یکشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
5 ژوئن 2019 ، ساعت 11:38 292 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :50940

یادداشتی بر اطلاعیه صادرشده هیئت امنای حرم مطهر سلطان سید جلال الدین اشرف ( ع )

سرویس یادداشت جلال شرق : صبح امروز بعد از اقامه نماز عید سعید فطر  که در صحن حرم مطهر و خیابان اصلی این شهر برگزارشد توسط مجری این مراسم اطلاعیه ای صادرشده از سوی هیئت امنای حرم مطهر سلطان سید جلالالدین اشرف ( ع ) قرائت شد.

متن اطلاعیه ی صادر شده بدین شرح است :

آستان مقدس حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف  ( ع ) اعلام می دارد :

هیچگونه موسسه و یا مرکزی ( هیئتی ) وابسته به خود در قالب خدمات عمومی اجتماعی ، عام المنفعه و خیریه نداشته  و هرگونه انتصاب چنین مراکزی به این آستان ممنوع می باشد.

اما در پی انتشار و قرائت این اطلاعیه از سوی هیات امنای حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف در پایان مراسم نماز عید فطر و باز نشر آن در کانال تلگرامی حرم ، بازتاب متفاوتی را به همراه داشته است و این سوال را در ذهن متبادر می‌کند که چه ممنوعیتی در استفاده از نام مقدس سلطان سید جلال الدین اشرف وجود دارد؟

آیا اطلاق نام هر موسسه یا مرکز و هیأتی بنام سید جلال الدین اشرف دلالت بر وابستگی به آستان مقدس دارد؟

به عنوان مثال  هیئت سوگواری سلطان سید جلال الدین اشرف قدمت هفتاد ساله داشته و از قبل از انقلاب تاسیس و تحت همین عنوان فعالیت و دارای مجوز رسمی از شورای هیات های مذهبی شهرستان و با مدیریت هیات امنای مستقل مدیریت می شود و هیچ وابستگی در هیچ دوره ای به حرم نداشته است البته همواره از حمایت های مادی و معنوی حرم در سنوات گذشته بهره مند گشته است  ودر مراسم علم بندی هرسال از پرچم مقدس این هیئت بنام حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف استفاده شده است.

یا مرکز خیریه و نیکوکاری سید جلال الدین اشرف نیز چند سالی است که از کمیته امداد امام خمینی (ره ) مجوز رسمی داشته و در مکان مستقل فعالیت می کند و افراد زیادی را تحت پوشش داشته و در سال گذشته بر اساس ارائه آمار ارائه شده به امام جمعه  بالغ بر  ۴ میلیارد ریال در امور خیریه خدمات رسانی به محرومین کرده است و هیچگونه ارتباط تشکیلاتی با آستان مقدس نداشته و البته همواره از حمایت معنوی حرم مطهر در مقاطع مختلف بهره جسته است .

هم چنین موکب حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف که بدون هیچگونه چشمداشتی  از آستان مقدس و با کمک های مردم مومن و خداجو در بزرگترین همایش شیعیان درراه پیمایی ۲۰میلیونی عزاداران حسینی در نجف اشرف حضور دارند و نام این آستان مقدس را در سطح ملی و جهانی در دید زائران اباعبدالله الحسین قرار داده است تا این امام زاده جلیل القدر بیشتر ب ای جهانیان شناسانده شود

بهرحال صرف استفاده از نام مقدس سلطان سید جلال الدین اشرف برای تشکل ها و.. نه منع قانونی داشته و نه نیاز به مجوز از هیات امنا حرم مطهر دارد البته شرکت توسعه و عمران حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف نیز در این شهرستان فعالیت دارد که ۵۱درصد از سهام آن متعلق به حرم مطهر می باشد

آنچه به نظر می رسد تعجیلی در صدور این اطلاعیه یا بیانه صورت گرفته و قطعا می توانست به صورت مصداقی و اطلاعات کافی صادر می شد  چون مرکز یا هیأت و شرکت و..که ذکر نام شده هر کدام دارای مجوز رسمی از مراکز ذیربط و قانونی بوده و سالیان سال مشغول به فعالیت می باشند و هیچ ادعایی در وابستگی به آستان مقدس نداشته  و ندارند و خود مستقلا فعالیت می نمایند.

البته قابل ذکر است که امکان سوء استفاده از نام حضرت یا صدور قبوض با نام  آستان مقدس یا مراکز خیریه ای که به نوعی با انتساب به آستان بهره جوئند مستثنی است و بایدبا این گونه مراکز و هیئت و افراد برخورد قانونی انجام شود ولی تفکیک بعضی از مراکز و هیئت ها ی شناسنامه دار که فقط نام حضرت را بر سر درب خود دارند و هیچ گونه وابستگی  به آستان ندارند  جدا از این اطلاعیه قلمداد می شد .

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. ۱۱۰ :

    سلام علیکم ،
    اتفاقا حدود ۴ سال است که ما در جمع خانوادگی یک صندوق قرض الحسنه به نام حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) با ۲۵ نفر عضو و پرداخت ماهانه ۵ میلیون تومان وام تاسیس نموده ایم .
    اشکالی که نداره ؟؟؟!!!😂😂😂