پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
15 می 2018 ، ساعت 19:33 439 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :40538
نوبخت در نشست خبری:

منافع ایران تأمین نشود، در برجام نمی مانیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما منافعی در برجام داریم که اگر تأمین شود، می‌توانیم همچنان با وجود­ خروج امریکا از برجام به آن ادامه دهیم، اما اگر منافع ما تأمین نشود، آنگاه دیگر ضرورتی نمی‌بینیم که برجام را ادامه دهیم.

به گزارش جلال شرق ؛ محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسشی درباره تدابیر اقتصادی دولت برای پس از خروج امریکا از برجام­ گفت: اکنون امریکا ما را به طور یکجانبه تحریم کرده است و برای بقیه کشورها تحریم ثانویه محسوب می شود .
وی افزود: ما اکنون با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شده ایم که بتواند تضمین بدهد و تأیید کند که بدون هراس از اقداماتی که به عنوان تحریم های ثانویه می خواهد صورت بگیرد پشتیبانی کند.
نوبخت گفت: ما برای شرایطی که امریکا از برجام خارج شود یعنی وضع کنونی که برخی کشورها با واشنگتن همراهی کنند، سناریوی دوم را طراحی کرده ایم و سناریوی سوم ما این است که اتحادیه اروپا هم بخواهد از برجام خارج شود، سناریویی که به منزله خروج ایران از برجام نیز هست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: ما برای هر یک از این سناریوها پیش بینی کرده ایم که با توجه به مجموعه محدودیت ها، منابع ما اعم ­از نفت، مالیات ها و منابع دیگری که در بودجه داریم برای هر یک از سناریوها چقدر، و مخارج ضروری ما چقدر خواهد بود و به چه ترتیب می توانیم عمل کنیم.­
وی اضافه کرد: تقسیم کاری نیز میان همه دستگاه ها انجام خواهد شد به نحوی که در آن شرایط سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی­ و همه دستگاه ها فهرستی از وظایف دارند که متناسب باید اجرا کنند.
نوبخت ادامه داد: منابع و مصارف مشخص و اولویت بندی شده و طبق تقسیم کار میان دستگاه ها، حسب اینکه کدام یک از سناریوها رخ دهد متناسب با آن اقدام می کنیم.
وی گفت: اکنون در سناریوی نخست هستیم و متناسب با آن عمل می کنیم در این شرایط و هر شرایط دیگر از نظر بودجه می توانیم با مدیریت تخصیص بدون کسری ادامه دهیم.
سخنگوی دولت افزود: البته اینکه می گویم بدون کسری­ نه به این معنی است که محقق نشدن منابع نخواهیم داشت؛ هر مقدار منابع ما تحقق نیابد، مصارف ما نیز تحقق نخواهد یافت.
وی اضافه کرد: برخی از این مصارف را می توانیم به عنوان صرفه جویی محدود و برخی از آن را بدون کسری مدیریت می کنیم یعنی با آن منابع تقلیل یافته، هزینه های ضروری را حتما خواهیم پرداخت.
نوبخت ادامه داد: البته باید مقداری از مصارفمان را نیز در پاره ای از موارد تقلیل بدهیم تا در سطح منابع قرار گیرد اما به هر حال شرایط کشور متناسب با دریافت ها و پرداخت ها قابل مدیریت خواهد بود.

 
در افطاری های امسال دولت از اعتبارات دولتی استفاده نمی شود
­سخنگوی دولت گفت: به جهت ضرورت ملاقات های رئیس جمهور افطاری ها امسال هم برگزار می شود ولی از اعتبارات دولتی استفاده نشده و از منابع غیر دولتی استفاده می شود.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران و در خصوص مصوبه مجلس مبنی بر اینکه دستگاهها برای صرفه جویی افطاری ندهند گفت : مصوب شده که کارهای غیر ضروری از اعتبارات دولتی انجام نشود و ما هم بر این امر نظارت خواهیم کرد .
وی درباره گردهمایی رئیس جمهوربا اقشار مختلف گفت : رئیس جمهور برخی از این ملاقات ها و گردهمایی ها را در دفتر خود انجام می دهد و بخشی از آن را در قالب همین افطاری ها با مردم برگزار می کند به همین دلیل و به جهت ضرورت امسال هم این ملاقات ها انجام می شود ولی به جای استفاده از اعتبارات دولتی از منابع غیر دولتی استفاده خواهد شد .
سخنگوی دولت درباره انتقال آب از دریای عمان به استانهای شرقی کشور برای رفع کمبود آب گفت : انتقال از دریای عمان هم اکنون هم در حال انجام است ولی ما قصد داریم این آبرسانی را گسترش داده و به فلات مرکزی هم برسانیم که این اقدام در حال مطالعه و بررسی است .
