شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
22 آگوست 2015 ، ساعت 15:37 791 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1929
بایدها و نبایدهای یک ستاد بزرگداشت فرهنگی

گذرو نظر بر برنامه‌های ستادبزرگداشت دکتر معین

سرویس تحلیلی جلال شرق ، بزرگداشت دکتر محمد معین با همه فراز و نشیب‌های که داشت با حضور جمعی از شخصیت‌های ملی و استانی و خانواده دکتر محمد معین برگزار شد ولی در چشم‌انداز این برنامه‌های نکاتی است که قابل‌تأمل است.
انتقاد بجا و شایسته امام‌جمعه شهرستان  در وهله نخست ذهن را به این نکته معطوف می‌کند که هدف از برپایی این بزرگداشت‌ها چیست؟ خروجی آن باید چه باشد؟ آیا درگذر و نظر اندیشه‌های دکتر معین صرف برپایی چنین همایش‌های با هزینه‌هایی که در بردارد و از جیب بیت‌المال به‌نوعی خرج می‌گردد دست آورد آن به‌اندازه‌ای است که جوانان تشنه‌کام ادب پارسی را جرعه‌ای بنوشاند؟ در اینجا نگارنده به رویدادهای به وقوع پیوسته اشاره دارد و بعد به طرح موضوع خواهد پرداخت.
بعد از گذشت ۵۰ روز از سالگرد معین برنامه‌ای تدارک دیده شد که از ابتدا ارشاد اسلامی آستانه‌اشرفیه به‌نوعی پا پس کشید یعنی متولی اصلی فرهنگ این شهرستان و از پذیرش دبیری امتناع کرد اما در حاشیه به چند کار ازجمله در حوزه پوستر، مشق شعر…همراهی ستاد بود.
با پا پس کشیدن اداره ارشاد آستانه‌اشرفیه جبراً کار دبیری را بر عهده شهردار آستانه‌اشرفیه گذاشتند ولی ازآنجایی‌که شهردار با توجه به دغدغه‌های مختلف شهری که دارد به‌ناچار کاری را پذیرفت تا حدودی هم توانست انجام دهد اما دبیر ستاد حرف آخر را نمی‌زد بلکه کسانی تصمیم می‌گرفتند که یا در ستاد حضور نداشتند و یا اینکه حرف آنها ، حرف آخربود .
اگرچه همه سخنرانان در مراسم بزرگداشت برای دکتر معین مایه گذاشتند و هر کس به طریقی مطلبی گفت: که انگار تمام دغدغه‌ آن ها احیای اندیشه‌های معین و انتقال آن به جامعه جوان ما بود که مایه تشویق و عبرت‌آموزی آنان باشد ولی «صلاح کار کجا و من خراب کجا»؟
حجت‌الاسلام ساجدی که بیش از ۴دهه در راه پژوهش و تحقیق علمی است در خطبه‌های نماز جمعه آستانه‌اشرفیه به نکته‌ای ظریف اشارت داشتند و گفتند: «از این مناسبت‌ها با توجه به هزینه‌های فراوان باید حداکثر مدیریت در محتوا را داشت»
وی در بخشی دیگر افزود: «وقتی سخنی با ادله و متقن گفته شود و قابل‌چاپ باشد و شخصیت مورد تجلیل را برای نسل جوان بشناسانیم تا تشویقی برای آنان باشد که راه دکتر معین‌ها را طی کنند»
مراسم بزرگداشت اگر در قالب یک سخنرانی و همایش علمی باشد باید ابتدا و انتهای مطالب توسط دبیرخانه ستاد تدوین و محورها برنامه‌ریزی و سخنرانان بر پایه آن انتخاب و به تحلیل آثار معین بپردازند ولی در شهر فرهنگی و مذهبی و به قول بسیاری از مسئولین (چهارمین شهر مذهبی)؟ حرف آخر توسط مسئولین سیاسی زده می‌شود چون به قول ضرب‌المثل معروف «مرغ فقط یک‌پا دارد»!
نکته جالب خروجی این بزرگداشت طولانی بودن آن است و آنچه ماند جز دیدوبازدید و آن دو شخصیتی که سخن مبنایی از معین گفتند و آن‌هم به خاطر جایگاه علمی و ادبی آنان در دانشگاه بود که مهدخت معین در اثنای تقدیر سالانه خویش به این نکته اشارت دارد که امروز فقط از … سخنی شنیدم که بر داشته های علمی من افزوده شد.
برنامه‌های مصوب شده ستاد و سین برنامه تعریف شده که باید حالت اجرایی داشته باشددر لحظه آخر بهم خورد دیر رسیدن مجری برنامه و سخنرانی دو نفر از مهمانان از نکات جالب این مراسم بود .وزیری که باید ساعت ۱۰ صبح با شالی‌کاران آستانه اشرفیه دیدار کند و با مشکلات انان آشنا شود ساعتش تغییر می کند و به ساعت حدود ۶ عصرموکول می شود تا ارزش مراسم با حضورش و سخندانی اش بیشتر شودو بارعلمی مراسم وزین تر وجالب تر اینکه یک ساعت قبل از مراسم سخنرانی دیگر در سین برنامه جای می گیرد او نیز در این دایره مینا بر اساس توصیه مطرح می‌گردد اگرچه شخص اول استان دغدغه جلسه شورای اداری داشت و سخنرانی نکرد ولی به نیابت کسی دیگر را با حضور رئیس دفتر خود در مراسم قرارداد که به قول شاعر «هزار نکته باریک‌ترازمو اینجاست»
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یکی از فرمانداران اسبق این شهرستان در مراسمی حضور داشت که در بین مراسم توصیه ای از سوی استاندار وقت برای اجرای یک شخص توصیه شد ولی فرماندار وقت اجازه نداده گفت: ما تابع ستاد هستیم و خارج از چارچوب برنامه ستاد کسی دیگر حق حضور یا اجرای برنامه را ندارد.
وقتی نگارنده از رئیس دفتر … پرسیدم که آقای …. برایش تعریفی برای سخنرانی در مراسم نشده است در پاسخ می‌گوید: افتخار باید کرد که چنین افرادی در این مراسم سخن بگویند.
آری ما به همه داشته‌های موجود این سرزمین الهی افتخار می‌کنیم ؛ به همه‌کسانی که دل درگرو این آب‌وخاک دارند افتخار می‌کنیم ؛ به همه‌کسانی که دوستدار ایران و ادب پارسی ایران‌زمین هستند افتخار می‌کنیم ؛ به همه عزیزانی که بر کرسی مدیریت و سیاست تکیه زده‌اند افتخار می‌کنیم ولی به این افتخار نمی‌کنیم که هرکسی با توجه به جایگاه سیاسی خود در جامعه بخواهد داشته‌ها و تصمیماتی را که امضای بالاترین مقام سیاسی شهر هم پای صورت‌جلسه‌اش است در کمتر از یک ساعت به هیچ بنگارد و …؟
بیایم برای یک‌بار هم که شده به نشست‌هایمان اهمیت دهیم و در مراسم‌های ویژه که علاوه بر شهرستانی بودن یک نگاه استانی و کشوری هم دارد به حرف و قول‌هایمان ارزش قائل شویم و تصمیماتی را که خود گرفته‌ایم به آن پای بند باشیم

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است