخ سلطنتی  وقت نمایان شد.

حجت الاسلام ساجدی با تصریح این نکته که باید به ظرفیت های معنوی  ما که بخشی از آن مرجعیت  و روحانیت است توجه کنیم  بیان کرد : آن چه میرزای بزرگ شیرازی اراده کرده بود یعنی استقلال خواهی  و عزت طلبی ملت ایران بود  و امروز در راس سیاست های نظام  اسلامی و در سرلوحه آرمان های انقلاب اسلامی  ماست اما در کنار این مزیت ها از مزیت هایس معنوی ما ، نباید از سرمایه معنویت  مرجعیت و روحانیت غفلت شود .

امام جمعه  آستانه اشرفیه به سالروز حکیم فردوسی وپاسداشت زبان فارسی و حکیم عمر خیام  نیشابوری اشاره کرد و اظهار کرد : این دو شاعر بلند آوازه در تاریخ ایران نماد ادب  و عرفان و سلحشوری و دلاوری  مردم ایران است..

خطیب نماز جمعه گفت:  اشعار فردوسی ، خیام و دیگر شاعران بنام  ایرانی ، بن مایه های زبان و ادبیات فارسی است واین آثار و اشعار  یکی از  مهمترین میراث فرهنگی ایران است که دارای برد و جاذبه جهانی است.

وی ادامه داد: امروز در  پرتو انقلاب و اقتدار نظام اسلامی  و داعیه های فرهنگی ما در دنیا  انگیزه های بیشتری وجود دارد تا از فرهنگ ایرانی و اسلامی  آگاهی پیدا کنند و به خاطر این  زبان و ادبیات فارسی را بیاموزند.

حجت الاسلام ساجدی به روزملی  ارتباطات و روابط عمومی در ۲۷ اردیبشهت اشاره کرد و بیان کرد: چون این روزها شاهد  یک تلاطم و تحرک  در عرصه فضای سیاسی داخلی و در عرصه رسانه ها  در ارتباط مسئله شبکه های مجازی و  تلگرام بودیم به اشاره عرض کنم که به واقعیت ها و  نیاز های واقعی جامعه توجه کنیم .

امام جمعه آستانه اشرفیه با بیان اینکه  انتزاعی و خیال پردازنه نمی شود با مسائل برخورد کرد  خاطر نشان کرد : هماهنگی و انسجام همه قوا و مسئولان نظام  یک ضرورت است وضرورت دارد که همه دستگاه ها ، همه قوا و همه مسئولان  به حدود وظایف خود ملتزم باشند  و بکوشند اقتدار و احترام مراجع  و نهادهای قانونی موجود را  حفظ کنند. و خدای ناکرده جوری رفتار نشود که دیگران سوء تعبیر  و یا سوء استفاده کنند که گمان کنند بین قوا  تشتت است و میان مراجع قانونی ما ناهماهنگی است .

وی به موضوع خارج شدن امریکا از برجام پرداخت  و گفت: در روزهای اخیر بعد از چند نوبت  استمهال  از سوی امریکا ، رئیس جمهور امریکا  خروج کشور را از برجام اعلام کرد و در ضمن این برنامه تلویزیونی  مطالبی درباره جمهوری اسلامی گفت که حاوی یک سری ادعاها و اتهامات علیه ما بود

حجت الاسلام ساجدی با اشاره به اینکه صدا و سیما متن کامل سخنان ترامپ را منتشر نکرد و باید اطلاعات درست را به ملت شجاع ایران داد گفت:  البته اراجیفی که دشمن بیان می کند لازم نیست عبارات اهانت آمیز وی را بیان کنیم ولی باید مفاد حرفش را مردم بدانند بعضی ها را بگوییم و بعضی ها را نگوییم و مردم از جاهای دیگر مطلع شوند  اعتماد مردم سلب می شود و می گویند اینها همه حرف ها را به ما نمی زنند و گزینشی به ما خبر می دهند و این خوب نیست.

ساجدی در ادامه افزود : ترامپ در حالی که از برجام خارج شد  و پیمانش را با ایران زیر پاگذاشت و نقض کرد  در عین حال سخن  از ادامه مذاکره با  ایران کرده است .

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور و رهبری مبنی بر دادن تضمین اعتماد بخش از سوی اروپائیان  برای تعهد اجرای برجام اظهارکرد :  آقای ترامپ با تزلزل چند ماهه  اگر چه خروج امریکا را از برجام اعلام کرد جز سه کشور بی اعتبار و بی آبرو در دنیا از جمله اسرائیل ، عربستان و امارات   موافقت با تصمیم ترامپ اعلام کردند .

ساجدی با بیان اینکه دنیا  نسبت به تصمیم ترامپ بی اعتنایی کرد  و اظهار مخالفت  کرد و حتی دوسوم ملت امریکا  موافق  با اقدام و این  موضع گیری ترامپ نیستند  وتقریبآ قاطبه حزب دموکرات  و بخشی از حزب جمهوری خواه با این تصمیم مخالفت کردند.

