یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار
2 نوامبر 2019 ، ساعت 13:06 778 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :55777
با توجه به مصوبه شورای نظارت بر بازار آستانه اشرفیه ؛

چرا از توزیع نان در بسته بندی پلاستیکی سرطان زا جلوگیری نمی شود

سرویس یادداشت جلال شرق ،

امروز  زندگی ماشینی ما آنقدر با انواع پلاستیک گره خورده است که در هر جزئی از زندگی خود استفاده از انواع پلاستیک ها را به کارمی بریم و غافل از فاجعه ای که زندگی و سلامت خود ما را هدف قرار داده ایم و مسایل زیست محیطی و فاجعه آن را از زاویه دیگر باید دید.

امروز از لحاظ علمی ثابت شده است که پلاستیک ها در حین فرایند تولید محصولات ،  مشکلات زیادی را از نظر ایمنی ایجاد می کنند  زیرا بسیاری از مواد افزودنی شیمیایی که به محصولات پلاستیکی اضافه می شوند تا بتوانند عملکرد و خواص مطلوبی داشته باشند، اثرات منفی بر محیط زیست و سلامت انسان می گذارند که یک نمونه آن را می توان در

اختلال در غدد درون ریز مشاهده کرد که می تواند منجر به سرطان، نقصهای مادرزادی، اختلال در سیستم ایمنی و مشکلات رشد در کودکان شود.

با توجه به حساسیت موضوع و تاکید بر سلامتی انسان های اگر به آمارهای پزشکی چند دهه اخیر نگاهی بیندازیم رشد انواع سرطان ها را در جامعه بخوبی مشاهده می کنیم که یکی از موارد بارز آن توزیع مواد غذائی دربسته بندی های  پلاستیکی است ونان به عنوان قوت لایموت مردم  مدت ها ست در بسته بندی های پلاستیکی ( پلی استایرن )اتوزیع می شود  که اثرات نامطلوب مواد شیمیائی پلی استایرن از طریق نان  به چربی بدن انتقال می یابند و می تواند چشم ها، بینی و گلو را تحریک و باعث سرگیجه و اختلال در هوشیاری و سرطان های لنفاوی و خونریزی زیاد شود.

آستانه اشرفیه برای عقب نماندن از شهرهای چون خلخال ، لاهیجان ، آبادان و… که فرمانداران و مدیران شهری برای فرهنگ سازی مردم به توزیع پاکت های پارچه ای برای حفظ سلامت مردم خود گام برداشتند بر اساس مصوبه شورای بهداشت عمومی استان گیلان و دستورالعمل ابلاغی استانداری نسبت به جمع آوری پلاستیک های نایلونی در نانوائی ها  ؛ مصوبه ای در شورای تنظیم بازارشهرستان به تایید اعضای ستاد رسید که نهاد های نظارتی بر بازار مثل شبکه بهداشت و درمان ، محیط زیست ، صنعت و معدن و تجارت و اتاق اصناف  و… باید در اجرای مصوبه و جمع آوری پلاستیک ها اقدام  و گزارشی را ارائه می دادند.

متاسفانه مدیرشبکه بهداشت و درمان  آستانه اشرفیه که قول جمع آوری پلاستیک ها  را در نانوائی ها بعد از ماه مبارک رمضان سال جاری داده بود انگار بخشی از وظایف خود را که به سلامت جامعه برمی گردد عملا فراموش کرده است و تمام تلاش خود را در این مصروف کرده که چند قلم آرایشی قاچاق را در سطح بازارجمع آوری و یک گزارش ماهانه در جلسات ارائه دهد جدا از ضعف نظارتی بر کیفیت بهداشتی نانوایی ها که بسیار کمرنگ شده است  و می طلبد که مدیر شبکه و معاون وی اقدام عاجلی را انجام دهند.

از سوی دیگر انجمن حمایت از مصرف کننده که باید در این راه پیشرو باشد عملا نیروهای  اجرائی اتاق اصناف هستند که دستور العمل های آنان را مورد لحاظ قرار می دهند وسلامت مصرف کننده و حقوق آنان برای این انجمن که ۴ عضو آنان کارمند اتاق اصناف هستند مهم نیست  واتاق اصناف  نیز که باید در چارچوب وظایف قانونی خود نسبت به اجرا شدن مصوبه وابلاغ و  جمع آوری  کیسه های سرطان زا به واحدهای تحت نظر خود با کمک اتحادیه صنف مورد نظر ابلاغ و اقدام نماید عملا خود نظارگر ماجرا ست .

در جای دیگر که یک پای کمیسیون نظارت چه در شورای آرد و نان و چه در تنظیم بازار اداره صنعت و معدن و تجارت است وبا علم بر مضر بودن استفاده از پلاستیک  اصولا آنان نیز بخاطر بعضی از مصلحت اندیشی ها  ، هیچگونه بسته بندی پلاستیکی را در نانوائی های سطح شهر مشاهده نمی کنند؟!

بالاتر از همه این موضوعات پیگیری مصوباتی است که  فرماندار به عنوان رئیس شورای آرد و نان و تنظیم بازار برعهده دارد و آن چه  که به حوزه سلامت مردم بر می گردد باید مدنظر نظر قرار دهد زیرا آن چه که همه به آن اذعان داریم هم به سلامت و هم به محیط زیست خسارت وارد می کند جلوی آن را از هرجا که بگیریم منفعت آن به آحاد جامعه بر می گردد.

البته عزیزان مدیر شهرستان که بارها در نشست ها خود اذعان کرده اند که مسئولیت چند روزه آنان  فرصتی  است که خدای باری تعالی در اختیار آنان گذاشته است تا به مردم ارائه خدمت کنند  آیا چیزی بالاتر از سلامت جامعه و مردم می تواند برای آنان مهم تر باشد ؟

آیا وقت آن نرسیده است که فرهنگ استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های نایلونی سرطان زا در بین مردم ترویج کنیم؟

جا دارد که مدیریت عالی شهرستان به ویژه  فرماندار محترم که در همه امور الحمدالله پیشرو است در این کار اقدام جدی و از مدیران اجرائی شهرستان بجد درخواست کند که موضوع را پیگیری و به مردم اطلاع رسانی کنند.

البته پایگاه اطلاع رسانی  جلال شرق  روند اجرائی مصوبه شورا نظارت بر بازار شهرستان آستانه اشرفیه  را پی گیری ، و اقدامات انجام شده را به اطلاع مردم شهر خواهد رساند.

مدیر مسئول

کانال تلگرام جلال شرق