سخنگوی دولت درباره کوچک سازی دولت گفت : در سال گذشته بیش از ۵۳ هزار نفر از حجم نیروی انسانی دولت کاسته شد و ما جز در موارد ضروری استخدام نداریم و تا پایان سال دوم برنامه توسعه ۵ درصد پست ها را تقلیل خواهیم داد .
 
دولت جنایات اخیر رژیم صهیونیستی را شدیدا محکوم کرد
سخنگوی دولت گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید جنایات اخیر اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل انتظار دارد که به این اقدامات عکس العمل شایسته نشان دهد.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران با اشاره به اتفاقات اخیر مانند خروج آمریکا از برجام گفت: این رفتار غیر عاقلانه و غیر سیاسی بود که از جانب رئیس جمهور آمریکا رخ داد، که مواضع زیادی از سوی رئیس جمهور و سایر مقامات دنیا در برابر آن اتخاذ شد.
وی افزود: رخداد مهم دیگر اقدام جنایتکارانه رژیم اشغالگر قدس است، در این چند روز اخیر دست این رژیم به خون بیش از ۵۹ نفر از فلسطینان الوده شده و حدود ۲ هزار نفر از این افراد هم زخمی شده اند.
نوبخت گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این جنایت از مجامع جهانی مانند شورای امنیت سازمان ملل می خواهد و انتظار دارد این اقدامات که از سوی اسرائیل در فلسطین رخ می‌دهد و اقدام دولت آمریکا که برای خروج از برجام رخ داده به گونه ای شایسته از خود عکس العمل نشان دهند.
وی افزود: قطعا وجدان بیدار جهانیان نظاره گر این اقدامات است و امیدوارم درمقابل این اقدام جنایتکارانه برخوردی از سوی مجامع بشود.
نوبخت گفت: این دو کشور به حداقل های حقوق بشر بی تفاوتند و بدون محدودیت برای خودشون اقدام به برخورد با هر جریانی می کنند.
از دلار ۴۲۰۰ تومانی عقب نشینی نمی کنیم
سخنگوی دولت گفت: همه نیازهای کشور اعم از واردات و صادارت با دلار ۴۲۰۰ تومانی تعریف شده است و این سیاست را ادامه می دهیم و از این نرخ عقب نشینی نمی کنیم.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه ارقامی که بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ثبت سفارش ارائه کرده اند مشخص است و اگر در این فضا کسی بخواهد بهانه جویی کند پذیرفتنی نیست.
بیش از ۵ میلیارد دلار ثبت سفارش کالاهای ضروری و اساسی
­سخنگوی دولت گفت: بیش از ۵ میلیارد دلار انواع کالاهای اساسی و ضروری و دیگر کالاهای مورد نیاز ثبت سفارش شده است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: در آخرین جلسه ستاد اقتصادی حسب گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت که البته این گزارش مربوط به هفته گذشته است بیش از ۵ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات انواع کالاها اعم از کالاهای ضروری، اساسی و دیگر کالاها صادر شد.
وی گفت : بانک مرکزی نیز در خصوص تخصیص ارز به این کالاها با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان در هر دلار، رقم مشابهی را گزارش داد .
نوبخت گفت: اکنون در خصوص تامین کالا تقریبا مشکلی نداریم و این نسبت به آنچه در همین زمان در سال گذشته اتفاق افتاد کسری را نشان نمی دهد ضمن اینکه صادرات ما در یک ماهه نخست امسال ۱۵ درصد بیش از واردات ما بود .
وی ادامه داد : واردات ما دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اما صادرات ما بالغ بر سه میلیارد و ۱۳۳ میلیون دلار بود که بیش از ۶۰۰ میلیون دلار تراز بازرگانی مثبت داریم.
نوبخت گفت: حتی علاوه بر آن در بخش واردات خدمات، بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار با عرض ۳۸۰۰ تومانی ثبت سفارش صورت گرفته است .
وی افزود: در بحث خدمات نیز در خصوص ارز مسافری، دانشجویی و یا کسانی که برای اعزام بیمار به خارج کشور و معالجه نیاز به ارز دارند با همین ارقام مشخص و مبالغ تعیین شده ارز داده می شود اما بخش دیگری از خدمات مانده است که آنها در این بازار رسمی تاکنون تعریف و تعیین نشده اند.
سخنگوی دولت گفت: ستاد اقتصادی دولت از دو هفته گذشته خود را موظف کرد کارگروهی را تعیین کند تا به صورت روزانه (بازار ارز) را بررسی کند چون مقداری از خدمات و حتی کالاهایی که نیاز است ما به آنها ارز بدهیم اما در این مجموعه به ویژه سامانه نیما تایید نشده است و آنها اکنون در بازار غیررسمی و غیرقانونی پاسخ داده می شود، ما آنها را در این بازار بیاوریم که حدود ۳۳ قلم آنها را تعریف کرده اند .
