دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
آخرین اخبار
8 ژانویه 2018 ، ساعت 12:30 786 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :36135
در پی برخورد نفتکش ایرانی با کشتی چینی؛

پیدا شدن جسد یکی از مفقودشدگان نفتکش ایرانی در دریای چین

سرکنسول ایران در شانگ‌های چین از پیدا شدن جسد یکی از مفقود شدگان حادثه نفتکش ایرانی در دریای چین خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق  به نقل از  خبرگزاری صداوسیما؛ «علیرضا ایروَش» ساعت ۹ صبح به وقت محلی گفت: ساعتی قبل در سه یا چهار مایلی نفتکش ایرانی، یک جسد پیدا شد.
وی با بیان اینکه اقدامات برای انتقال این جسد به شانگ‌های برای شناسایی در حال انجام است افزود: این جسد جلیقه ضد حریق به تن داشته و به علت سوختگی صورت، به راحتی قابل شناسایی نیست. جستجو‌ها برای پیدا کردن مفقود شدگان ادامه دارد.
سرکنسول ایران در شانگ‌های چین با بیان اینکه در حال حاضر هشت کشتی کمکی در حال امداد رسانی و اطفای حریق نفتکش ایرانی هستند تصریح کرد: نیرو‌های امدادی محل پیدا شدن یکی از اجساد را مورد جستجو قرار داده اند.
ایروش گفت: به علت وزش باد، کار اطفای حریق به سختی صورت می‌گیرد و شعاع حریق به گونه‌ای است که کشتی‌های کمکی نمیتوانند از فاصله هزار متری نزدیک‌تر شوند. وی ابراز امیدواری کرد ۳۱ مفقود شده دیگر، سالم پیدا شده و به میهن خود باز گردند.

نفتکش ایرانی همچنان در شعله‌های آتش می‌سوزد
یک مقام گارد ساحلی کره جنوبی امروز اعلام کرد: تانکر حامل نفت ایران که روز شنبه با یک کشتی باری چینی در دریای شرق چین برخورد کرده بود تا صبح امروز به وقت محلی همچنان در آتش می‌سوزد و عملیات تیم‌های امداد و نجات برای جستجو و یافتن خدمه ناپدید شده آن همچنان ادامه دارد.

تلویزیون دولتی چین (سی سی تی وی) امروز دوشنبه به نقل از برخی از کارشناسان تیم‌های امداد و نجات اعلام کرد نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره انفجار نفتکش ایرانی که در پی برخورد با کشتی باری چینی در آب‌های دریای چین شرقی دچار آتش سوزی شده است وجود دارد.
کارشناسان تیم امداد و نجات به تلویزیون دولتی چین گفته اند با توجه به ادامه آتش سوزی گسترده این نگرانی فزاینده وجود دارد که این نفتکش دچار انفجار و در نهایت غرق شود.
با وجود تداوم آتش سوزی عملیات برای کنترل آتش سوزی در این نفتکش ایرانی در سواحل شرق چین در دومین روز برخورد با کشتی چینی همچنان ادامه دارد.
با این همه تلویزیون دولتی چین اعلام کرد تا ساعت هشت صبح امروز به وقت محلی تیم‌های جستجو هیچ نشانه‌ای از هیچیک از خدمه مفقود شده ایرانی پیدا نکرده اند.
رسانه‌های چینی دیروز تصاویری از این کشتی ایرانی را در میان شعله‌های آتش و در حالی که ستون‌هایی از دود غلیط سیاه رنگ از آن به آسمان برخاسته است پخش کردند. چین چهار کشتی امدادرسان و سه قایق ویژه پاکسازی به محل اعزام کرده است و این درحالیست که از کره جنوبی نیز یک کشتی و یک فروند بالگرد به منطقه حادثه اعزام شده است.
دامنه و ابعاد خسارات زیست محیطی و اندازه آلودگی نفتی در منطقه هنور مشخص نیست، ولی با توجه به حجم محموله نفتی که این تانکر حمل می‌کرد، احتمال می‌رود این بدترین حادثه از این دست از سال ۱۹۹۱ و نشت ۲۶۰ هزار تن نفت در سواحل آنگولا باشد.

رسانه‌های چینی دیروز تصاویری از این کشتی تانکر ایرانی را در میان شعله‌های آتش و در حالی که ستون‌هایی از دود غلیط سیاه رنگ از آن به آسمان برخاسته است پخش کردند.
چین چهار کشتی امدادرسان، سه قایق ویژه پاکسازی به محل اعزام کرده است و این در حالیست که از کره جنوبی نیز یک کشتی و یک فروند بالگرد به منطقه حادثه اعزام شده است.
دامنه و ابعاد خسارات زیست محیطی و اندازه آلودگی نفتی در منطقه هنور مشخص نیست، ولی با توجه به حجم محموله نفتی که این تانکر حمل می‌کرد، احتمال می‌رود این بدترین حادثه از این دست از سال ۱۹۹۱ و نشت ۲۶۰ هزار تن نفت در سواحل آنگولا باشد.
این محموله از ایران برای شرکت پتروشیمی هانوا توتال کره جنوبی حمل می‌شد و سخنگوی این شرکت اعلام کرد شرکت کره‌ای به دنبال راه‌هایی برای جایگزینی محموله نفتی از دست رفته است.
این سخنگو افزود ممکن است این شرکت فعلا از ذخایر خود استفاده  و از ایران یک محموله دیگر درخواست کند یا خواستار دریافت محموله میعانات جایگزین از قطر شود.
شرایط نامساعد جوی یکشنبه شب دسترسی امدادرسانان را به تانکر نفتی دشوار ساخته بود. این در حالیست که تلاش برای مهار کردن نشت میعانات نفتی که به لحاظ چگالی بسیار سبک و در عین حال بسیار سمی و به مراتب گران‌تر از نفت خام طبیعی هستند به مراتب دشوارتر خواهد بود.
اداره کشتیرانی شانگ‌های نیز اعلام کرده است این حادثه بر روند ترافیک کشتی‌ها به مبدا و مقصد شانگ‌های که یکی از شلوغ‌ترین و بزرگترین بنادر منطقه به شمار می‌رود یا دیگر بنادر در طول کرانه رودخانه یانگ تسه تاثیر منفی نگذارده است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است