شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
19 دسامبر 2015 ، ساعت 12:47 1,559 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8073

نام نویسی ۶۹۱ نفر برای خبرگان و مجلس ؛ تاکنون

دبیر ستاد انتخابات کشور از ثبت نام ۱۲۱ داوطلب مجلس خبرگان رهبری و ۵۷۰ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش جلال شرق ، به نقل از صدا و سیما علی پورمطلق در ستاد انتخابات کشور به خبرنگاران گفت: ‌برای تسهیل در روند کار داوطلبان ۱۰ کاربر در این ستاد اضافه شده است.

وی با اشاره به استقبال پرشور داوطلبان نسبت به دوره های قبل گفت: داوطلبان برای جلوگیری از اتلاف وقت با توجه به اطلاعیه وزارت کشور مدارک مورد نیاز را همراه خود داشته باشند.

نام نویسی داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح آغاز شد و تا چهارم دی ادامه خواهد داشت.

دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور هیات های اجرایی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در حدود ۲۰۷ حوزه اصلی و ۸۵۶ حوزه فرعی شهرستان و بخش از امروز فعالیت خود را آغاز کردند.
وی گفت : نام نویسی از داوطلبان مجلس شورای اسلامی علاوه بر ستاد انتخابات در وزارت کشور در همه فرمانداری‌های سراسر کشور انجام می شود . محمد حسین مقیمی افزود:  نام نویسی از داوطلبان خبرگان فقط در ۳۱ حوزه اصلی و وزارت کشور ادامه دارد اما داوطلبان انتخابات مجلس می توانند به همه فرمانداری ها حوزه های انتخابیه مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: نام نویسی داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان تا پایان وقت اداری چهارشنبه دوم دی ماه و نام نویسی داوطلبان انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تا پایان وقت اداری روز جمعه چهارم دی ۱۳۹۴ ادامه خواهد داشت .

رئیس ستاد انتخابات کشور از همه داوطلبان خواست برای کاهش زمان فرآیند نام نویسی همه مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشند.

مدارک نام نویسی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی

داوطلبان برای نام نویسی  باید با  همراه داشتن  اصل کارت ملی و سه نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکسدار و سه نسخه تصویر کلیه صفحات آن ، عکس جدید ۴*۳ ده قطعه با زمینه  روشن ، اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد ، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی به ستاد انتخابات کشور، فرمانداری های مراکز حوزه های انتخابیه ، سفارتخانه ها یا کنسولگری ها یا نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم نام نویسی کنند.

شرایط داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی

به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان باید دارای شرایط نام نویسی از جمله  اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران ، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه ، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن ، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه ،‌ سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی و حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام  را داشته باشند.

همچنین داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام ، مذکور در بند (یک) مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود .

بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ۱۲ مرداد سال ۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است ، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.

به استناد تبصره ۲ ماده ۹  قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند و در غیر اینصورت نامزدی آنان باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.

همچنین به استناد ماده ۴۶  قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام کنند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی شود.

در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نماینده و در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نفر وارد مجلس دهم خواهند شد.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان روز هفتم اسفند ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است