سه شنبه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
26 دسامبر 2019 ، ساعت 17:51 697 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :57146
با حضور وزیر نیرو ؛

پروژه آبرسانی  به نواحی پنجگانه میانی روستای کینچاه آستانه اشرفیه   مورد بهره برداری قرار گرفت + تصاویر

طی مراسمی که ظهر امروز با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو ، دکتر ارسلان زارع استاندار  در مسجذد روستای کینچاه از توابع بخش مرکزی آستانه اشرفیه برگزارشد پروژه تامین آب آشامیدنی سالم نواحی پنجگانه میانی روستای کینچاه مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، در این مراسم که نماینده مردم  آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای سالامی ، مدیران کل آبفا و آبفار ، معاون عمرانی استانداری ،  فرماندار ،امام جمعه و جمعی از مسئولین و اقشار مختلف محل حضور داشتند وزیر نیرو با بیان اینکه روستاهای کشور باید از نعمت آب برخوردار شوند، اظهار کرد: در دولت برنامه دقیقی وجود دارد تا در پایان این دولت اکثر جمعیت روستایی از آب سالم و پایدار برخوردار شوند.

رضا اردکانیان روند پیشرفت پروژه‌های عمرانی در کشور را خوب عنوان کرد و گفت: اگرچه کشور در سخت‌ترین شرایط تحریم به سر می‌برد ولی این امر نه‌تنها باعث هیچ توقفی در پروژه‌های عمرانی نشده بلکه شاهد پیشرفت بسیار زیادی در تکمیل این‌گونه پروژه‌ها بودیم.

وی با اذعان به اینکه هدف وزارت نیرو حضور مستمر در استان‌های مختلف است، تصریح کرد: تا به این لحظه هر هفته به ۳۰ روستای کشور آب‌رسانی شده و با پیگیری مسؤولان مربوطه موفق شدیم به ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر آب‌رسانی کنیم.

وی طرح آب‌رسانی به روستاهای گیلان را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: مردم روستا لایق ارائه بهترین خدمات هستند که باید بهترین خدمات به آن‌ها ارائه شود در این خصوص به ۲۰ روستا در استان گیلان آب‌رسانی شده است تا بخشی از کار بزرگ را به انتها برسانیم و امیدواریم در دولت نهم و دهم  بیش از ۱۰ میلیون نفر از آب سالم بهره مند شوند

وزیر نیرو با تأکید بر لزوم توجه بر بهسازی و کیفیت آب سالم در روستاهای کشور افزود: آب نقش مهمی در حیاط و فعالیت‌های ما داشته و در تلاشیم تا در پایان سال میزان آب‌رسانی به روستا را به هزار و ۱۲۴ روستا برسانیم.

اردکانیان با اذعان به اینکه در گیلان پروژه‌های بزرگی افتتاح و در حال افتتاح است، تصریح کرد: تجهیز شبکه برق، افتتاح سد، بهسازی و افزایش کیفیت آب ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو در کشور است به همین دلیل ۱۷۱ پروژه وزارت نیرو با اعتباری معادل ۱۱هزار میلیارد تومان در طی این مدت در گیلان افتتاح و یا در حال افتتاح است.

وی از بهره‌برداری مخزن ۱۰ هزار متری در شهرستان آستانه‌اشرفیه، خبر داد و بیان کرد: اعتبار لازم برای تکمیل مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی در آستانه تخصیص و تا پایان سال ان‌شاءالله این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه توسعه در روستا باعث عدم مهاجرت به شهرهای گیلان می‌شود، اظهار کرد: وزارت نیرو با یک حرکت جهادی سعی دارد زیرساخت‌های مختلف نظیر آب، برق و گاز را برای روستاها ایجاد کرده تا از مهاجرت به روستا جلوگیری کنند.

 

محمدحسین قربانی با اشاره وضعیت شهرستان آستانه‌اشرفیه در حوزه گاز گفت: آستانه‌اشرفیه اخیراً به‌عنوان دومین شهر سبز گیلان معرفی‌شده که از نعمت گاز برخوردار است لذا امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

وی با اذعان به اینکه باید استان گیلان زودتر به شاخصه آب و برق و گاز در کشور می‌رسید، تصریح کرد: مردم گیلان لایق ارائه بهترین خدمات هستند که خوشبختانه اکثر روستاهای گیلان از نعمت آب، برق و گاز بهره‌مند شده است هرچند رسیدن به این شاخص با کمی تأخیر انجام شد.

قربانی با درخواست از وزیر نیرو برای تأمین پمپاژ برای مزارع شهرستان آستانه‌اشرفیه بیان کرد: آستانه‌اشرفیه بعد از رشت بیشترین مزارع را در گیلان دارد که همه ۲۳ هزار هکتار آن در پایین‌دست سفیدرود است که هزینه پمپاژ و آب‌بهای سالانه آن توسط کشاورزان پرداخت می‌شود لذا وزارت نیرو درخواست دارم که پمپاژ این مزارع را تأمین کند زیرا با این وضعیت کشاورزی برای کشاورز مرقوم به‌صرفه نیست.

