دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
11 مرداد 1395 ، ساعت 20:53 1,542 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :18896

آغاز چهاردهمین همایش پیرغلامان حسینی از ششم مهرماه

به گزارش جلال شرق، «دهقان نیری» در سومین نشست هم‌اندیشی که با حضور اهالی رسانه و فعالان این حوزه برگزار شد، با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ تا ۱۴۰ مناسبت مذهبی در طول سال داریم، اظهار کرد: رسانه‌ها وظیفه پوشش این مناسک مذهبی را برعهده دارند و ما درصدد هستیم تا از خادمان و فعالان این حوزه‌ها و بخصوص فعالان در عرصه آیین‌های مذهبی مربوط به عاشورا تجلیل کنیم.

وی یادآور شد: بر همین اساس از سال ۱۳۸۰ برنامه تجلیل از پیرغلامان حسینی را آغاز کرده‌ایم و می‌خواهیم با برپایی این مراسم‌ها، خرافه‌ها و حدیث‌های ضعیف در بین مردم از طریق فعالیت‌هایی که رسانه‌ها دارند برطرف شود. تاکنون در هر استانی که این مراسم برگزار شده، آیین‌ها و مناسک آنها به ثبت ملی رسیده است که بر همین اساس بیش از ۹۰ آیین مذهبی تاکنون به ثبت رسیده است.

دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی در ادامه با بیان اینکه ما در این اجلاس حتی از مداحان بین‌المللی نیز دعوت می‌کنیم، گفت: در سال‌های گذشته مداحانی از کشورهای آمریکا و کانادا در این مراسم حضور داشتند و بیش از ۱۲ ارگان و نهاد ما را در برپایی هرچه بهتر مراسم یاری می‌کنند.

«نیری» در ادامه افزود: امسال که چهاردهمین دوره برگزاری این اجلاس است، این مراسم در شهر بندرعباس از ششم تا نهم مهرماه با حضور پیرغلامان حسینی و جمعی از میهمانان که حدود ۵۵۰ نفر هستند، برگزار می‌شود. ما در روز ششم به سمت بندرعباس حرکت می‌کنیم و مراسم استقبال ویژه‌ای برای این پیرغلامان در نظر گرفته‌ایم و در پایان مراسم بدرقه نیز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: در طول برگزاری این اجلاس نشست‌های علمی برگزار می‌کنیم که در این نشست‌ها درصدد هستیم مداحان ما به سمت آیین‌ها و مناسک اصیل اسلامی حرکت کنند. در مجموع از ۱۵ پیرغلام حسینی و همچنین از هنرمندانی که در این عرصه فعال بوده‌اند، تجلیل به عمل می‌آید.

دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی گفت: قرار است امسال در این اجلاس کار جدیدی صورت بگیرد و آن ترویج سنت حسنه مراسم «عباگذاری برای مداحان» است که از حدود سه تا چهار مداح جوان که باید شاخصه‌های لازم را داشته باشند در این مراسم دعوت می‌کنیم تا آنها از این به بعد در مراسم مداحی‌های خود برای خواندن از عبا استفاده کنند. درصدد هستیم مراسمی مثل مراسم عمامه‌گذاری طلاب صورت بگیرد.

دهقان نیری خاطرنشان کرد: ما برای انتخاب پیرغلامان ۱۲ شرط داریم که از جمله آنها این است که سن آنها بالای ۷۰ سال باشد، بیش از دو هزار بیت شعر حفظ باشند، بیش از ۴۰ سال هیأت‌داری کرده باشند و در کارنامه خود بیش از ۶۰ سال مداحی داشته باشند. همچنین از نظر علمی دارای تألیفاتی باشند. ما برای انتخاب مداحان جوان نیز شرط‌هایی داریم که آنها باید به آن رسیده باشند تا مراسم عباگذاری انجام شود.

وی گفت: از طریق این اجلاس پیرغلامانی به ما معرفی شده‌اند که شاید حتی استان‌های خودشان نیز آنها را نشناسند که این عملاً ارزشمند یکی از دستاوردهای این اجلاس است. از سایر دستاوردهای این اجلاس می‌توان به این امر اشاره کرد که ما جمعی از سفیران حسینی گردهم جمع می‌کنیم و نکاتی را که لازم است به آنها آموزش می‌دهیم. اینها بعد از اتمام اجلاس به شهرهای خود می‌روند و می‌توانند این تذکرات و آموزش‌ها را همگانی کنند.

دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی گفت: همچنین ما درصدد هستم که سایت پیرغلامان حسینی را راه‌اندازی کنیم تا از این طریق افراد جامعه راحت‌تر بتوانند مداحان قدیمی را بشناسند. یکی از ارگان‌هایی که در این رابطه به ما کمک بسیار زیادی می‌کند جامعه‌المصطفی العالمیه است که این دانشگاه خود درخواست داده است این مراسم در کشورهای مختلف با مشارکت آنها برگزار شود. از دیگر برنامه‌های امسال ما رونمایی از انیمیشن «ناسور» است که این انیمیشن به حماسه عاشورا می‌پردازد./ایسنا

انتهای پیام

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است