چهارشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
19 می 2016 ، ساعت 15:06 460 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :14969
اعتراف تکان دهنده مونیز؛

هدف از خرید آب سنگین، خروج این مواد از ایران بود

بر اساس برجام، ساختار هسته ای ایران باید به طور قابل ملاحظه عقب نشینی کند، به این منظور، مقادیر زیادی مواد باید از ایران خارج شود، چرا که ایران مقادیر زیادی از آن را در اختیار دارد.

به گزارش جلال شرق ،وزیر انرژی آمریکا با اذعان به اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست گفت طبق توافق هسته ای(برجام) ساختار هسته ای این کشور باید به طور قابل ملاحظه عقب نشینی کند و مقادیر زیادی مواد [ آب سنگین و اورانیوم] باید از آن خارج شود چرا که ایران مقادیر زیادی از آن را در اختیار دارد.

ارنست مونیز در نشستی که به میزبانی نشریه پولیتیکو برگزار شد، ضمن تشریح سیاست های وزارتخانه تحت امر خود درباره توافق هسته ای ایران نیز صحبت کرد و در پاسخ به این سئوال که پروژه خرید آب سنگین بیشتر از ایران در کنگره با موانعی روبرو شده  است یا نه، گفت: طبق توافق هسته ای(برجام) ساختار هسته ای ایران باید به طور قابل ملاحظه عقب نشینی کند. به این منظور، مقادیر زیادی مواد باید از ایران خارج شود، برخی از کشورهای گروه پنج بعلاوه یک و حتی کشورهای خارج از این گروه در مسیر همکاری و هماهنگی با توافق  قدم برداشته اند. ما اعلام کردیم که انتقال اولین محموله آب سنگین را تسهیل می کنیم، صرفاً برای تامین نیازهای لابراتور ملی خودمان ، برای تقویت توانمندی های هسته ای خودمان و فروش مجدد به شرکتها. آب سنگین به طور گسترده در صنایع از جمله صنایع آمریکا مصرف می شود. از این رو ما اعلام کردیم که انتقال اولین محموله و فقط اولین محموله آب سنگین را از ایران تسهیل می کنیم زیرا اولاً ایران آب سنگین دارد و ثانیاً این کشور سالها به علت تحریمها در این بازار بین المللی حضور نداشته است. از این رو ما آن را تسهیل می کنیم و این  همسو با خواسته ما مبنی بر همکاری همه با این توافق بسیار مهم است و ما هنوز در مسیر اجرای مرحله نخست این خرید  هستیم.

وی افزود باید درباره مسئله میراث دولت اوباما و توافق هسته ای توضیحی بدهم. من تاکید می کنم که توافق هسته ای بیش از آنکه میراث دولت اوباما باشد، این اطمینان را می دهد که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. این هدف واقعی بود. تنها هدف برجام این بود که تهدید موجودیتی را از روی میز حذف کند ضمن این که راهی برای مسائل دیگر که سبب بدتر شدن رفتار منطقه ای ایران می شوند،  باز نگذارد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است