سه شنبه, ۵ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
17 آگوست 2015 ، ساعت 19:46 483 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1664

نقدی بر بی‌توجهی برخی مسئولین آستانه‌اشرفیه به دستور استاندار گیلان

ادارات مختلفی بودند که در روز خبرنگار با عدم برگزاری مراسم تجلیل، با توجیهات پررنگ‌تر از دستور مقام عالی اجرایی استان و به‌نوعی با بی‌توجهی به دستور استاندار فرهیخته گیلان، به ظن خود زهرچشمی از خبرنگاران گرفتند.

به گزارش جلال شرق ،  پایگاه خبری آستان خبر ساعت ۷/۳۷دقیقه روز دوشنبه گزارشی را بر روی خروجی خود قرار داده است که در این گزارش آمده است: استاندار گیلان در تاریخ پنجم مرداد سال جاری در دستوری خطاب به فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی با صدور نامه‌ای خواستار تجلیل از خبرنگاران و ارائه گزارش کار پس از انجام دستور شد. ازاین‌رو بسیاری از فرمانداران و رؤسای ادارات مختلف شهرستان‌های گیلان بلافاصله پس از دستور استاندار و فرارسیدن ۱۷ مرداد با تمکین از دستور مقام ارشد خود، مراسم‌های تجلیلی مختلفی برگزار کردند.

در آستانه‌اشرفیه نیز بسان سایر شهرستان‌ها با تفاوتی اندک شاهد تجلیل از خبرنگاران بودیم. برای مثال می‌توان از نخستین نشست امام‌جمعه شهرستان با خبرنگاران در تاریخ ۲۱ مرداد سال جاری یعنی پس از گذشت چهار روز از روز خبرنگار و یا نشست تجلیلی فرماندار در دفتر خود در همان روز و با اهدای لوح و کارت هدیه ۱۰۰ هزارتومانی اشاره کرد.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه سومین تجلیل گر تعویقی خبرنگاران شهرستان بود که پس از گذشت پنج روز از روز خبرنگار در دفتر خود از خبرنگاران شهرستان با اهدای لوح و کارت هدیه ۵۰هزارتومانی تجلیل کرد.

استقبال پرشور از خبرنگاران شهرستان به اینجا خلاصه نشد. روز گذشته بود که بخشدار بندر کیاشهر پس از گذشت ۹ روز از روز خبرنگار با دعوت از خبرنگاران با پذیرایی نهار و اهدای لوح تقدیر از آن‌ها تجلیل کرد.

دراین‌بین ادارات مختلفی بودند که سال گذشته از خبرنگاران تجلیل کرده ولی در سال جاری به دلایل مختلفی و با توجیهات پررنگ‌تر از دستور مقام عالی اجرایی استان و به‌نوعی با بی‌توجهی به دستور استاندار فرهیخته گیلان، به ظن خود زهرچشمی از خبرنگاران گرفتند.

نکته مستتر در سیاهه بالا نیاز خبرنگاران به تقدیر از آن‌ها نیست زیرا معامله گران با خدا جز ذات لایتناهی و لایزال پرردگار منان را ملاک قرار نمی‌دهند حال که مسئولان جای خود دارند.

شاید این اقدام برخی از ادارات در راستای اجرای صحیح رسالت خبرنگاران شهرستان آستانه‌اشرفیه باشد که به‌نوعی با گلچینی خاص جزو مغضوب علیه‌های شهر قرار گرفتند.

با این مقدمه و صرفاً برای تنویر افکار عمومی نه تنویر مسئولین محترم نسبت به جایگاه خطیر و غیرقابل‌انکار خبر، نقد و اطلاع‌رسانی در شهرستان پای صحبت‌های سه تن از پیشکسوتان خبری شهرستان نشستیم.

برخی مسئولان با تنگ‌نظری مایلند، رسانه‌های شهرستان رسالت خود را  فراموش کنند

خبرنگار خبرگزاری فارس در آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه برای خبرنگاران چه اصولگرا باشند یا اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا  فرقی نمی‌کند اظهار داشت: کار خبرنگاری سوای اینکه چه کسی را خوشحال و چه کسی را ناراحت می‌کند درهرصورت بر ذائقه بعضی‌ها گوارا و بر سلایق بعضی  خطی گرا و سیاسی است.

مرتضی لطفی‌نژاد با اشاره به اینکه خبرنگاران انسان‌هایی هستند دارای دیدگاه سیاسی خاص خود افزود: خبرنگاران در گفتمان کار خبرنگاری، منافع مردم و شهر را در اولویت قرار می‌دهند نه اینکه مطلب و عکسی به ذائقه فلان مسئول اداره یا شورا شهر و روستا خوش آید.