وی افزود: اکنون مقدار بسیار جزئی از آن نیازهای ارزی که بانک مرکزی در این سامانه آنها را تعریف نکرده است در آن بازار غیررسمی پاسخ داده می شود. ما بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار در سال در همین بازار رسمی مبادلات داریم که بخش کوچکی ممکن است در این بازار (غیررسمی) باشد .
نوبخت گفت : ممکن است کسی چند دلار نیاز داشته باشد و بخواهد هر قیمتی برای آن بپردازد آن مبنای بازار رسمی ما نیست ، بر اساس گزارش هایی که ما دنبال می کنیم مشکلی برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز که اکنون وارد کشور می شود، نداریم جز یک بخش کوچکی از خدمات که اکنون در این بازار رسمی تعریف نشده است و ما در حال وارد کردن آن به بازار اصلی هستیم و هفته گذشته ۳۳ قلم دیگر از کالاهایی که در بازار غیررسمی بودند اکنون در بازار رسمی تعریف شده اند و برای آنها پرداخت با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت می گیرد .
وی ادامه داد : ما در این خصوص مشکلی نداریم و تنها مشکل ما تعریف بیشتری از آن بخش از نیازهایی است که بنا به هر دلیلی مثل سقف ارز همراه مسافر است .مثلاً مسافر ممکن است بیش از هزار یورو برای کشورهای دور با خود همراه ببرد و برای کشورهای اطراف ۵۰۰ یورو تعیین شده است و هیچ نرخ دیگری در برابر این نرخ رسمی نمی تواند مبنای رسمی باشد و ما همه کالاها را بر پایه این نرخ قرار می دهیم.
 
در صورت خروج از برجام، غنی سازی را از سر می گیریم
سخنگوی دولت گفت : در صورتی که اتحادیه اروپا از برجام خارج شود ایران هم بی شک از آن خارج می شود و به سال ۹۲ برخواهیم گشت و غنی سازی را از سر خواهیم گرفت.
نوبخت در نشست خبری امروز خود افزود : در صورت خروج از برجام، غنی سازی ۴ درصد را به ۲۰ درصد و بالاتر می رسانیم.
وی خاطرنشان کرد: الان در شرایطی نیستیم که بتوانیم به تیم مذاکره کننده فشار بیاوریم و ذهن آنها را مشوش کنیم وزیر ما برای دفاع از حقوق ملی مشغول مذاکره است برجام در کشور تمام مراحل را طی کرده بود و هیچ مشکلی در این خصوص نداریم .
سخنگوی دولت اضافه کرد : در سال ۹۲ طی یک اتهام واهی از سوی رژیم صهیونیستی پرونده هسته ای ایران به آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سپس شورای امنیت رفت که باعث تصویب قطعنامه علیه کشورمان شد .
نوبخت گفت : تیم مذاکره کننده ما توانست به خوبی به این اتهام واهی جواب دهد و دنیا فهمید که ایران دروغ نمی گوید و دنبال سلاح اتمی نیست .
وی تصریح کرد : تمام تحریم های نفتی ، پتروشیمی ، کشتیرانی ، بیمه ، بانک مرکزی و غیره حذف شد و این دستاورد بزرگی است که در دنیا برای ایران بود.
سخنگوی دولت افزود : ما ایران را از محاصره خارج کردیم و نباید بگوییم که چه هزینه ای برای تحریم دادیم چرا که دشمن سوءاستفاده می کند و پولی که از برداشته شدن تحریم ها به دست می آید صرف مسائل رفاهی می شود که ۹۴ هزار میلیارد سهم حقوقها ، بعد آموزش و بعد نیروهای مسلح و سلامت خواهد شد و بخش عظیمی از این هزینه ها از فروش نفت به دست می آید .
نوبخت گفت: آقای ترامپ وقتی از برجام خارج شد، منتظر بود تا ایران هم فورا خارج شود تا به خواسته ها و برنامه هایش برسد اما ما با هوشمندی و زیرکی عمل کردیم و همانطور که دیدید خانم موگرینی هم علیه آقای ترامپ صحبت کرد و حتی انگلیس و فرانسه هم حرفهای او را تایید نکردند و حالا دیگر تمام مردم دنیا می دانند که وقتی اتحادیه اروپا حرفهای او را تایید نکرده، او یک دروغگو است. این قرارداد برد – برد بود به این علت که ما دنبال سلاح هسته ای نبودیم و نخواهیم بود .
وی اضافه کرد : مقام معظم رهبری بارها از تیم مذاکره کننده به نیکی یاد کردند و اینجا باید بگویم که تاریخ دکتر روحانی را تکریم خواهد کرد.
