یکشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۳ فروردین ۱۳۹۸ ، ساعت ۰۷:۵۲ 112 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :48766

🌐پیام (پتری تالاس) دبیر کل سازمان هواشناسی جهانی به مناسبت روزجهانی هواشناسی)🌐

از سوی  (پتری تالاس) دبیر کل سازمان هواشناسی جهانی به مناسبت روزجهانی هواشناسی) پیامی صادر شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، متن پیام وی که با موضوع خورشید، زمین و هوا آغاز شده بدین شرح است.

🔹انرژی ساطع شده از خورشید به تمام زندگی روی کره زمین قدرت می بخشد. هوا، جریانات اقیانوسی و چرخه آب را هدایت می کند. احساسات و فعالیت های روزانه ما را شکل می دهد. الهام بخش موسیقی، عکاسی و هنر است.

🔹خورشید تقریبا در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد، قلب منظومه شمسی است و سیاره ما را به اندازه کافی گرم نگه می دارد تا بتوان در آن زندگی کرد. برای بیش از ۴٫۵ میلیارد سال، این گوی داغ از پلاسمای درخشان نیروی محرکه هوا، اقلیم و زندگی روی کره زمین بوده است.

🔹اندازه گیری های انجام شده ماهواره ای در ۳۰ سال گذشته نشان می دهد که خروجی انرژی خورشید افزایش نیافته است و گرمای اخیردیدبانی شده در زمین را نمی توان به تغییر در فعالیت های خورشیدی نسبت داد.

🔹افزایش دما، که موجب ذوب کردن یخ و گرم شدن اقیانوس ها می شود، ناشی از گازهای گلخانه ای با طول عمر زیاد دراتمسفر است. غلظت دی اکسید کربن در سال ۲۰۱۷ به ۴۰۵٫۵ واحد در میلیون رسید و درحال افزایش است.

🔹بعنوان نتیجه، از سال ۱۹۹۰، بعلت اثر گرم شدن اقلیم ناشی از گازهای گلخانه ای با ماندگاری بالا، ۴۱ درصد واداشت تابشی کل افزایش یافته است. عامل دی اکسید کربن، حدود ۸۲ درصد افزایش تابش را درطی دهه گذشته شامل می شود.

🔹اگر روند فعلی افزایش غلظت گازهای گلخانه ای ادامه داشته باشد، تا پایان قرن حاضر افزایش دمای ۳ تا ۵ درجه سلسیوس را شاهد خواهیم بود. این مقدار به مراتب بالاتر ازهدف توافقنامه پاریس کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی است که اهداف آن رساندن افزایش متوسط دمای جهانی به کمتر از ۲ درجه سلسیوس است و تا حد ممکن نزدیک به ۱٫۵ درجه سلسیوس نگهداشته شود.

🔹تغییراقلیم منجر به افزایش دماهای حدی (فرین ها )، ثبت ۳رکوردهای جدید دما درسطوح روزانه محلی وهمچنین منطقه ای و جهانی شده است. امواج گرمایی درطول سال زودتر شروع شده ودیرتر به پایان می رسند و بعلت تغییرات آب وهوایی، فراوانی و شدت آنها افزایش می یابد.

🔹سناریوهای اقلیمی بیانگرافزایش متوسط درجه حرارت دراغلب خشکی ها و مناطق اقیانوسی، دماهای داغ حدی در بیشتر مناطق مسکونی، بارش های سنگین و احتمال خشکسالی و کمبود بارش درتعدادی ازمناطق هستند. پیش بینی می شود که با گرمایش جهانی، خطرات مرتبط با اقلیم، سلامت، معیشت، امنیت غذایی، تامین آب، امنیت انسان و رشد اقتصادی افزایش یابد.

🔹خورشید میتواند یک منبع جایگزین برای انرژی ایجاد کند، که حتی درهوای ابری هم مهار شود. انرژی خورشید در واقع در سراسر جهان و به طور فزاینده ای برای تولید برق یا گرمایش و تصفیه آب استفاده می شود.

🔹بنابراین درک اینکه چگونه خورشید بر پدیده های آب و هوا یی تاثیر می گذارد، ماموریت اصلی سازمان هواشناسی جهانی برای ایجاد جوامع انعطاف پذیراست.

🔹رویکرد یکپارچه اعضای سازمان هواشناسی جهانی درباره سیستم زمین، بهترین خدمات عملیاتی و علمی را برای حمایت از کشورها درزمینه هوا، اقلیم، آبشناسی، اقیانوس ها و محیط زیست ایجاد خواهد کرد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است