یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
3 آوریل 2016 ، ساعت 21:50 3,048 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12785

نخستین سد لاستیکی استان گیلان «دهنه سر » بندر کیاشهر آبگیری شد+ تصاویر

نخستین سد لاستیکی استان گیلان «دهنه سر » بندر کیاشهر آبگیری و در آستانه افتتاح رسمی قرار گرفت

به گزارش جلال شرق ، فرماندار آستانه اشرفیه که به منظور بررسی وضعیت آبرسانی  منطقه بندر کیاشهر در سال زراعی جدید در منطقه روستای دهنه سر دستک  از توابع بخش بندر کیاشهر حضور یافته بود ضمن بازدید میدانی از سد لاستیکی  ، مهندسان تاسیات گزارشی را  با آبگیری نخستین سد لاستیکی استان گیلان  ارائه دادند.

رحیم حیدری در گفتگو با خبرنگار جلال شرق با بیان اینکه هزینه احداث این سد لاستیکی بالغ بر ۸میلیارد تومان هزینه و آماده افتتاح است گفت: سد لاستیکی دهنه سر به منظور توسعه و بهبود آبیاری یک‌هزار هکتار از شالیزارهای منطقه احداث شده است.

وی با اشاره به اینکه در این عملیات ، بهبود بستر و جلوگیری از پدیده کف‌کشی وایجاد حوضچه مکش مناسب به منظور پمپاژ آب از جمله اهداف احداث سد لاستیکی «دهنه سر»  است.اظهار کرد: ساماندهی سرآب و پایآب سد با سنگ لاشه و پلکان ماهی‌رو در کرانه راست از ویژگی‌های سد مذکور است.

فرماندار آستانه اشرفیه به عملیات اجرایی دیوار آب‌بند در سد لاستیکی «دهنه سر» اشاره کرد و گفت: جلب گردشگری، مسائل زیست‌محیطی، پرورش آبزیان و تغذیه آب زیر زمینی از اهداف جانبی احداث سد لاستیکی «دهنه سر» است.

حیدری سد لاستیکی «دهنه سر» را با سازه «زیرساختی» احداث شده و دارای حوضچه آرامش و تبدیل‌های ورودی و خروجی با دیوارهای آب‌بند و کناری از ویژگی های دانست و یاد آور شد : مجرای تخلیه رسوب در کرانه راست و تجهیز به دریچه کشویی  از  دیگر ویژگی‌های سد لاستیکی «دهنه سر» می باشد

فرماندار آستانه اشرفیه با اشاره به اینکه ساختمان کنترل سد لاستیکی «دهنه سر» در کرانه چپ به مساحت ۷۸ متر مربع در دو طبقه احداث شده است، تاکیدکرد: ۱۴۰ هزار و ۶۰۰ متر مکعب برای احداث سد مذکور عملیات خاکی انجام شده است.

حیدری با تصریح این نکته که ۱۵هزار و ۷۰۰ متر مکعب عملیات خاکریزی برای احداث سد لاستیکی «دهنه سر» انجام گرفته است  یادآور شد: ۴۳۵ تن میلگردگذاری، ۳ هزار و ۵۳۵ متر مربع قالب‌بندی، ۶ هزار و ۹۲۵ متر مکعب بتن‌ریزی، ۳۲ هزار و ۵۲۸ متر مکعب بنایی و خشکه چینی با سنگ و ۴۱۵ متر مربع دیوار آب‌بند از جمله عملیات انجام شده در سد لاستیکی دهنه سر  است.

ویافزود :  ساختمان بهره‌برداری و نگه‌داری سد مذکور در کرانه طرف چپ به مساحت ۲۰۰ متر مربع در دو طبقه احداث شده است وارتفاع لاستیک سد «دهنه سر» ۲٫۵ متر است و طول لاستیک در قاعده ۳۴ متر و در تاج ۴۱٫۵ متر می باشد.

فرماندار آستانه اشرفیه به وجود دو سیستم هوارسان در سد لاستیکی «دهنه سر» اشاره کرد و گفت: زمان لازم برای پر کردن لاستیک ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده ضمن اینکه زمان لازم برای تخلیه لاستیک ۲۰ دقیقه است.

وی در پایان گفت: حجم مخزن ذخیره آب سد لاستیکی «انبارسر» ۳۵۰ هزار متر مکعب است و سرریز سد مذکور از نوع آزاد طراحی شده است.

به گزارش جلال شرق ،  در استان گیلان ۱۰ سد لاستیکی ساخته می شود و سد لاستیکی «انبارسر » بندر کیاشهر دومین سد لاستیکی این شهرستان است که تاکنون بالغ بر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است