وی با تأکید بر نقش تجهیز مزارع در پیشرفت کشاورزی در استان گیلان بیان کرد: اگر مزارع کشاورزی در استان گیلان شود باعث توسعه حوزه شده و کشاورزان با دغدغه کمتری به فعالیت خود می‌پردازد ولی تعهدات دولت در خصوص تجهیز مزارع در استان گیلان محقق نشده است که استاندار در حال پیگیری این مسئله است.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با گله‌مندی از عدم تکمیل فاضلاب صنعتی در آستانه‌اشرفیه افزود: بسیاری از فاضلاب‌های آستانه به سفیدرود، تالاب و مزارع ریخته و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند ولی علیرغم اینکه ۲۰ سال از کلنگ زنی فاضلاب صنعتی در آستانه‌اشرفیه زده شده است ولی تاکنون فقط ۲۰ درصد آن محقق شده است.

قربانی با بیان اینکه انتظار داریم مخزن ۱۰ هزار متری در آستانه به‌زودی افتتاح شود، تصریح کرد: افتتاح مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی بسیار به توسعه آب و آب‌رسانی در آستانه‌اشرفیه کمک می‌کند ولی دولت تعهد یک و نیم میلیارد تومانی را برای تکمیل این پروژه محقق نکرده و اگر این امر انجام شود می‌توانیم به‌زودی شاهد افتتاح این مخزن باشیم.

وی با تأکید بر فرسوده بودن شبکه برق در آستانه‌اشرفیه گفت: علیرغم اینکه آستانه‌اشرفیه بعد از انقلاب جزو اولین شهرها در ایجاد شبکه برق بود ولی متأسفانه باید بگویم دارای فرسوده‌ترین شبکه برق در استان گیلان است لذا باید تمهیدات لازم در این خصوص انجام شود.

طرح آب‌رسانی به ۱۵ روستای گیلان که در دوره پنج تا ۱۱ ماهه به مرحله بهره‌برداری رسیده؛ ۱۶ هزار و ۴۴۵ نفر از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داده و با اجرای آن در دوره ساخت برای ۲۹ نفر و در دوره بهره‌برداری برای ۱۲ نفر شغل ایجاد کرده است.

این ۱۵ طرح آب‌رسانی شامل تکمیل و بهسازی تأسیسات آب‌رسانی به روستاهای ویرمونی شهرستان آستارا، طولارود شهرستان تالش، مرکیه شهرستان صومعه‌سرا، مجتمع رودبرده شهرستان رشت (دو روستا)، روستای طارمسر شهرستان رشت، روستای کوکته شهرستان رودبار (دو روستا)، روستای پاچنار شهرستان رودبار، روستاهای توتکله علیا و سفلی شهرستان رودسر، ارتقاء کمی و کیفی آب روستاهای نوشر و حشکوا شهرستان رشت، تأمین آب آشامیدنی نواحی پنجگانه میانی کینچاه آستانه‌اشرفیه و فاز نخست روستای ملکوت شهرستان املش است.

همچنین کلنگ آغاز عملیات اجرایی آب‌رسانی به ۲۹ روستای استان گیلان با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان در روستای کینچاه شهرستان آستانه‌اشرفیه، به زمین زده شد.

با احداث سه مجتمع آب‌رسانی در شهرستان‌های املش، تالش و آستارا، آب آشامیدنی ۲۹ روستا شامل نواحی رودسر و املش، ناحیه ۶ غرب در شهرستان تالش و ناحیه ۱۰ غرب در شهرستان آستارا تأمین می‌شود.

با اجرای این پروژه آب‌رسانی که با هزینه پیش‌بینی‌شده ۱۶۷ میلیارد ریال در بازه یک‌ساله آماده بهره‌برداری می‌گردد، ۱۱ هزار و ۸۷۹ نفر به جمعیت برخوردار از آب آشامیدنی روستایی استان گیلان اضافه می‌شود.

قبل از افتتاح طرح‌های آب‌رسانی به ۱۵ روستای گیلان، وزیر نیرو و استاندار از غرفه محصولات بانوان کارآفرین و نقاشی کودکان بازدید و مرقد مطهر آقا سید محمد یمنی در روستای کینچاه را زیارت کردند.

پیش‌ازاین مراسم نیز با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان؛ ۳۱ طرح برق‌رسانی، آب‌رسانی روستایی و کشاورزی استان در صومعه‌سرا به بهره‌برداری رسید یا عملیات اجرایی آن آغاز و همچنین سد لاستیکی گالشکلام شهرستان لنگرود افتتاح شد.

حضور در نشست شورای هماهنگی توسعه صادرات ایران با محوریت اوراسیا در سالن غدیر استانداری بخش پایانی برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر نیرو به استان گیلان است.

گفتنی است در مراسم افتتاحیه آبرسانی به روستای کینچاه به تعدادی از قهرمانان رشته های مختلف ورزشی گیلان در سطح ملی و جهانی  و هم چنین به بازیکنان قوتچل کینچاه هدایایی از سوی وزیر  داده شد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است