پنج شنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار
10 ژوئن 2019 ، ساعت 09:39 727 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :51056

همپای خاطرات با عالم ربانی آیت الله امینیان ۲

سرویس یادداشت پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، متن زیر از یادداشت های حسین داداشی است که به مناسبت چهارمین سالگردعالم ربانی آیت الله امینیان به نگارش در آمده است .

در این قسمت بخش دوم این خاطرات بر روی خروجی قرار گرفته است :

پس از انتصاب آیت الله امینیان به امامت جمعه شهرستان، در سال ۶۱ ( با پوزش در بخش اول خاطرات سال ۶۲ ذکر گردید) مقدمات ورود ایشان با هماهنگی مسوولان و جامعه روحانیت به شهرستان فراهم شد و مردم ولایت مدار آستانه اشرفیه و حومه استقبال شایانی از ایشان نموده و صحن حرم مطهر مملو از مردم خداجو بود.

جایگاه سخنرانی جلوی محل قبلی هیات سوگواران آل محمد(ظلع شرقی حرم) تعیین شده بود و تصمیم برآن شد پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم.. حقیر به نمایندگی از مسوولان و مردم شهرستان به ایشان خیرمقدم عرض نموده سپس حکم انتصاب ایشان قرائت و بعدهم آیت الله امینیان برای مردم سخنرانی نمایند

حقیر با توجه به شناختی که از قبل داشتم مراتب علمی و جایگاه فقهی ایشان را اشارت و فرآیند انتخاب را توضیح دادم در اواخر صحبت حقیر حضرت آیت الله امینیان به بنده گوشزد نمودند که بهتر است یکی از روحانیون شهر نیز بیان خیرمقدم داشته باشند که مرحوم حجت الاسلام والمسلمین نوربخش به نمایندگی از جامعه روحانیت سخنانی را ایراد و ایشان را از اساتید برجسته حوزه علمیه قم معرفی و اظهار امیدواری کردند با وجود آیت الله امینیان جایگاه حوزه علمیه آستانه که جزء برجسته ترین حوزه‌های علمیه استان و کشور بود تقویت شود.

سپس حضرت آیت الله امینیان سخنان کوتاهی ایراد و استقبال رسمی از ایشان پایان یافت.. خانه صاحب الزمانی شهر(منزل فعلی امام جمعه محترم) مهیای استقرار امام جمعه نبود به همین خاطر حضرت آیت الله در یکی از حجره طلبگی طبقه فوقانی مسجد جامع مستقر شد و آن مکان هم دفتر مراجعات ایشان بود هم محل اسکان موقت.. که بعد از مدتی منزل صاحب الزمانی مرحمت و آقا نیز بطور کامل از شهرستان رشت به آستانه اشرفیه نقل مکان و تا پایان عمر در همان منزل صاحب الزمانی اقامت داشتند.

حضرت آیت الله امینیان با مشورت مسوولان و جمعی از روحانیون مسؤولیت ستاد اقامه نماز جمعه را به حقیر واگذار و بخاطر کثرت نمازگزاران صحن حرم مطهر برای برگزاری نماز جمعه تعیین و تا مدتی این فریضه الهی در جوار بارگاه ملکوتی آقاسید جلال الدین اشرف برگزار شد که از جمله سخنرانان قبل از خطبه های نماز جمعه میتوان به حضرات آیات محفوظی و فیض لاهیجی، دکتر غفوری فرد، علی فرهمند زادو علی اکبر رحمانی استانداران وقت گیلان و…اشاره کرد.

