جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
23 نوامبر 2015 ، ساعت 13:57 1,618 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6795

۹ رئیس دولت در اجلاس گازی تهران

سومین اجلاس سران سران بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان گاز جهان با حضور ۹ رئیس دولت ، عصر امروز به ریاست رئیس جمهور کشورمان در تهران برگزار می شود.

به گزارش جلال شرق ، خیابان یمن در تهران که سالن اجلاس سران در آن قرار دارد از ساعت ۱۴ امروز زیر بار ترافیک سران کشورهای صادرکننده گاز می رود.    سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، ترکمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

ریاست این دوره از اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز را حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان برعهده دارد.

همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت و آلدو فلورس کویرگان دبیرمجمع بین المللی انرژی حضور می یابند.

سران کشورهای صادرکننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد.

همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تائید اعضا منتشر می شود.

کارشناسان معتقدند: اجلاس تهران می تواند نقطه عطفی در فرایند تکامل و بلوغ GECF باشد؛ ضمن آنکه می تواند با ورود جدی به مسائل و چالش های صنعت و تجارت جهانی گاز و ایجاد بسترها و زمینه های همکاری های فنی، اقتصادی و سیاسی میان کشورهای عض GECF، زمینه ارتقای جایگاه این نهاد بین المللی و همچنین جایگاه و اهمیت کشورهای دارنده و صادرکننده گاز جهان در معادلات اقتصادی و سیاسی بین المللی را فراهم کند.

با برگزاری سه اجلاس سران، فوق العاده و عادی وزیران در تهران، ایران نخستین بار از زمان تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ۱۴ سال گذشته همزمان میزبان سه اجلاس است.

ایده اولیه تاسیس چنین سازمانی از سوی ایران بود.

مجمع صادرکنندگان گاز ۱۲ عضو اصلی و ۵ عضو ناظر دارد که هیات های بیشتر این کشورها وارد تهران شده اند.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز- ۴۲ درصد از تولید گاز جهان و  ۶۷ درصد از ذخایر گازی جهان، را در اختیار دارد.

هفدهمین نشست عادی مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم روز شنبه در تهران برگزار ‌شد .

۱۲ کشور اصلی عضو مجمع صادرکنندگان گاز جهان شامل جمهوری اسلامی ایران ، روسیه ، مصر ، الجزایر، بولیوی ،گینه استوایی ، لیبی ، نیجریه ، قطر ، ترینیداد و توباگو ، ونزوئلا و امارات عربی متحده هستند.

هلند ، نروژ ، عراق ، عمان و پرو  اعضای ناظر این مجمع به شمار می روند.

اقای زنگنه وزیر نفت کشورمان ابراز امیدورای کرده  ایران در دو سال آینده ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی و گازی با شرکتهای خارجی منعقد کند.

در حال حاضر ۲۴ درصد از ترکیب انرژی جهان را سوخت گاز تشکیل می دهد که ایران با داشتن ۳۳٫۸ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده در جایگاه نخست دارندگان ذخایر گازی جهان قرار دارد.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم گفت این مجمع در دوسال گذشته متحول شده است.

دکتر محمد حسین عادلی تاکید کرد: دبیرخانه (جی یی سی اف) کمیته‌هایی برای رصد روزانه بازارهای جهانی شکیل داده است.

به گفته عادلی این مجمع مدلی پیشرفته هم تدوین کرده که می تواند بر اساس واقعیتهای مربوط به ۱۳۳ کشور جهان، میدانها و مخازن آنها روند بازار جهانی گاز را در میان و بلند مدت و پیش بینی کند.

سابقه اجلاس سران و بیانیه های آن

بر اساس این گزارش، نخستین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، سال ۲۰۱۱ در دوحه قطر برگزار شد؛ در این نشست رئیسان، مقام های ارشد کشورهای الجزایر، نیجریه، گینه استوایی، بولیوی، روسیه،عمان و وزیران انرژی قراقستان نروژ، هلند و ونزوئلا حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این نشست تاکید کردند GECF در حال فعالیت روی ارزیابی بهترین راه ها برای حل و فصل چالش های کنونی در بازارهای منطقه ای و جهانی گاز و هماهنگی میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز و راه اندازی گفت وگوهای موثر میان آنهاست.

یکی دیگر از مسائل مهم مورد بحث در نخستین نشست سران، تعریف جایگاه و نقش گاز طبیعی در ساخت یک اقتصاد با تولید کربن کم، هماهنگی آن با توسعه انرژی های جایگزین و ترویج منافع محیط زیستی این سوخت پاک بود.

دومین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم سال ۲۰۱۳ در مسکو و در کاخ کرملین به میزبانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و مقام های ارشد الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، عمان، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا و اعضای ناظر عراق، هلند و نروژ برگزار شد.

نتیجه این نشست، بیانیه مسکو بود که در آن، کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز به اتفاق آرا بر تقویت نقش این مجمع، افزایش همکاری های جهانی برای حفاظت از منافع جی.ئی.سی.اف، حفظ اصول مبادلات بین المللی و تقویت نقش بنیادی قراردادهای بلندمدت و ادامه حمایت از قیمت گذاری گاز براساس شاخص قیمت های نفت و فرآورده های نفتی تاکید کردند.

اجلاس تهران و اهمیت منحصر به فرد آن

اجلاس وزارتی عادی و فوق العاده عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم روز شنبه در تهران برگزار و دستور کار اجلاس سران تعیین شد. همچنین وزیران عضو این مجمع در اجلاس فوق العاده ، مفاد بیانیه پایانی را که قرار است در اجلاس سران منتشر شود بررسی و تصویب کردند./صدا و سیما

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است