چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۰:۲۱
آخرین اخبار
22 آبان 1394 ، ساعت 18:50 1,899 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6323

ضرورت ایجاد یک مرکز تحقیقاتی بادام در آستانه اشرفیه

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه گفت: این شهرستان به عنوان قطب مهم تولید بادام زمینی کشور به یک مرکز تحقیقاتی در این زمینه نیاز دارد.
به گزارش جلال شرق ، گودرز کمال پور  با بیان اینکه هم اکنون حدود ۹۰ درصد از محصول بادام زمینی کشور در این شهرستان تولید می شود اظهار کرد: واریته  گلی گونه ای مرغوب از بادام زمینی است که در این شهرستان تولید و به بازار عرضه می شود.
وی یادآور شد: راه اندازی یک ایستگاه تحقیقات بادام زمینی در این شهرستان می تواند جهت انجام فعالیتهای تحقیقاتی و همچنین رسیدن به ارقام جدید این محصول و فرآوری و تبدیل آن به محصولات متنوع دیگر نظیر لوازم آرایشی بسیار موثر باشد.
وی ایجاد روش های جدید تولید بادام زمینی و همچنین افزایش میزان تولید این محصول را از دیگر مزایای استقرار این ایستگاه تحقیقاتی عنوان کرد و افزود: راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی بادام زمینی در شهرستان در جهت توسعه هرچه بیشتر این محصول کشاورزی بسیار موثر خواهد بود.
کمال پور میزان زمینهای زیر کشت بادام زمینی در این شهرستان را دو هزار و ۵۰۷ هکتار عنوان کرد و یادآور شد: بطور متوسط در هر هکتار از زمینهای زیر کشت بادام زمینی این شهرستان حدود شش هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پیله تر این محصول به دست می آید.
وی با بیان اینکه از مجموع کل پیله های تر به دست آمده ،۴۰ درصد به پیله خشک تبدیل می شود افزود: از این میزان نیز ۵۰ درصد به مغز بادام زمینی تبدیل شده و به بازار عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه بیش از پنج هزار بهره بردار در شهرستان آستانه اشرفیه در زمینه کشت و تولید بادام زمینی فعالیت دارند تصریح کرد: کشت این محصول همه ساله در اوایل اردیبهشت ماه صورت گرفته و در اواخر مردادماه نیز برداشت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه دارا بودن بوته های ایستاده ، پرمحصول بودن ، کیفیت بالا ،طعم خوب ، دانه های درشت را از مهمترین ویژگیهای بادام زمینی این شهرستان عنوان کرد و افزود: روستا های کورکاء ، نقره ده ، استخر بیجار ، تمچال ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان و…از مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی شهرستان آستانه اشرفیه به شمار می روند.

IMG_1730 IMG_1732 IMG_1737 IMG_1741

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است