وی با طرح این سؤال که به‌راستی کدام حرفه است که به‌اندازه خبرنگار و روزنامه‌نگار از آینده شغلی خود بی‌خبر باشد تصریح کرد: آیا  آنانی که در طول سال همه حوادث و رویدادهای مسئولین شهری را رصد و در اختیار افکار عمومی قرار می‌دهند حداقل می‌توان به‌پاس بودن و دیدن آن‌ها یک‌ساعتی را در روز خبرنگار در اختیار آنان قرارداد  تا دل‌تنگی‌های خود را بر زبان آورند؟

این فعال حوزه خبر شهرستان با اشاره به اینکه برخی مسئولان با دایره تنگ‌نظری خود مایل‌اند، رسانه‌های شهرستان رسالت خود را  که در کنار مردم بودن است فراموش کنند افزود: امسال چه اتفاقی افتاده است که مدیریت شهری در روز خبرنگار  داشته‌های خود را در حوزه عملیاتی برای خبرنگاران تبیین نکردند و آن‌قدر وقت آنان ضیق بود که حتی دوست هم نداشتند مسائل مبتلابه شهری را از زبان آنان بشنوند.

خبرنگار خبرگزاری فارس در پایان گفت: وقتی مدیری فقط در فکر آیتم‌های است که برای پاسخگویی به مقام مافوق  در پشت میز ریاست نشسته است و برای او مردم معنا ندارد و تلاش وی  فقط حفظ جاه و مقام خود است و یا در نشست‌های اداری پرستیژ مدیران موفق را می‌گیرد ولی درعملگرایی حوزه کاری خود ناتوان است و یا با خرید سوغات محلی می‌خواهد دل مدیر را به خود معطوف دارد آیا خبرنگار باید سکوت کند.

 امسال احترام جامعه خبری نگاه داشته نشد

خبرنگار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه ۱۷ مرداد گرامیداشت روز ارزش والای انسانی یک شهید به نمایندگی از جامعه خبری است اظهار داشت: نام‌گذاری روز خبرنگار به دلیل ریخته شدن خون یک شهید برای ادای درست وظیفه اطلاع‌رسانی به جامعه جهانی و کشور صورت گرفته است.

علیرضا رنجکش‌کیسمی با اشاره به اینکه بر همه ما پاسداشت شهید صارمی و روز خبرنگار واجب است بیان کرد: نباید انتظار داشته باشند که خبرنگاران خود برای مراسم تقدیرشان پیش‌قدم شوند بلکه این متصدیان فرهنگی و مسئولین شهرستان هستند که باید حرمت این روز را نگاه دارند.

وی با اذعان به اینکه خبرنگاران در طول سال همواره یک بعد غیرقابل‌انکار برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف هستند تصریح کرد: برای قشری که عمر، هنر و قلمشان را درراستای انجام رسالت خبری و اعتلای فرهنگ جامعه وقف می‌کنند برگزاری یک مراسم تجلیل حداقل کاری است که می‌تواند برای آن‌ها صورت گیرد.

رنجکش با انتقاد از رویکرد برخی مسئولین شهرستان پیرامون عدم توجه به روز خبرنگار گفت: بنده معتقدم امسال احترام جامعه خبری نگاه داشته نشد و انتظار می‌رفت مسئولینی که خود را از مردم می‌دانستند با پل‌های ارتباطی‌شان که از جنس واقعی مردم هستند رفتار شایسته‌تری داشته باشند.

خبرنگاران شهرستان خشنود به انجام رسالت‌اند نه تشویق

خبرنگار صداوسیما در آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه در حرفه ما دلخوری مدیران امری تازه‌ای نیست اظهار داشت: وظیفه ما ایجاب می‌کند که به نمایندگی از افکار عمومی مطالبه گر باشیم که این امر با آسایش مسئولین در تضاد است.

علیرضا کارگر قوی‌بازو با اشاره به اینکه تجربه به من ثابت کرده هرسالی که ما بیشتر مطالبه گر شدیم بیشتر هم مغضوب مسئولین بوده‌ایم بیان کرد: در سال جاری مطالبه گری رسانه‌ها به جلوگیری از قتل‌عام درختان توسط شهرداری منجر شد و شاهد بودیم برخلاف سال گذشته شهرداری هیچ تقدیری از خبرنگاران نکرد.

وی بابیان اینکه این نکته را فراموش نکنیم مدیرانی که دم از پیشرفت و تعالی شهرستان می‌زنند باید به رسانه‌ها توجه ویژه داشته باشند تأکید کرد: ما هرگز منتظر تقدیر و تشکر مسئولین نیستیم، اما نکته مهم این است که اگر وضعیت موجود را با سایر شهرستان‌ها قیاس کنیم، خواهیم یافت که مسئولین آستانه‌ای خبرنگار گریز تر هستند و این در مراسم روز خبرنگار مشهود بود.

خبرنگار صداوسیما در آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه خبرنگاران شهرستان خشنود به انجام رسالت‌اند نه تشویق گفت: نزد من بیش از ۱۵۰ پیامک تبریک مردمی که در روز خبرنگار دریافت کردم، صدها بار باارزش‌تر از لوح تقدیر مسئولین است.

و نکته پایانی؛ باشد خود آینه عمل خود باشیم همانا خبرنگاران انعکاس‌دهنده آیینه جامعه و مسئولین هستند و آخر کلام :

مدعی گر به سرت تیغ زند هیچ مگوی / برش کم‌محلی تیزتر از شمشیر است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است