دوشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۸ دی ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۸:۳۳ 388 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :36468

نتیجه رجزخوانی ترامپ درباره برجام؛ چه بر سر توافق هسته ای ایران می آید؟

ضرب الاجل تعیین کردن ترامپ برای توافق هسته ای ایران، سرنوشت برجام را در شرایط خطرناکی قرار داده است.
به گزارش سرویس بین الملل جلال شرق ، نشریه هیل می نویسد: موضع رئیس جمهور اینگونه تفسیر می شود که وی می خواهد خود برجام را مورد بازنگری قرار دهد اما مقامات دولتی می دانند با توجه به مخالفت شدید ایران با بازگشایی پرونده برجام و همچنین بی میلی اروپایی ها به مذاکره مجدد، توافق هسته ای ایران بدون تغییر باقی خواهد ماند.
در عوض، در صورتی که ایران برخی فعالیت های خاص از جمله فعالیت هایی که تعهدات برجام را نقض می کند انجام دهد، آنگاه دولت آمریکا از اروپایی ها (با یک توافقنامه مکمل با آمریکا) و کنگره (با تصویب قانونی جدید) می خواهد که خود را به اعمال مجدد و خودکار تحریم های تعلیق شده بواسطه برجام متعهد سازند و به برجام پایان دهند.
بر اساس مفاد مربوط به انقضای برجام، زمانی که محدودیت های کلیدی برنامه هسته ای ایران طی هشت تا ده تا پانزده سال دیگر برداشته شوند، ایرانی ها به طور قانونی آزاد خواهند بود قابلیت غنی سازی اورانیوم خود را تقویت کنند و در نتیجه میزان زمانی را که برای تولید سلاح هسته ای نیاز دارند، کاهش دهند.
برجام همچنین مانع ایران از تولید و آزمایش موشک های بالستیک نمی شود. در حالی که منتقدان برجام و حامیان آن بر سر این مسئله استدلال می کنند که آیا این جنبه های توافق امتیازاتی ناخواسته بودند یا عقب نشینی های لازمه مذاکره اما آنها بر سر این مسئله نیز می توانند اتفاق نظر داشته باشند که اینها نواقصی بودند که باید اصلاح شوند.
اما اینکه بخواهیم ایرانی ها را به خاطر چیزهایی که در مذاکرات بر سر آن توافق نکردند پاسخگو نگه داریم – و آنها را تهدید کنیم که چنانچه تهران با شرایط جدید و یکجانبه کنار نیاید توافق را پاره می کنیم – این کار بعید است موفقیت آمیز باشد. در نگاه اول، نه اروپایی ها و نه کنگره بعید است با گزینه تحمیل مجدد تحریم های تعلیق شده بر اساس برجام موافقت کنند- البته در صورتی که ایران توافق هسته ای را نقض نکند. اروپایی ها در مورد مفاد انقضای برجام و نبودن محدودیت در مورد فعالیت های موشکی ایران همان نگرانی آمریکا را دارند و تمایل دارند با واشنگتن برای مقابله با این مسائل همکاری کنند اما آنها رویکرد دولت ترامپ را به عنوان بمبی ساعتی می بینند که در زیر برجام قرار داده شده است و دیر یا زود منفجر خواهد شد.
در کنگره، شصت رأی و حمایت هر دو حزب لازم است تا قانون جدیدی در این زمینه وضع شود اما سناتور بن کاردین، دموکرات ارشد کمیته روابط امور خارجه سنا و یکی از مشارکت کنندگان کلیدی در مذاکرات در مورد لایجه جدید علیه ایران تأکید کرده است که هر گونه قانون جدیدی به تأیید اروپایی ها صورت می گیرد و برجام را به خطر نمی اندازد – اینها شرایطی است که درخواست اعلام شده رئیس جمهور با آن تعارض دارد.
در حالی که اروپایی ها و کنگره تمایل ندارند به خواسته رئیس جمهور عمل کنند، اگر ترامپ تهدید خود را عملی کند – که امیدواریم متقاعد شود و این کار را نکند – برجام به پایان خود خواهد رسید. اما حتی در صورتی که اروپایی ها و کنگره با تهدید و تشر ترامپ با وی همراه شوند – که بسیار بعید است – باز هم احتمال اینکه این کار تأثیری بر رفتار ایران بگذارد بسیار پایین است.
