سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۸:۰۵ 214 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54550

گزارش تصویری ازآیین نمایشی حرکت کاروان اسرای دشت نینوا در آستانه اشرفیه

حرکت کاروان اهل بیت (ع) و اسرای دشت نینوا از کربلا به شام در آیینی نمایشی در آستانه اشرفیه بازآفرینی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق، این شبه کاروان طی برگزاری آیینی سنتی ،  مذهبی  صبح امروز حرکت خود  را در میان حزن و اندوه مردم عزادار از محل مسجد جامع روستای امشل در سه کیلومتری شهر آستانه اشرفیه آغاز کرد.

در این آیین که با راه اندازی کاروانی از شتر سواران همراه بود ،گروهی از شرکت کنندگان با پوشیدن نمادین لباس های سپاه کفر و یزیدیان و در حالی که گرزهای آهنین ، تازیانه و شمشیر در دست داشتند ، اسرای  خاندان عصمت و طهارت (ع) را که بصورت نمادین در این شبه کاروان لباس های سبز و اهل بیت (ع) را پوشیده بودند همراهی می کردند.

در مسیر حرکت این کاروان ، تعدادی از تعزیه خوانان با اجرای نمایش تعزیه خوانی گوشه هایی از رنج ها و مصیبت های اهل بیت (ع) و کاروان اسرای عاشورا را در این سفر به نمایش در آوردند ، و مردم عزادار با برپایی دستجات سینه زنی در غم شهادت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از شهدای آن حضرت به سوگواری پرداختند.

همچنین در مسیر حرکت این شبه کاروان که با نوحه خوانی مداحان اهل بیت (ع) همراه بود ، مردم عزادار آستانه ای با توزیع نذورات و بستن سربندهای یا حسین (ع) ، یا زینب (س) بر پیشانی کودکان خود ، ارادت و عشق و علاقه خود را به خاندان عصمت و طهارت به نمایش گذاشتند.

گفتنی است آیین شبه کاروان اسرای عاشورا از مراسم  سنتی ،  مذهبی و مردمی روستای امشل بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه است که همه ساله در هفتمین روز از شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت برگزار می شود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است