سه شنبه, ۵ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
21 آگوست 2015 ، ساعت 09:58 1,045 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1871

واکسیناسیون بیش از ۱۸۰۰۰ نوبت سر دام در شهرستان آستانه اشرفیه

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستانه اشرفیه اعلام کرد: بمنظور پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیر دامی و مشترک بین انسان و حیوان از ابتدای سال تاکنون تعداد ۱۸۰۰۰ نوبت سر دام علیع بیماریهای واگیر دامی و مشترک بین انسان و حیوان واکسینه شده است.
به گزارش جلال شرق ، دکتر محمد رضا طالشی گفت: در این مدت تعداد ۴۷۵ راس دام در خصوص بیماری سل تست یا آزمایش شده و همچنین تعداد ۴۵۰ قلاده سک خانگی و نگهبان علیه بیماری هاری واکسینه و شناسنانه بهداشتی دریافت نمودند.
رییس شبکه دامپزشکی آستانه اشرفیه با اشاره به فصل گرما و وجود حشرات زیاد ضمن هشدار به دامداران اظهار داشت : دامداران باید مراقب شیوع بیماری لمپی اسکین (آبله گاوی) باشند.
وی بیماری لمپی اسکین (آبله گاوی) را یک نوع بیماری ویروسی عنوان کرد و افزود : تب، ریزش آب از چشم ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهایی، کاهش تولید شیر و ظهور ندول های جلدی و ضایعات پوستی به شکل برجستگی های دانه مانند از علایم اصلی ابتلای دام به آن است که گاهی تمامی بدن دام را نیز می پوشاند.
طالشی این بیماری را زمانی محدود به کشورهای افریقایی عنوان کرد و ادامه داد: این بیماری در سال های اخیر از کشورهای همسایه وارد کشورمان شده است ،در صورت مراجعه بموقع دامدار به دامپزشک درمان خواهد شد ودر موارد نادر منجر به مرگ دام می شود.

IMG_4614 [640x480]
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه پشه و مگس در انتقال این بیماری به شکل مکانیکی نقش مهمی دارند،کنترل این حشرات از طریق سم پاشی و سایر اقدامات بهداشتی در محیط دامداری بمنظور پیشگیری از بیماری لمپی اسکین موثر خواهد بود.
رئیس شبکه دامپزشکی آستانه اشرفیه با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹۵۰۰ راس دام در این شهرستان علیه بیماری آبله گاوی واکسینه شده اند تصریح کرد: هم اکنون این بیماری در این شهرستان تحت کنترل و پیشگیری قرار دارد.
طالشی در باره آموزش دامداران اظهار داشت : بمنظور افزایش سطح دانش و آگاهی دامداران ۴ دوره آموزشی در خصوص راههای پیشگیری و کنترل بیماریهای دامی ویژه دامداران و روستائیان تشکیل و با آخرین روشهای مدیریت بهداشتی در واحدهای پرورشی آشنا شده اند .
وی ادامه داد : وجود دامداری های سنتی ، عدم رعایت مسائل قرنطینه ای در ورود و خروج دام ها، رها سازی دام ها در محیط های آزاد، عدم مدیریت مناسب بهداشتی در دامداری ها از جمله عوامل موثری هستند که در بروز این بیماری نقش مهمی دارند.
وی در پایان افزود: دامداران می توانند با هماهنگی شوراهای محترم روستا جهت برخورداری از سم رایگان وبمنظور سمپاشی دام و جایگاههای نگاهداری دام به اداره دامپزشکی شهرستان مراجعه نمایند.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است