دوشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۱:۵۳ 1,343 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :39325

کشت بادام‌زمینی درباغات بادام آستانه‌اشرفیه آغاز شد

با زیر کشت رفتن ۳ هکتار از زمین‌های بادم کاری شهرستان آستانه‌اشرفیه  واقع در روستای امیر کیا سر  بندر کیاشهر  عملیات کشت این محصول در باغات بادام شهرستان آغاز شد

به گزارش جلال شرق ، فرماندار آستانه‌اشرفیه  که  به هنگام کاشت این محصول در زمین زراعی مربوط به بادامکار منطقه علی خانجانی حضور یافته بود  بابیان اینکه  در شهرستان  آستانه‌اشرفیه ۴هزار خانوار است که مستقیماً به  کشت بادام‌زمینی مشغول‌اند اظهار کرد :  ۳هزار خانوار دیگر نیز  در چرخه  بادام‌زمینی اعم از فراوری ، فروش  فعالیت دارند که مجموعاً بالغ‌بر ۷هزار خانوار می‌باشند.

رحیم حیدری  با اشاره به برداشت  ۱۵ هزار تن بادام‌زمینی در شهرستان گفت:  گردش مالی این محصول  حدود ۶۰ میلیارد تومان است که به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که در وضعیت معیشت مردم آستانه‌اشرفیه بسیار تأثیرگذار است

وی در خصوص واحدهایی که در فراوری بادام‌زمینی  افزود : دو واحد صنعتی بسیار بزرگ مشغول فعالیت بودند  که یکی از این واحدها به دلیل مشکلاتی که داشت  امورش متوقف است که امیدواریم مشکلاتش حل شود و درعین‌حال واحدهای کوچک و خانگی بسیاری مشغول فعالیت هستند

فرماندار آستانه‌اشرفیه درباره مشکلات بادام کاران منطقه ادامه داد: طی بازدیدی که در سال ۹۵ انجام‌گرفته بود باغات بادام مردم دچار آب‌گرفتگی شده بود و بر  اساس برنامه‌ریزی‌های که انجام‌شده بیش از ۱۵ کیلومتر زهکش در زمین‌های مردم اقدام شد و این مشکل  در سال زراعی ۹۶ برطرف و امیدواریم که در سال زراعی جدید در صورت بارندگی چنین  مشکلی را نداشته باشیم.

وی به مشکل اساسی مربوط به آفات بادام‌زمینی است اشاره کرد و گفت: این آفات چند سالی است که این  محصول را تهدید و باعث شد که به این محصول آسیب برساند  و حتی  کیفیت لازم را نداشته باشد .

حیدری تاسیس مرکز تحقیقات بادام‌زمینی  در منطقه   اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تلاش‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان  این مرکز در آستانه‌اشرفیه مستقر شده است به کشاورزان منطقه کمک شایانی در تولید بهتر انجام دهد تا بتوانیم دراین بخش از محصول زراعی در تولید و اشتغال نقش خوبی داشته باشیم.

 

یک کارشناس ترویج جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه در خصوص سم‌زدایی بادام قبل از کشت گفت: قبل از کشت بادام‌زمینی بادام محلی به نام گلی را  به سم قارچ‌کش «کربن سینک ترال » ضدعفونی می‌کنند و آن را در زمین می‌کارند و این سم تا مدت ۵۰ روز از آسیب رسیدن به دانه بادام جلوگیری می‌کند.

وی  افزود : نوع بادام رقم محلی که در زمین‌های این شهرستان کشت می‌شود رقم گلی معروف است زیرا این محصول بیشتر در زمین‌های  این شهرستان جواب داده است  ولی دارای دانه‌های ریز و درشت است .

وی در پایان در خصوص کلاس‌های آموزشی برای بهبود رقم بادام اظهار کرد : کلاس‌های آموزشی و تحقیقاتی درباره بادام‌زمینی انجام‌شده ولی هیچ کاری تاکنون درباره وضعیت بهتر دانه‌های بادام انجام نگرفته است.

گفتنی است در آئین کاشت بادام زمینی  علاوه بر فرماندار ، بخشدار و شهردار بندر کیاشهر ، رئیس اداره جهاد کشاورزی  نیز حضور داشتند.

آستانه اشرفیه دارای ۲هزار ۵۷۰ هکتار باغات بادام زمینی دارد که ۸۰ در صد محصول کشور  در اینت شهرستان تولید می شود

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است