در این مقاله آمده است :دروغ های دولت ترامپ در مورد ایران به حد توهین آمیزی مسخره به نظر می رسد این دروغ پردازی ها می تواند عواقب مهلکی را در پی داشته باشد؛ نباید فراموش کرد صدها هزار زن و مرد و کودک عراقی به علاوه بیش از ۴۴۰۰ سرباز امریکایی، به خاطر دروغ گویی جورج بوش از بین رفتند.
برای اجتناب از چنین فاجعه ای روزنامه نگاران وظیفه دارند واقعیت ها را بررسی کنند و دروغ ها را به چالش بکشند. از همین رو در این مقاله، پنج دروغ دولت ترامپ در مورد ایران بررسی می شود.

دروغ اول: ایران سلاح هسته ای می سازد. دونالد ترامپ مکررا اظهار داشته ایران در جستجوی دست یابی به سلاح هسته ای است. وی همچنین ادعا کرده به زودی ایران به خطرناکترین تسلیحات جهان دست می یابد.
اگر منظور وی از این سخنان یک برنامه هسته ای منسجم و مطابق با قواعد و اصول ان پی تی باشد، این حرف درست است. اما سخن گفتن از برنامه تسلیحات هسته ای ایران، دروغ بزرگی است.

در سال ۲۰۰۷، جامعه اطلاعاتی امریکا گزارشی را در خصوص برنامه هسته ای ایران تهیه و اعلام داشت ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. بعدها جورج بوش در خاطرات خود عنوان داشت، با اطمینان تشخیص دادیم که ایران در پائیز ۲۰۰۳ برنامه تسلیحاتی خود را متوقف کرده است .

از آن زمان به بعد چیزی تغییر نکرده، در ژانویه سال جاری نیز مدیر جامعه اطلاعات ملی که منصوب ترامپ است، اجماع نظر ۱۶ آژانس اطلاعاتی آمریکا را مورد تایید مجدد قرار داد و گفت همچنان ارزیابی می کنیم که ایران فعالیتهای مهم تولید و توسعه سلاح های هسته ای را انجام نمی دهد.

دروغ دوم: ایران توافق هسته ای را نقض کرده است. دولت ترامپ در حالی ادعا می کند ایران به شرایط توافق پایبند نیست که پیش از این، خود با بیرون آمدن یک جانبه و اعمال مجدد تحریم های اقتصادی علیه ایران، توافق را نقض کرده بود.
اما سازمان دیده بان هسته ای آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیش از این بیش از ده ها گزارش را منتشر کردند که اعلام میداشت ایران کاملاً از شرایط توافق نامه پیروی می کند.حتی ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس سابق ارتش اسرائیل، در مارس ۲۰۱۸ گفته بود این توافق با تمام کاستی ها، عملی بوده است.

ماه گذشته، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داده که این عمل، واکنش تند برخی کشورها و منقدان را به همراه داشت. اما اجازه بدهید شفاف باشیم: اقدام ایران، یکسال پس از خروج امریکا از برجام انجام گرفته است.

 

دروغ سوم: ایران حامی تروریسم است. ایران حامی حزب الله و حماسی است که میلیون ها فلسطینی و لبنانی، آن ها را گروه های مقاومت علیه اشغالگران اسرائیلی می دانند. همچنین اکثر قریب به اتفاق عملیات تروریستی توسط گروه های سنی مذهب مثل القاعده، داعش و.. رخ داده که مورد حمایت شیعیان نبوده اند.

براساس گزارش ۲۰۱۸ Global Terrorism Index، بیش از نیمی از مرگ های ناشی از تروریست ها در سراسر جهان نتیجه حملات چهار گروه: داعش، طالبان، شباب و بوکو حرام بوده است . کارشناسان تصدیق کردند که هیچ یک از این گروه ها مورد حمایت ایران نبوده اند.
اما بزرگترین رقیب منطقه ای ایران، عربستان سعودی به مسلح کردن، تأمین بودجه و تأمین پوشش ایدئولوژیک سلفی برای بسیاری از این جهادیان متهم شده است. حتی ترامپ نیز در جریان رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ باظهار داشت چه کسی مرکز تجارت جهانی را منفجر کرد؟ عراقی ها نبودند، بلکه سعودی ها بودند. به عربستان سعودی نگاه کنید و اسناد را باز کنید.

دروغ چهارم: ایران با القاعده همکاری می کند. دولت ترامپ تلاش می کند با ایجاد یک اتحاد ساختگی میان ایران و القاعده راهی تازه ای برای توجیه برچسب “ملت شماره یک حامی تروریست” پیداکند. اما همانطور که تلاش بوش برای پیوند حکومت سکولار صدام با القاعده، دروغی بسیار گنگ بود. تلاش ترامپ برای ایجاد پیوند میان تروریست های القاعده با ایرانیان شیعه مذهب غیرقابل باور است.

دروغ پنجم: جنگ با ایران آسان خواهد بود. این شاید عجیب ترین دروغ تاریخ باشد. ترامپ تهدید کرده که حمله به ایران، پایان رسمی این کشور است. تام کاتن، دوست او در مجلس سنا پیش بینی کرده است که ایالات متحده می تواند تنها با دو حمله به تهران پیروز شود: “اولین حمله و آخرین حمله”. چنین اظهاراتی پوچ و توهم آمیز است، ایران عراق نیست.همانطور که سرهنگ لری ویلکرسون، رئیس سابق ستاد کالین پاول گفته بود درگیری با جمهوری اسلامی وحشتناک خواهد بود.