این تحلیل از سوی نشریه هیل در حالی صورت می گیرد که نشریه فری بیکن دیدگاه دیگری در این خصوص دارد. این نشریه می نویسد: مخالفان توافق هسته ای(برجام) در آمریکا نگرانند تلاش ها برای نجات این توافق و تصویب قانون جدید برای اصلاح اشکالات آن بیشتر این توافق بحث برانگیز را تقویت کند به گونه ای که دیگر ترامپ و روسای جمهور آمریکا نتوانند آن را زیر سوال ببرند یا کنار بگذارند.
این نشریه در تحلیلی به قلم آدام کِردو نوشت: براساس گزارش های منطقه ای و مصاحبه های منابع نزدیک با کاخ سفید، پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کاهش فشار بر مشاورانش و تمدید لغو تحریم ها علیه تهران در تلاش برای نجات توافق تاریخی هسته ای، مقامات ایران در روزهای اخیر احساس پیروزی کردند.
پس از اقدام ترامپ برای تمدید لغو تحریم ها علیه ایران با وجود وعده دادن به تکرار نشدن این کار برای بار دیگر و مخالفت قانونگذاران جمهوری خواه کنگره، رهبران ارشد جمهوری اسلامی با انتشار چندین بیانیه، ترامپ را رئیس جمهوری ضعیف خواندند.
در پی اصرار مقامات ارشد امنیت ملی و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، ترامپ هفته گذشته تصمیم گرفت توافق هسته ای را از طریق تمدید لغو تحریم های ایران نجات دهد، تصمیمی که تا چهار ماه دیگر باید دوباره درباره آن تجدیدنظر شود. ترامپ گفته است بار دیگر لغو تحریم های ایران را تمدید نمی کند.
ترامپ امیدوار است در این مدت کنگره بتواند به توافقی دست یابد که محدودیت ها را علیه برنامه هسته ای ایران تشدید کند تا این که آمریکا بتواند مفادی را ارائه دهد که اروپایی ها بتوانند شکاف های موجود در توافق هسته ای را از بین ببرند.
این قانون تاکنون نتوانسته است حمایت جمهوری خواهان را جلب کند زیرا احساس می شود این قانون نیز نمی تواند به شکل موثری آزمایش های مکرر موشک های بالستیک و دیگر اقدامات ایران در زمینه هسته ای را محدود کند. جمهوری خواهان نگرانند این قانون توافق هسته ای رو تقویت کند و ترامپ و رءسای جمهور آینده نتوانند آن را نادیده بگیرند.
اقدام ترامپ برای تمدید لغو تحریم های ایران به شکل موقت و حفظ توافق هسته ای با وجود همه سخن های شدیداللحن اش به ایران انرژی بخشیده است که همواره شاهد این بودند که ترامپ علیه توافق هسته ای صحبت می کند.
در واشنگتن نیز برخی مقامات در حوزه سیاست خارجی نیز از تصمیم ترامپ برای تمدید لغو تحریم های ایران و امکان دادن به دموکرات های کنگره برای تقویت توافق هسته ای برای آینده نزدیک به شدت انتقاد کردند.
یکی از مشاوران کهنه کار جمهوری خواه در سیاست خارجی که کاخ سفید درباره ایران به وی گزارش داده است و اطلاعات دقیقی درباره مذاکرات دراین خصوص دارد به واشنگتن فری بیکن گفت، مقامات ارشد دولت ترامپ که تلاش کرده اند توافق هسته ای را نجات دهند، کمپینی به راه انداخته اند تا انتقادات مخالفان اصلی این توافق را ساکت کنند.
البته باید توجه داشت هرچند دولت ترامپ تحریم های مرتبط با توافق هسته ای – که همچنین تحت عنوان طرح جامع اقدام مشترک(برجام) شناخته می شود- را لغو کرده است، اما اقدامات جدیدی علیه برنامه موشک های بالستیک ایران برداشته است.
البته کارشناسان تحریم این اقدامات را ضعیف و نمایشی خوانده اند به این معنی که فشار چندان زیادی به شبکه های غیرقانونی جمهوری اسلامی وارد نمی شود./آریا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است