دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۲:۱۵ 119 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :50182
رئیس سازمان دامپزشکی کشور

ورود فناوری ساخت ۳۰ نوع واکسن

فناوری ساخت بیش از ۳۰ واکسن برای نخستین بار از ترکیه وارد می‌شود و تا سال آینده آنها در داخل تولید می‌شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از صدا و سیما ؛ علیرضا رفیعی‌پور در نشست خبری تصریح کرد: امسال برای نخستین بار تکنولوژی ساخت واکسن از کشور ترکیه وارد می‌شود و تا یک سال آینده سایت جدید تولید این واکسن‌ها در کشور راه‌اندازی و همه در داخل تولید خواهد شد.
وی با اشاره به راهکار‌های مقابله با شرایط تحریم اظهار داشت: توسعه روابط بین‌الملل را از سال گذشته شروع کردیم و واردات محصولات پروتئینی مانند گوشت و انواع دارو‌ها و واکسن‌ها به کشور بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.
به گفته وی در حال حاضر واردات این گونه محصولات از ۴۲ کشور انجام می‌شود و تحریم‌ها هیچ تأثیری در روند واردات نداشته است.
رفیعی پور همچنین با اشاره به اتفاقات و اقدامات در سال جدید گفت: سازمان دامپزشکی کشور دستورالعمل‌ها را متناسب با شرایط تحریمی تغییر داده و تلاش می‌کند، خلاقیت‌ها و نواندیشی را در بدنه سازمان تقویت کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه نگرانی‌های تولیدکنندگان باید رفع شود، گفت: تفویض اختیارات را از سازمان‌ها به ادارات کل و شبکه‌ها انجام دادیم و در حال حاضر ادارات جزء، ​ به راحتی می‌توانند مجوز‌ها و پروانه‌های مراکز تولیدی بزرگ را صادر کنند.
رفیعی‌پور افزود: برای نخستین بار سه شرکت خصوصی در کنار واکسن و سرم‌سازی رازی، تولید واکسن تب برفکی روغنی را استارت زده و قرار است در آینده نزدیک، ​ تعداد آن به چهار شرکت برسد.
وی با اشاره به مشکل تولید واکسن بذر، گفت: در حال حاضر بذر واکسن فوق حاد پرندگان در داخل ساخته می‌شود و قرار است بذر واکسن دام و طیور و آبزیان هم با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان که اعتبار آن را نیز دریافت کرده است در آینده نزدیک تولید شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: کشتارگاه خرمشهر استاندارد‌های بین‌المللی را دارد و به زودی دام‌های کشور‌های دیگر در این مجموعه کشتار می‌شوند.
به گفته رفیعی‌پور برای نخستین بار در سال جاری تعداد ۵۰۰ نفر شتر از کشور قطر وارد شده و قرار است این تعداد به ۱۰ هزار نفر برسد.
وی با بیان اینکه تاکنون درباره پرورش شتر در کشور غفلت شده است، گفت: شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی کشور ما طوری است که نگهداری این حیوان می‌تواند بسیار سودآور باشد.
به گفته وی برای پرورش ماهی در قفس هدف‌گذاری شده که حجم تولید به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن برسد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: تفاهم نامه‌هایی هم با اتحادیه اروپا برای پرورش اسب امضا شده و قرار است این مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی تأکید کرد: نقش سازمان دامپزشکی کشور پس از سیل اخیر بسیار فوق‌العاده بود، چرا که با اقدامات سم‌پاشی، ضدعفونی و درمان توانست از شیوع بیماری‌های مشترک انسان و دام جلوگیری کند.
رفیعی پور در عین حال تأکید کرد که پیشرفت ۹۷ درصدی در مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان انجام شده، به طوری که طی سال گذشته تنها ۲ میلیون قطعه مرغ برای جلوگیری از این بیماری معدوم شد، این در حالی است که در سال ۹۶ رقم ۲۷ میلیون قطعه و در سال ۹۵ رقم ۱۰ میلیون قطعه طیور بود.
معاون بهداشتی و درمانی سازمان دامپزشکی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که آیا پیمان سازمان دامپزشکی کشور با ترکیه برای ترانزیت دام پیشرفت دارد، گفت: با کشور ترکیه ۲۵ پروتکل بهداشتی امضا شده و ترانزیت دام زنده به خوبی انجام می‌شود.
در ادامه رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چه میزان گوشت در سال گذشته وارد و چه میزان ثبت سفارش شده است، افزود: در سال ۹۷ به میزان ۳۷۵ هزار تن گوشت گرم و منجمد ثبت سفارش شده بود که ۱۵۱ هزار تن وارد کشور شد.
وی افزود: همچنین ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار رأس واردات گوشت گوسفندی ثبت سفارش شده بود که ۱۰۰ هزار رأس وارد شد. همچنین برای واردات ۵۴ هزار رأس گوساله ثبت سفارش شده بود که ۱۱۰۰ رأس وارد شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در سال ۹۸ مجوز واردات ۳۵ هزار تن گوشت داده شده که روزانه و هفتگی وارد کشور می‌شود.
به گفته وی، در سال گذشته برای واردات ۲۷ میلیون تن نهاده، ​ مجوز داده شده بود که تا کنون ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن وارد شده است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است