سه شنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۱:۱۷ 397 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :43881

نشست نقش فناوری‌های جدید در افزایش بهره‌وری تولید برنج در رشت برگزار شد

نشست بررسی نقش فناوری‌های جدید و مکانیزاسیون کشاورزی در افزایش بهره‌وری تولید برنج در رشت برگزار شد

به گزارش جلال شرق؛ نشست بررسی نقش فناوری‌ها و مکانیزاسیون کشاورزی در تولید برنج در رشت با هدف افزایش راندمان کاری،‌ روش‌های ارتقاء میزان بهره‌وری محصول و جست‌وجوی فنون و راهکارهای عملی و علمی جهت کاهش هزینه‌های تولید در رشت برگزار شد.

‌عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و عامل خوشه ‌صنعتی شالیکوبی در این نشست اظهار داشت: سطح زیر کشت شلتوک در ایران بیش از ۵۳۰ هزار هکتار بوده که بیشترین سطح زیر کشت آن نیز در استان‌های گیلان و مازندران و مابقی در استان‌های خوزستان،‌ فارس و گرگان قرار دارد.

حسین پیمان با بیان اینکه عملیات تولید برنج برخلاف سایر محصولات کشاورزی در مزرعه به پایان نمی‌رسد ابراز داشت:‌ فرآوری محصول تولید شده در مزرعه و ایجاد تغییرات ظاهری و کیفیتی آن در واحدها و کارخانه‌های برنجکوبی به عنوان آخرین مرحله و چرخه تولید برنج محسوب می‌شود.

وی در تعریف و تشریح مفهوم مکانیزاسیون کشاورزی و اثرات مؤثر آن خاطرنشان کرد:‌ مکانیزاسیون کشاورزی استفاده از هرگونه ابزار تکنیکی در جریان تولید کشاورزی ‌بوده که شامل جایگزین کردن سرمایه به صورت تجهیزات به جای کارگر و ازدیاد محصول در ازای “نفر ساعت کار” است.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و عامل خوشه ‌صنعتی شالیکوبی بیان داشت:‌ هدف کلی از اجرای طرح مکانیزاسیون کشاورزی در واقع کمک به کاهش هزینه‌ها و مصرف نهاده‌ها و یا افزایش راندمان و بهره‌وری میزان تولید در ازای ثابت ماندن هزینه‌ها و نهاده‌های مصرفی است.

پیمان از وجود ۲ هزار و ۲۰۰ کمباین برنج و ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه نشا کار در گیلان خبر داد و اظهار داشت:‌ طبق بررسی‌ها گرچه نخستین ماشین‌های نشا کار در سال ۱۳۴۵ به گیلان وارد شد اما روند توسعه این ماشین‌ها و ابزارآلات در استان تا سال ۱۳۹۲ بسیار کند پیش رفت.

وی با اشاره به توسعه ورود ابزارآلات کشاورزی به گیلان در حوزه تولید برنج در سال‌های اخیر تصریح کرد:‌ در چند سال گذشته به جهت تغییر رویکردها و سیاست‌گذاری‌ها به شدت استفاده از نشا کار برنج،‌ دروگر و کمباین مخصوص برنج در گیلان افزایش و شتاب پیدا کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و عامل خوشه ‌صنعتی شالیکوبی عنوان کرد:‌ مطالعات نشان می‌دهد که روش برداشت مکانیزه در مقایسه با روش‌های دستی برداشت محصول، حدود ۴۹ درصد و به نسبت روش‌های برداشت نیمه مکانیزه نیز در حدود ۳۱ درصد هزینه کمتری دارد.

پیمان برخی از مشکلات کارخانه‌های برنجکوبی کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود:‌ قدیمی بودن فناوری‌ها،‌ فرسودگی کارخانه‌ها و مستهلک بودن ماشین‌آلات،‌ عدم استاندار ماشین‌ها و قطعات مصرفی و عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در کارخانه‌ها از جمله این موارد ‌هستند.

وی برخی از راهکارهای عمده توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گیلان را متذکر شد و اظهار داشت:‌ برای اجرای این هدف باید به ایجاد مزارع الگویی در امر توسعه مکانیزاسیون و توسعه تحقیقات مربوط به تولید و حمایت مدام از تکنولوژی مناسب با وضعیت کشاورزی منطقه اقدام نمود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و عامل خوشه ‌صنعتی شالیکوبی بیان داشت:‌ حمایت از تولید کنندگان،‌ نهاده‌ها و ماشین‌های کشاورزی،‌ افزایش سطح سواد و دانش فنی تولید کنندگان و کمک به وضعیت بازار ماشین‌های کشاورزی از جمله فواید ارتقاء مکانیزاسیون است.

پیمان زمینه‌های توسعه مکانیزاسیون در گیلان را تشریح کرد و گفت:‌ برای دستیابی به این هدف باید با  تدوین برنامه جامع توسعه مکانیزاسیون‌،‌ پیگیری احداث کارخانه مونتاژ ماشین‌های کشاورزی و نظارت جدی بر واردات ماشین‌آلات و تأکید بر انتقال تکنولوژی‌های ساخت باید مورد توجه قرار گیرد.   /    تسنیم

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است