وی با بیان اینکه امریکا نقض برجام کرده باز امید دارد  که ایران با وی مذاکره کنیم و اگر نکردیم تهدید می کند  افزود : امریکا به دنبال  گرفتن امتیازات بیشتر از ما است   و زمانی که رهبر انقلاب چارچوب هارا برای دیپلمات های ما ترسیم کردند  و چون نتوانستند در بخش دفاعی و موشکی از ما امتیاز بگیرند  به دنبال این هستند در مذاکرات بعدی این را به ما تحمیل کنند و پیشرفت های دفاعی به۹ خصوص در بخش موشکی محدود کنند.

ساجدی افزود :  اگر چه ترامپ آدم متعادلی نیست  ولی به نظر می آید بعضی از مسائل جهانی از جمله تغییر استراتژی کره شمالی این توهم را برای امریکایی ها و خصوصاً  برای ترامپ ایجاد کرده است در حالی که آنها نمی فهمند بین ما و کره شمالی و یا دیگران چه تفاوت ها وجود دارد که آن هم جای بحث است.

امام جمعه آستانه اشرفیه با تصریح این سخن که جمهوری اسلامی ایران تسلیم زورگویی امریکا نخواهد شد و اگر می شد این داستان ۴۰ ساله انقلاب را نداشتیم بیان کرد :  امریکایی ها از دیپلماسی خود در خاور میانه شکست خوردند  و شما نتیجه انتخابات مجلس را در لبنان ببینید  با این همه تهدید و توطئه و فضا سازی  و طرحی بازم اکثریت آرای مردم لبنان به سمت حزب الله و متحدانش بوده است.

وی با تاکید بر این نکته که تاثیر  گذاری امریکا روی هم پیمانانش  در دنیا کاهش پیدا کرده است  اظهار کرد : اگر دیروز امریکا  علیه ما اجماع جهانی  ایجاد کرد  امروز اجماع جهانی  با اراده ملت ما و صلابت  و درایت رهبر ما و  هنرمندی مردان  عرصه دیپلماتسی این اجماع  جهانی علیه ما شکسته شد و این یعنی شکست امریکا  است

خطیب نماز جمعه  اذعان کرد : آن چه که دیروز  با قطعنامه های  شورای امنیت تحریم های  علیه ما اعمال کردند تحریم های آینده شدت گذشته را نخواهد داشت  البته  امریکا تنهاست و اروپاییان هم تا حالا با وی همراهی نکردند.

وی گفت: اگر ایران در برابر این رفتار امریکایی ها  غیر منطقی  برخورد می کرد رئیس جمهو.ر و رهبر  با عصابنیت مواجه با این مسئله مواجه می شدند و با منطق  و متانت مقابله  نمی کردند و ما هم بلا فاصله  می گفتیم ما از برجام  خارج خواهیم شد این همان نقشه امریکا بود  و امریکا  می خواهد ایران را دردنیا منزوی کند و رابطه عادی  ما با دنیا دچار اخلال کند  و امریکا  مطلوب خود را خروج ایران از برجام دیده است .

ساجدی  با بیان اینکه ما باید به هر ترتیب و به هر شکلی نباید در برجام بمانیم گفت:  راهبرد جمهوری اسلامی را رهبر ایران مشخص کردند که  تضمین در موردفشارتحریم های جدید  باید از طرف های دیگر برجام اخذ شود  اگر اروپایی  ها دنبال امتیاز  خواهی از ما باشند مشابه امریکا و حتی در یک اشیل پایین ، نشانه خوبی نیست.

امام جمعه آستانه اشرفیه تصریح کرد : اگر تضمین وجود نداشته باشد  و با اطمینان نتوانیم گام برداریم  منطقی است که ما حاضر نیستیم قدم در تاریکی بگذاریم و یا  در جاده لغزندهای  که ممکن است آسیب ببینیم وارد شویم .

خطیب نماز جمعه به چند توصیه و اصل  اشاره کرد که باید رعایت شود وآن  استقلال ملت ایران در روابط بین المللی به طور عام و در جریان پی گیری برجام به طور خاص  نباید مخدوش شود و خدای ناکرده مسیری برویم که عزت و استقلال ملت و نظام جمهوری اسلامی  ایران تضیف شود.

وی ادامه داد: منافع ملی ما باید مدنظر  قرار گیرد و مصلحت اندیشی و واقع گرایی بخشی از سیاست های عام نظام  و جزیی از دیپلماسی جمهوری اسلامی است  حجکمت ، عزت و مصلحت  شاخص های دیپلماسی ما  در چجند دهه  گذشته تاکنون بوده است و امروز نیز باید بر این منوال باشد.

وی به مسئله وحدت و انسجام ملی پرداخت و گفت:  هیچکس نباید جوری حرف بزند و حرکت کند و مطلبی بنویسد و شعار بدهد که دشمن طمع به تفرقه بین نظام اسلامی و میان مردم و مسئولان بکند.

 در پایان نمازگزاران بعد از ادای فرضیه نماز جمعه از مسجد جامع تا صحن حرم مطهر سلطان سید جلال الدین اشرف  علیه سیاست های اتخاذ شده امریکا  دست به یک راه پیمایی زدند.

عکس : پارسا ذرعی