سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۲:۱۴ 403 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54452
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان:

نخستین بخش نگهداری از نسخ خطی در آستانه اشرفیه راه‌اندازی می شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی آستانه اشرفیه که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد گفت: نخستین بخش نگهداری از نسخ خطی موجود در کتابخانه‌های عمومی گیلان در شهر آستانه اشرفیه راه اندازی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، پریسا کرمی با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی  در شهرستان آستانه اشرفیه اظهار کرد: حضور همه اعضای انجمن در این جلسه نشان‌دهنده علاقه و تفکر فرهنگی در شهرستان آستانه اشرفیه است.

وی با بیان اینکه با اختصاص فضای مناسب به کتابخانه اهل بیت آستانه اشرفیه این کتابخانه به تنها فضای نگهداری استاندارد نسخ خطی در استان گیلان مجهز می شود، افزود: بر همین اساس می توانیم تمام نسخ خطی موجود در کتابخانه‌های عمومی استان گیلان را در این فضا به صورت استاندارد نگهداری کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به همکاری و حضور فعال شهرداری آستانه اشرفیه در حوزه فعالیت‌های کتاب و کتابخوانی، گفت: امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه شاخص و ملاک توسعه فرهنگی هر جامعه توجه به حوزه کتاب و کتابخوانی است، تصریح کرد: توجه به این حوزه از بروز بسیاری از ناهنجاری‌ها در سطح جامعه جلوگیری کرده و در راستای ارتقای فرهنگ جامعه تأثیرگذار است.

کرمی در ادامه همچنین با اشاره به اینکه در بسیاری از کتابخانه‌های عمومی استان گیلان دوره‌های آموزشی به صورت رایگان برگزار می‌شود، تاکید کرد: در صورت تمایل جامعه فرهنگی آستانه اشرفیه نهاد کتابخانه‌های عمومی گیلان آمادگی برگزاری این دوره‌ها را در این شهرستان دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه توسعه فضاهای فرهنگی تاکیدی بر ساخت و ساز نیست، بیان کرد: با استفاده از فضاهای موجود می‌توانیم با برنامه‌ریزی درست فعالیت‌های فرهنگی خوبی انجام دهیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان به طرح روستای دوستدار کتاب نیز اشاره وبا بیان اینکه یکی از طرح‌های قابل اجرا در آستانه اشرفیه است، اظهار کرد: اگر بتوانیم یکی از روستاها را به عنوان پایلوت هدف گذاری کنیم می‌توانیم با همکاری و تعامل یکدیگر زمینه لازم برای انجام این کار را فراهم کرده و از برگزیدگان این طرح در سطح کشور باشیم.

وی با اشاره به اجرای طرح توسعه فضای کتابخانه‌ ۲۲ بهمن کیاشهر، افزود: در صورت تکمیل و بهره‌برداری از این طرح این کتابخانه دومین کتابخانه استاندارد استان برای ارائه خدمات خواهد شد زیرا از تمامی بخش ها برخوردار خواهد شد.

کرمی به موضوع نذر کتاب نیز اشاره کرد و گفت: در زمینه نذر کتاب نیز باید در سطح شهرستان و استان فرهنگ‌سازی شود در این مورد ائمه جمعه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

فرماندار آستانه اشرفیه نیز در این نشست ضمن تقدیر ویژه   از سخت کوشی و تلاش های سرکارخانم کرمی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان که در جلسات مختلف انجمن در شهرستان ها حضور دارند گفت: سازمان های مختلف فرهنگی ، به طور تخصصی کارهایی را انجام می دهند اما بخش هایی که به صورت عمومی است به کمک همدیگر بیایند می تواند نقش و سهمی در حفظ وظایف عمومی فرهنگی سازمان ها داشته باشد.

رحیم حیدری از کتابخانه  عمومی  شهرستان خواست که در برنامه های عمومی مانند  قصه گوئی نقاشی و…  از مشارکت و ظرفیت همه نهادهای فرهنگی شهرستان  استفاده کنند.

وی افزود: آنانی که به کتاب و کتابخوانی روی می آورند علی القاعده دنبال بزه نمی روند و باید جوان و نوجوان را به سمت کتاب و کتابخانه ها سوق دهیم تا با عملیات فکری افراد نویسنده یا عملیات کارگاهی و پژوهشی نویسندگان آشنا شوند.

فرماندار آستانه اشرفیه ضمن درخواست از بخشداران حاضر در نشست خواست که ۲۰ روستا ی شهرستان را که با الگو و متد کتابخانه هم خوانی دارند مشخص و یک روستا را به عنوان روستای دوستدار کتاب تا قبل از اتمام سال مشخص و اجرایی  کنند

وی ضمن تقدیر از حجت الاسلام اسماعیلی رئیس دفتر امام جمعه آستانه اشرفیه در اهدای کتابهای شخصی خود به کتابخانه عمومی شهرستان  به ضرورت استفاده از ظرفیت  خیرین  در کتابخانه ها گفت:با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ، شاید دولت نتواند کمک چندانی انجام دهد  لذا باید از سمن ها و خیرین در این راه کمک بگیریم .

در این نشست هریک از اعضای انجمن مطالب خود را بیان کردند.

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است