شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
12 دسامبر 2015 ، ساعت 15:52 1,313 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7841
با پیگیری های سفارت ایران در باکو؛

۱۲ تبعه ایرانی زندانی در آذربایجان به کشور منتقل شدند

تعداد ۱۲ نفر از زندانیان ایرانی محبوس در زندان های کشور آذربایجان با حضور جمعی از مقامات محلی و قضایی دو کشور در محل پل مرزی شهرستان آستارا ظهر شنبه به کشور منتقل شدند.

به گزارش جلال شرق ، انتقال ۱۲ تبعه ایرانی محبوس در زندان های کشور آذربایجان ظهر شنبه و بر اساس موافقت نامه مبادله مجرمان بین دو کشور ایران و آذربایجان انجام شد و در جریان آن ۱۱ مرد و یک زن ایرانی زندانی در بند جمهوری آذربایجان تحویل مسئولان قضایی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران شدند.

در جریان این مبادله که ناصر وطن مسئول امور کنسولی سفارت ایرن در باکو نیز حضور داشت، زندانیان ایرانی مبادله شده بلافاصله توسط یک دستگاه مینی بوس به زندان حویق در حد فاصل شهرستان آستارا و تالش منتقل شدند تا پس از طی مرحله قرنطینه بهداشتی و سلامت، برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع امنیتی و قضایی مرتبط داده شوند.

حمل مواد مخدر، تصادف شدید رانندگی و عبور غیر مجاز از مرز از جمله جرایمی بود که زندانیان تحویل داده شده به دلیل ارتکاب به آنها در زندان های آذربایجان به سر می بردند.

سفیر ایران در باکو در حاشیه این مبادله با اشاره به مذاکرات ایران با آذربایجان برای تحویل باقی زندانیان به خبرنگار مهر گفت: در حال رایزنی با مسئولان قضایی کشور آذربایجان هستیم تا تمامی محکومان ایرانی را از زندان های کشور آذربایجان برای گذراندن باقی مانده محکومیت خود به کشور منتقل کنیم.

محسن پاک آئین افزود: تا کنون و در چند مرحله مبادله زندانیان بین دو کشور به خوبی انجام گرفته و محکومان ایرانی بر اساس قرار داد دو جانبه استرداد مجرمان، به کشور مسترد شده اند که این روند با همکاری مقامات وزارت دادگستری آذربایجان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هموطنان در سفر به کشور آذربایجان باید قوانین و مقررات این کشور را با حساسیت بیشتری رعایت کنند تاکید کرد: قوانین و مقررات جزایی کشور آذربایجان در ارتباط با مواد مخدر و حتی استفاده و حمل داروهای آرامبخش ویژه درمان اعتیاد انعطاف ناپذیر بوده و منجر به حبس طولانی می شود.

پاک آئین تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که سفارت ایران در رابطه با اتباع ایرانی با آن روبرو است، مساله زندانی شدن آنان به دلیل ارتکاب جرائم مربوط به مواد مخدر است.

سفیر ایران در باکو گفت: با وجود نزدیکی و قرابت بین دو کشور ایران و آذربایجان، مساله اجرای قوانین الزامی بوده و امری نیست که بتوان به دلیل وجود شرایط دوستانه بین دو کشور از اجرای آن عدول کرد.

تاکنون ۱۷۰ تبعه ایرانی در زندان های کشور جمهوری آذربایجان به سر می بردند که با مبادله این زندانیان، تعداد آنها به ۱۵۸ نفر رسید.

آخرین بار در اسفندماه سال ۹۳ بود که مبادله زندانیان ایرانی با کشور آذربایجان انجام شد./مهر

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است