چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
18 فوریه 2020 ، ساعت 17:45 156 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :58638
به منظور تکمیل نقشه باستان شناسی؛

۳۸ مجوز بررسی باستان شناسی صادر شد

صدور ۳۸ مجوز بررسی های باستان شناسی، به منظور تکمیل نقشه باستان شناسی بخش قابل توجهی از فعالیت های پژوهشی پژوهشکده باستان شناسی را در سال ۱۳۹۷ به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از ایرنا ؛   روح الله شیرازی روز سه‌شنبه، در هفدهمین گردهمایی باستان شناسان ایران با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۲۳۰ مجوز فعالیت میدانی اعم از بررسی، کاوش و برنامه های مستندنگاری صادر شده تصریح کرد : این فعالیت ها که در چارچوب وظایف ذاتی پژوهشکده  باستان شناسی شکل گرفته اند طیف متنوعی از کارها را در بر می گیرد.
وی افزود: جدای از برنامه های متعدد تعیین عرصه و پیشنهاد حریم که تعداد آنها در سال های ۱۳۹۷ به ۵۴ مورد می رسد، بررسی های باستان شناسی (۳۸ مجوز بررسی) بخش قابل توجهی از فعالیت های پژوهشی را به خود اختصاص می دهد که تلاشی لازم و ضروری برای تکمیل نقشه باستان شناسی است، در سال ۱۳۹۷ این بررسی ها در بخش جنوبی کشور متمرکز بوده است.
شیرازی با اشاره به بررسی هایی که با محوریت دوره پارینه سنگی در دشت ایذه صورت گرفته است اظهار داشت : بررسی غارها و پناهگاه های صخره ای در این دشت که در شمال شرق خوزستان واقع شده منجر به شناسایی ۶۹ محوطه  پارینه سنگی جدید، فراپارینه سنگی و نوسنگی شد.
به گفته این باستان شناس، اهمیت این یافته ها در فراهم آوردن پاسخ های مستند برای پرسش هایی است که در زمینه ماهیتِ فرهنگیِ گروه های شکارورز گردآورنده در واپسین هزاره های دوره پلیستوسین در سرحدات زاگرس مرکزی و جنوبی وجود دارد.
او  خاطرنشان کرد: کاری که این بررسی میدانی امکان انجام آن مهیا کرد مطالعه الگوهای پراکنش غارها و پناهگاه‌ها و نیز مطالعات دیرین اقلیم در بسترهای تالابی دشت ایذه است.
وی در ادامه به دومین برنامه  میدانی بررسی باستان شناسی در صفحات جنوبی استان فارس در لارستان انجام یافته است اشاره کرد که در طی این برنامه میدانی ۳۰۱ اثر فرهنگی-تاریخی شناسایی شد.
شیرازی با بیان اینکه ثبت ۲۲ محوطه از دوران پارینه سنگی، گواهی بر اهمیت این دوره و حضور انسان از حدود ۸۰ هزار سال قبل در این منطقه دارد تصریح کرد: از دوره های مختلف، بویژه دوران تاریخی، استقرار ها و آثار متعددی یافت شده که از آن جمله میتوان به ۸۸ قلعه از دوران ساسانی در این ناحیه از سرزمین فارس اشاره کرد.
رییس پژوهشکده باستان شناسی، گفت: این نتایج به خوبی نشان می دهد که این بخش از سرزمین ایران، همچون دیگر بخشهای فلات ایران، نقش مهمی در روند تکامل فرهنگی ایفا کرده است.
او در ادامه به صدور ۳۵ مجوز برنامه  های نجات بخشی و کاوش اضطراری در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد  که بیشتر این فعالیت ها در منطقه شمال غرب و غرب کشور متمرکز بوده  و گفت: در این راستا مطالعات میراث فرهنگی در محدوده  سد کانی سیب، در حاشیه رودخانه زاب کوچک، از سال ۱۳۹۵ در استان آذربایجان غربی و در شهرستان پیرانشهر در جنوب دریاچه ارومیه آغاز شده بود.
او خاطرنشان کرد: در نتیجه بررسی های باستان شناسی در این حوضه، بیش از ۳۰ محوطه باستان شناختی از ادوار مختلف شناسایی شده است.
شیرازی، افزود: برنامه ریزی جهت انجام مطالعات اضطراری و نجات بخشی در سال ۱۳۹۷، با اعزام ۹ گروه کاوش آغاز شد که نتایج قابل توجهی در زمینه باستان شناسی در ادوار مختلف بویژه دوره مفرغ، عصر آهن و نیز دوره ساسانی بدست آمد که بی تردید این داده ها در شناخت زوایای تاریک باستان شناسی شمال غرب کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت.
رییس پژوهشکده باستان شناسی تصریح کرد: ۴۹ برنامه کاوش باستان شناسی در سال ۱۳۹۷به مرحله اجرا در آمده که بیش از ۳۳ مورد از آن ها از اعتبارات استانی تامین اعتبار شده اند و متاسفانه پژوهشکده باستان شناسی نتوانست تمامی برنامه های پرسش محوری که هر ساله اجرا می کند را به سرانجام رساند و تنها ۵ برنامه میدانی از این نوع تحقق یافته است.
او با بیان اینکه از جمله این برنامه های محدود انجام سومین فصل کاوش‌های باستان شناسی در محوطه چگا سفلی در دشت زهره است گفت: یافته های سومین فصل کاوش در چگاسفلی مجموعه ای از بقایای معماری و دیگر فیچرهای باستانی را آشکار ساخته که بدون هیچگونه ابهامی نشان از ساختارها و مناسک آئینی در اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد در فلات ایران دارد.
این باستان شناس با اشاره به این که داده هایی که در فصل گذشته کاوش از تل چگاسفلی بدست آمده، برخی از این مناسک و آئین ها را برای پژوهندگان تاریخ مذاهب اولیه روشن ساخته افزود: اطلاعات مربوط به اقتصاد معیشتی مردمان چگاسفلی که از مطالعات باستان جانورشناسی استخراج شده دیدگاه ما را در باره  وضعیت زندگانی در هزاره پنجم پیش از میلاد در جنوب غرب ایران افزایش بیشتری داده است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است