یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
5 ژوئن 2016 ، ساعت 17:03 1,529 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15780

گیلان دومین استان در ثبت نرخ طلاق و بیست ویکمین در ازدواج کشور/ آستانه اشرفیه بیشترین نرخ فوت و تالش بیشترین نرخ ولادت

بر اساس خلاصه آمارهای جمعیتی کشور ، استان گیلان با نرخ طلاق ۷٫۲ در هزار دومین استان کشور و با نرخ ۸٫۳ در هزار بیست و یکمین استان کشور در ازدواج در سال گذشته بوده است.
به گزار ش جلال شرق ، رئیس اداره ثبت و احوال آستانه اشرفیه در نشست ستاد وقابع این شهرستان بر اساس منبع پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت و احوال کشور با بیان اینکه نرخ میانگین ازدواج در کشور ۸٫۷ و نرخ طلاق ۲٫۱در هزار می باشد اظهار کرد : گیلان با نرخ ۱۲٫۳ در هزار سی و یکمین استان کشور در ولادت می باشد در حالی که میانگین ولادت در کشور ۱۹٫۸ در صد است.
علی اصغر رحیمی با بیان اینکه از لحاظ نرخ وفات گیلان با ۶٫۳درهزار نسبت به میانگین کشور با ۴٫۷ در هزار رتبه دوم کشور را دارد افزود : میانگین سن ازدواج در استان گیلان ؛ مردان ۲۹ سال و زنان ۲۵ سال می باشد و این در حالی است که در کشور میانگین سن ازدواج به ترتیب در مردان ۲۸٫۵و زنان ۲۳٫۸سال است.
وی امید به زندگی در بدو تولد در جامعه شهری در گیلان ۷۴٫۷۶ در صد و زنان ۷۷٫۷۸در صد است و این در حالی است که در جامعه روستایی گیلان در مردان ۷۰ .۶۵ و زنان ۷۳٫۸۸ درصد می باشد که نسبت به کل کشور امید به زندگی در گیلان بالاتر است.
رحیمی بیشترین نرخ ولادت با ۱۷٫۹در هزار شهرستان تالش و کمترین آن در شفت با ۷٫۵در هزار نفر بوده است که بیشترین نرخ فوت مربوط به آستانه اشرفیه با ۹ در هزار نفر و کمترین آن تالش با ۴٫۷ هزار نفر است.
رئیس اداره ثبت و احوال آستانه اشرفیه هم چنین بیشترین نزخ ازدواج را شهرستان املش با ۱۴٫۱ در هزار نفر و بندر انزلی را کمترین نرخ ازدواج با ۶٫۸ در هزار نفر نام برد که در بخش بیشترین نرخ طلاق رودسر با۷/۵ در هزار نفر و کمترین نرخ طلاق رضوانشهر با ۱در هزار نفر است.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۰ گیلان با نرخ سالمندی ۸٫۱ در صد پیرترین استان کشور می باشد هم چنین در بعد خانوار با ۳٫۲در صد کمترین بعد خانوار در کشور را داراست.
رئیس اداره ثبت و احوال آستانه اشرفیه ، استان گیلان را بعد از تهران و البرز پرتراکم ترین استان کشور و نرخ باروری این استان را ۱٫۴فرزند برای هر زن نام برد که در مقیاس کشوری ۱٫۸ در صد ، پایین تر است
وی جمعیت زیر ۷ سال گیلان با ۲٫۴ در صد ، و ۶۰سال به بالا با ۴٫۷ در صد نام برد که متوسط نرخ رشد جمعیت بین دو سرشماری ۸۵ و ۹۰ با ۶۲/۰در صد که از نرخ کشور با ۳/۱ پایین تر و نرخ رشد طبیعی سالانه حاصل از ثبت ۷/۰ که میانگین کل کشور ۴۳/۱ است.
رحیمی هم چنین شهرستان آستانه اشرفیه را جز سه شهرستان برتر در ثبت وقایع حیاتی استان نام برد و خواستار هماهنگی بیشتر در ارسال گواهی ولادت از بیمارستان و همکاری و آگاهی دهیاران منطقه برای ثبت وقایع چهارگانه شد.

وی در پایان افزود : عدم دفاتر طلاق در شهرهای رامسر و تنکابن و مراجعه شهروندان این دو شهر برای امور مربوط به طلاق به شهرستان رودسر باعث بالا بودن نرخ طلاق در این شهرستان می باشد.

IMG_0507
فرماندار آستانه اشرفیه با اشاره به آمار ها ارایه شده در نشست گفت: گاهی احساس این است که هرچه سطح سواد بالاتر باشد به ضرورت طلاق باید کمتر اتفاق بیفتد ولی به نظر می رسد که دلایل بالا بودن طلاق و کاهش ازدواج در این شهرستان به نوعی واکاوی و بررسی گردد.
رحیم حیدری یکی از مولفه های که می تواند در کاهش طلاق و رشد ازدواج و امید به زندگی را افزایش دهد اشتغال پایدار نام برد که با فراهم شدن امنیت شغلی برای جوانان ما می توانیم هم در نرخ رشد جمعیتی و هم در آسیب های اجتماعی در خانواده کاهش محسوسی را داشته باشیم .
در این نشست هریک از اعضای ستاد به تحلیل و واکاوی های مسایل مبتلابه جامعه اشاره کرد و مقرر گردید تحقیقات میدانی با همکاری دانشگاه های شهرستان برای پایان نامه کارشناسی ارشد برای شناسایی عوامل وقایع چهار گانه انجام گیرد

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است