باشروع فصل بارندگی نماز جمعه به طور کل به مسجد جامع منتقل و آن مکان مصلای نماز جمعه شهر شد از ابتدا تا مدتی اداره امور ستاد نمازجمعه و اجرای آن بعهده حقیر بوده است اولین سال ورود ایشان به شهرستان مصادف با برگزاری اولین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود و حضرت آیت الله امینیان نیز با تأکید و تایید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران یکی از کاندیداهای استان محسوب می‌شدند حضرت آیت الله امینیان مسؤولیت ستاد انتخاباتی خود در شهرستان را به حقیر واگذار و بنده نیز با اندک پولی که برای تبلیغات داشتم پوستری را با هزینه کرد سه هزار تومان چاپ و بیشتر از اوراق تبلیغاتی منتشره از سوی حوزه علمیه قم استفاده نمودم که خوشبختانه در همان دوره اول به جمع خبرگان رهبری پیوستن و همواره تا آخر عمر نیز منتخب مردم گیلان و عضو برجسته خبرگان محسوب می‌شدند.

حضور محوری حضرت آیت الله امینیان در شهرستان موجب تقویت حوزه های علمیه، سنگر نماز جمعه و فعالیتهای فرهنگی و مذهبی شهرستان و استان شد به طوری که حضور پررنگ و چشمگیر ایشان بعنوان نماینده رهبری در دانشگاههای گیلان و علوم پزشکی..منشأ تحولات اساسی در دانشگاه گردید.. در زمان نخست وزیری مهندس موسوی که همزمان ریاست سازمان اداری و استخدامی کشور را نیز عهده دار بود مدرک رسمی دکترا به ایشان که مجتهدی مسلم بود اعطاء گردید. دور دوم انتخابات خبرگان رهبری مقرر گردید که همه کاندیداها حتی اعضاء خبرگان دور اول در آزمون شرکت نمایند که جامعه مدرسین و دو تن از مراجع عظام از گیلان تنها حضرت آیت الله امینیان را مجتهد و مستثنی اعلام داشته اند..و همین امر باعث شد تا از دوم نفر اول خبرگان رهبری حضرت آیت الله امینیان باشند.. جایگاه رفیع علمی و حوزوی آیت الله امینیان بر کسی پوشیده نیست و بارها دیده ام شخصیت های ارزشمندی همچون حضرات آیات محمدی گلپایگانی، صدیقی، محمدی عراقی، حسن صانعی و.. خود را شاگرد حضرت آیت الله امینیان قلمداد و اظهار افتخار می‌کردند و بارها از بزرگان شنیده ام که اگر حضرت آیت الله امینیان در قم ماندگار میشد صاحب رساله بود.. از خصوصیات اخلاقی ایشان بسیار

فراوان گفته اند اما آنچه حقیر همواره در خلوت و جلوت شاهد بوده ام ، اینکه به هیج احدی اجازه دست بوسی نمی دادند حتی به فرزندان خردسال ما.. هر بار به منزل ایشان مشرف می‌شدیم خود به اندرونی رفته و برای حاضران چای و امکانات پذیرایی فراهم و حتی به حاج خانم هم اجازه اینکار را نمی دادند.. هرگز ودر هیچ شرایطی اورا سر یا با پای برهنه ندیدم خدم و حشم نداشتن و سعی میکردند مسائل شخصی خودرا به تنهایی انجام دهند. یاد شهید عزیزش طلبه وارسته محمد تقی نیز گرامی باد بعد از شهادت که مفقود الجسد شد همواره از او به نیکی یاد میکرد و میگفت ایکاش قطعه ای از پیکرش را برای ما می آوردند ولو یک انگشت و انگشتر…که بعدها گروه تفحص از شلمچه چند تکه استخوان آوردند و حضرت آیت الله امینیان در منزل این استخوان ها را که لای کفنی پیچیده بودند به اندازه یکه بچه قنداق به بغل گرفتند و برایش لالایی و اشک می‌ریختند…فردا که تشییع شهیدی دیگر هم بود در گلزار شهدای آستانه ابتداء وارد قبر آن شهید عزیز شدند و آن شهید رادفن سپس فرزند دلبند خودرا در گور گذاشتند و..

 

ادامه دارد

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است