شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
21 اکتبر 2015 ، ساعت 12:45 929 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4919

نمی توانیم نسبت به شهروندانی که در مناطق ویژه زندگی می کنند بی تفاوت باشیم

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اشاره به مشکلات و چالش های اجتماعی حاشیه نشینی در شهرها گفت: نمی توانیم نسبت به سرنوشت شهروندان که در این مناطق زندگی می کنند بی تفاوت باشیم.
به گزارش جلال شرق ، یونس رنجکش در کمیته ساماندهی فرهنگی و اجتماعی مناطق ویژه استان گیلان اضافه کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی بخش قابل توجهی از جمعیت کشور در مناطق ویژه و حاشیه ای شهرهای بزرگ زندگی می کنند که از حداقل امکانات رفاهی و خدمات رسانی به آنان محروم می باشند.
وی ادامه داد: هر چند که سیاست ها در راستای پیشگیری از حاشیه نشینی است اما اکنون نمی توانیم از واقعیت های موجود غافل باشیم و باید تلاش کنیم تا با همگرایی دستگاه های اجرایی زمینه های توسعه حاشیه نشینی را کاهش دهیم.
وی یاد آور شد: وضعیت استان گیلان هم در خصوص حاشیه نشینی در شهر رشت و لنگرود هر چند که نسبت به برخی نقاط کشور بهتر است اما این معضل وجود دارد و بر این اساس وزارت کشور به شدت به دنبال رفع نگرانی های این بخش است.
دبیرکارگروه کمیته ساماندهی فرهنگی و اجتماعی مناطق ویژه استان گیلان افزود: متاسفانه شهروندانی که در این گونه مناطق زندگی می کنند چون از مجاری قانونی برای سکونت و اسکان خود استفاده نکرده اند از فرایند خدمات قانونی جهت زندگی قانونمند محروم هستند.
رنجکش افزود: دستگاه های اجرایی که به این شهروندانی باید خدمات بدهند از نظر قانونی دارای مشکلی هستند و نمی توانند خدمات لازم را به آنها ارائه دهند در نتیجه با یکسری مشکلاتی روبرو هستیم که بخش عمده آنها تولید ناهنجاری های اجتماعی و تهدید امنیت سلامت اجتماعی است.
وی گفت: با توجه به اینکه هم اکنون در حال تدوین برنامه ششم توسعه است باید با ارائه برنامه های جامع در راستای سیاست های پیشگیرانه در کنترل جمعیت ساکنان سکونت گاههای غیر رسمی و همچنین پیش بینی خدمات فرهنگی و اجتماعی زمینه های کاهش تهدیدات این بخش را فراهم آوریم.
وی مسئولیت شهرداری ها در این زمینه را بسیار حائز اهمیت خواند و افزود: شهرداری ها در کنترل گسترش کالبدی این سکونت گاهها نقش مهمی دارند. و در نقطه اولیه مقابله با آن قرار دارند.
وی تاکید کرد: سایر دستگاه های اجرایی می بایست بر حسب نوع وظایفی که دارند به پشتیبانی از شهرداری آمده و خدمات لازم را در راستای اهداف کمیته ساماندهی فرهنگی و اجتماعی مناطق ویژه انجام دهند.
در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از انجام یک پژوهش میدانی در خصوص زنان سرپرست خانوار ساکن در مناطق ویژه شهر های رشت و لنگرود از سوی معاون کمیته امداد امام خمینی گیلان و برنامه های تدوین شده شهرداری رشت توسط نماینده این شهرداری هر یک از اعضای کمیته در حوزه مسئولیت خود به مباحث مختلفی را مطرح کردند.
ارائه برنامه جامع و تعیین سند چشم انداز برای اقدامات پیشگیرانه در مناطق ویژه استان و تشکیل ستاد توانمند سازی در این زمینه از جمله مصوبات این جلسه بود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است