نوبخت معامله ارز با نرخ غیر مصوب در بانکها را تکذیب کرد
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در باره معامله ارز با قیمت بالاتر از ۴۲۰۰ تومان در برخی بانک ها گفت: این خبر کاملاً کذب است و اینکه در بانک ها دلاری با قیمتی به غیر از ۴۲۰۰ تومان عرضه می شود کاملاً نادرست است.
محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران افزود: اگر موردی از این تخلف مشاهده شده است، می توانید به دولت اطلاع بدهید تا در انجام وظایف نظارتی به ما کمک کرده باشید.
وی مبنای قیمت طلا و یورو را برابری دلار با ریال و قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: قیمت تمامی ارزها بر پایه همین قیمت است.
نوبخت بار دیگر تأکید کرد: منابع ما بیش از مصارف ما است و کشور هیچ مشکلی در تأمین نیازهای ارزی خود ندارد.
سخنگوی دولت در ادامه نشست در پاسخ به سؤالی در باره مدیران دوتابعیتی در دولت گفت: مسئول رسیدگی به این موضوع از جانب دولت وزارت اطلاعات تعیین شده است و این وزارتخانه نیز موضوع را پیگیری می کند.
وی افزود: تاکنون هیچ مورد دوتابعتی در کادر مدیریتی دولت محرز نشده است اما اگر دوتابعیتی بودن فردی از مدیران دولتی مشخص شود دولت براساس قانون اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
منافع ملی برای ما همیشه در اولویت است
­سخنگوی دولت درباره سفر ظریف به سه کشور روسیه ، چین و بلژیک گفت: منافع ملی ما در خصوص برجام و چگونگی رفتار اتحادیه اروپا و چین و روسیه برای ما در اولویت قرار دارد و ما نباید زمان را از دست بدهیم .
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود : خیلی منطقی نیست که ما اقدامات خودمان را که در جهت تامین منافع ملی است ، تحت تاثیر اتفاقات منطقه به تاخیر بیاندازیم .
وی ادامه داد : برای منافع ملی خودمان نباید زمان را از دست بدهیم .
وی درباره پذیرفتن اف ای تی اف از طرف ایران گفت : اف ای تی اف فقط برای آمریکا نیست و ما باید موضع آمریکا و اتحادیه اروپا را از هم جدا کنیم و اف ای تی اف را با آمریکا و رفتار خصمانه او گره نزنیم .
وی با اشاره به اینکه باید این مسیر را ادامه دهیم گفت : امیدواریم از فهرست سیاه خارج شده و به مسیر خودمان برگردیم .
بودجه اضطراری داریم
­سخنگوی دولت گفت: باتوجه به اقدامات آمریکا از مهرماه سال گذشته تدوین بودجه اضطراری را شروع کردیم .
محمد باقر نوبخت در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود : بودجه اضطراری داریم و اگر نیاز باشد از آن استفاده خواهیم کرد و همچنین در صورت نیاز از مجلس مصوبات لازم را هم دریافت خواهیم کرد .
وی درباره قراردادهایی که در قالب برجام تنظیم شده گفت : قراردادهایمان را به گونه ای تنظیم کردیم که اگر تحریم ها برگشتند ضرر نکنیم .
وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب همیشه به ما تاکید کردند که نسبت به آمریکا جانب احتیاط را عایت کنیم گفت: کشور آمریکا همیشه پیمان شکن بوده و تنها راه ما اینست که بدانیم این اقدام خصمانه از سوی دولتی زورگو و غیرپایبند مسائل اخلاقی انجام شده است .
وی ادامه داد : آمریکائیها می خواستند بعد از خروج خودشان از برجام ما هم بلافاصله خارج شویم تا اجماعی جهانی بر علیه ما شکل گیرد که این اتفاق نیفتاد و جهان هم موضع ایران را در این زمینه حمایت می کند .
وی درباره تخریب هایی که در خصوص دولت انجام می شود گفت : برغم همه تخریب ها مردم خادمان خودشان را می شناسند و پشت سر رئیس جمهور خود هستند .
سخنگوی دولت درباره بودجه ای که به سلامت اختصاص یافته گفت : حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است .
وی درباره اقداماتی که در حوزه سلامت در مناطق زلزله زده کرمانشاه انجام شد گفت : بخاطر وضعیت خاص آن منطقه دو مرحله پرداخت داشتیم و مرحله سوم پرداخت را نیز در هفته گذشته از دولت مصوبه دریافت کردیم .
وی ادامه داد : در زمینه اعطای اعتبار برای سلامت به این منطقه ما کوتاهی نکردیم و در صورت لزوم از سرجمع اعتبارات نیز استفاده خواهیم کرد . / صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است