یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
28 دسامبر 2019 ، ساعت 12:44 197 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :57193
با حضور وزیر فرهنگ و رئیس کتابخانه ملی

پنجره سامانه صدور و مجوز چاپ و نشر کتاب افتتاح شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: تفاهم‌نامه «پنجره سامانه صدور و مجوز چاپ و نشر کتاب» نقطه شروع برای تسهیل خدمات محسوب شده که انتظار داریم در روند اجرای تفاهم‌نامه بندهای دیگر آن هم به ثمر بنشیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از ایرنا ؛  سیدعباس صالحی در آیین امضای تفاهم نامه پنجره سامانه صدور و مجوز چاپ و نشر کتاب در اندیشگاه کتابخانه ملی ایران، به اهداف اجرایی این تفاهم نامه اشاره کرد و اظهارداشت: لازم است که تفاهم‌نامه‌ها همراه با اقدامات اجرایی باشند و این تفاهم‌نامه امروز ما با سه هدف‌گیری اصلی به امضا می‌رسد.

وی با تاکید بر ضرورت لحاظ کردن بندهای اجرایی روشن در تفاهم نامه‌ها، افزود: تفاهم‌نامه‌هایی در حد کلیات هستند و در مقام اجرا با مشکل مواجه می‌شوند که در ادامه طی طریق خود به ضد تفاهم یا سوء تفاهم منجر می‌شوند این در حالی است که با مشخص کردن بندهای روشن اجرایی می توان امیدوارانه و با اعتماد به نفس قدم های بعدی را برداشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ تبادل و اشتراک داده‌ها، استانداردسازی تولید خدمات مشترک و تسهیل خدمات برای ذی‌نفعان مشترک را سه هدف اصلی انعقاد این تفاهم نامه عنوان کرد و افزود: داده ها همیشه اهمیت داشته و کانون سرمایه هستند. داده صرفا اطلاعات افزوده نیست، بلکه اطلاعات مادر است.

اهمیت داده بیش از گذشته است و اینکه این کانون اصلی سرمایه فرهنگی خود را به اشتراک گذاریم، معنایش آن است که از آن به  بهترین شکل می‌توانیم استفاده کنیم و آن را از گنج خاکی خارج و به گنج متحرک تبدیل کنیم.

صالحی اشتراک عمیق‌تر داده های سازمان اسناد و کتابخانه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از امور مورد تاکید در این راستا اعلام کرد و گفت: شکل دادن استانداردها نیاز امروز ما است. باید مسیر تولید خدمات را روزآمد و کیفی‌سازی کنیم به طوری که در حوزه خدمات فرهنگی در جایی که خلاء استانداردها وجود دارد آن را ایجاد و در جایی که ضعف وجود دارد آن را توانمند سازی کنیم.

وی هدف دیگر از انعقاد این تفاهم‌نامه را تسهیل خدمات برای ذی‌نفعان مشترک برشمرد و تصریح کرد: این مهم با هماهنگی سه ضلع اصلی اعم از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب رخ داده است و گامی برای تسهیل خدمات به ناشران است.

صالحی ضمن قدردانی از رئیس کتابخانه ملی به عنوان طرح کننده این ایده و توجه او برای شروع به موقع آن گفت: این تفاهم نامه نقطه شروع برای تسهیل خدمات است و ما انتظار داریم در روند اجرای تفاهم‌نامه بندهای دیگر آن هم به ثمر بنشیند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون ۱۰۰ هزار عنوان کتاب، مجوز دریافت کرده و بر اساس نگاه تفویض مجوز در استان‌ها ۱۵ استان خدمات مجوزی می‌دهند که باید به این حلقه وصل شوند، گفت: این کار انجام شده و شبکه ما در حوزه مجوزها نیز متصل است. تنها دو استان باقی مانده‌اند که به زودی آنها نیز متصل خواهند شد.

وی تصریح کرد: امروز در پرتو هم‌افزایی نهادی، اقدامی صورت گرفت و شابک، فیپا و مجوز کتاب همزمان و همپا پیش می‌روند. این از اقداماتی است که پیش از انعقاد تفاهم نامه آغاز شده به طوری که تاکنون در این سامانه ۴ هزار درخواست از ۴۰۰ ناشر ثبت شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه، تسهیل در خدمت، تسریع در خدمت، صحت، دقت و اعتماد بیشتر به داده‌ها را از فواید این راه اندازی این سامانه عنوان کرد.

در ادامه آیین امضای این تفاهم نامه، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نیز با اشاره به تلاش‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: بسیار خرسندیم که امکان شکل گرفتن پنجره واحد نشر با هماهنگی و همکاری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی ممکن شد.

اشرف بروجردی ادامه داد: این فرآیندی ارزشمند است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با توجه به وظیفه خدمات و اطلاع رسانی و انتظاری که اصحاب فرهنگ و دانش از این سازمان دارند بتواند جدیدترین رخدادهای عرصه نشر را در اختیار آنها قرار دهد.

رییس سازمان اسناد همچنین با تاکید بر اهمیت این رخداد از باب تعامل دو نهاد گفت: این رخداد مهمی است تا ببینیم دستگاه‌ها چگونه می‌توانند با هم همکاری و همفکری کنند تا گامی بلند برای خدمت به مردم و بهبود شرایط فرهنگی جامعه بردارند.

بروجردی افزود: تا قبل از این رخداد، کتابخانه ملی در زمینه فیپا که رسالت این سازمان است با مشکلاتی مواجه می‌شد از جمله ۵ درصد کتاب‌هایی که بدون داشتن فیپا و شناسنامه با دریفات مجوز نشر از وزارت ارشاد آثار خود را به چاپ می‌رسانند.

وی با اشاره به مشکل واسپاری در اطلاع رسانی به اصحاب فرهنگ، گفت: از مجموع منابع چاپ شده ۶۵ درصد در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار می گیرد و مابقی اطلاع رسانی نشده و در اختیارسازمان قرار نمی گیرد و این کتاب‌ها در مخازن این سازمان و لیست فهرست‌ها نیست که نشانگر خلاای بین خانه کتاب و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

بروجردی افزود: این سامانه برای از بین بردن این خلأ به ما کمک می‌کند تا امروز همه کتاب هایی که از دایره نشر بیرون می آیند در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گیرد تا بتوانیم پاسخگوی اصحاب دانش و فرهنگ باشیم.

رییس کتابخانه ملی ایران ابراز امیدواری کرد با راه اندازی این سامانه گام مثبت در جهت رفع نواقص باشد تا در آینده بتوانیم اعلام کنیم همه آنچه در حوزه نشر وجود دارد در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی است تا این سازمان که متعلق به مردم و جامعه علمی کشور است پُلی برای در اختیار قراردادن این اطلاعات به عموم جامعه باشد.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب و جمعی از ذی‌نفعان از جمله حاضران در این مراسم بودند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است