جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
25 دی 1395 ، ساعت 20:28 1,834 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :25374

آن‌هایی که حتی یک سیلی برای انقلاب نخوردند و جرئت نداشتند پای یک بیانیه امضا کنند حالا می‌آیند مدعی رفسنجانی می‌شوند؟!

 

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در جمع نمازگزاران مسجد جامع این شهرستان گفت: آن‌هایی که حتی یک سیلی نخوردند و جرئت نداشتند پای یک بیانیه امضا کنند حالا می‌آیند مدعی رفسنجانی می‌شوند.

به گزارش جلال شرق، حجت‌الاسلام محمد ساجدی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یک حادثه غیرمنتظره خواند و با توجه به‌جایگاه فردی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و بازتاب گسترده جهانی اظهار کرد: بعد از رحلت حضرت امام (ره) تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی باشکوه‌ترین و مهم‌ترین مراسم تشییع انقلاب اسلامی بود.

وی اظهار کرد: اگر واقع‌بینانه، جامع گرایانه زندگی وی را بررسی کنیم دارای ویژگی‌های متمایزی و یک نقش ممتازی در انقلاب و نظام اسلامی داشت.

ساجدی افزود: متأسفانه ما در تجلیل و تخطئه و نقد شخصیت‌ها دچار افراط‌وتفریط می‌شویم و یکی از آسیب‌های است که ازنظر اخلاقی، اجتماعی و سیاسی پسندیده نیست و رویه غلطی است و باید باور داشته باشیم که آدم‌ها معصوم نیستند

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه هاشمی رفسنجانی را دارای دو وجه متمایز شخصیتی در بعد علم و عمل عنوان کرد و ادامه داد: زمانی که یک طلبه بود وارد حوزه شد با اساتید و بزرگان حوزه آشنا و با آنان محشور شد و نزدیک به ۷۰ سال زندگی اجتماعی خود تا زمانی که به رحمت خدا پیوست در بخش‌های مختلف سیاسی، مدیریتی برای انقلاب نقش‌آفرینی کرد.

وی هاشمی را یک مصداق خوب از تربیت‌یافتگان حوزه علمیه در عرصه علمی نام برد و افزود: خیلی ممکن است کسانی سواد داشته باشند و ادعای داشتن علم را داشته باشد و همان علم سبب لغزش و انحرافش شود.

حجت‌الاسلام ساجدی هاشمی را عالم آگاه به زمان معرفی کرد و گفت: هاشمی مناسبات عصر خود را می‌شناخت.

وی با نقل از پیام امام به حوزه که فرمود: مجتهد امروز باید همه مسائل عصر خود را بشناسد حتی آدم‌ها را در دنیا بشناسد وگرنه به‌راحتی سرش کلاه می‌گذارند و فتوا می‌گیرند اظهار کرد: رفسنجانی طلبه‌ای بود که از بزرگان درس گرفت و با تیزهوشی، بافراست و باذکاوت که از خصوصیات وی است عصر خود را می‌شناخت.

ساجدی بابیان اینکه هاشمی از آن آدم‌هایی نبود که سرش در لاک خودش باشد و فقط مثل بعضی‌ها از مدرسه تا خانه را بلد باشند گفت: بعضی‌ها افتخار می‌کردند که سی سال در نجف بودن و حتی یک صفحه روزنامه نخوانده‌اند و هاشمی جزء این افراد نبود.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه تأکید کرد: عالمی که آگاه به زمان باشد منفعل نمی‌شود و حوادث وی را به این‌سو آن‌سو نمی‌برد

وی با اشاره به اینکه هاشمی نه این‌که روزنامه و مجله می‌خواند بلکه مجله اثرگذار نیز منتشر می‌کرد افزود: نه اینکه افتخار نمی‌کرد که سرش در لاک خود است بلکه خیلی جالب است که طلبه جوان روستایی آن روز، دنیا را می‌گردد.

ساجدی ادامه داد: کسی که درگیر مبارزه است چه کشورهای اروپایی و ۲۰ ایالت امریکا، ژاپن و.. می‌رود تا از دنیای زندگی خود باخبر باشد ارمغان این نگاه جامع و به‌روز باشد مشخص است که این آدم وقتی فقه می‌خواند جامعه خود را درک می‌کند و می‌فهمد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه وقتی من برای رساله خود با وی یک مصاحبه علمی کردم برای من خیلی جالب بود اظهار کرد: آدمی که درس دانشگاهی نخوانده بود سؤالات و توصیه‌هایی به من می‌کرد که من یک بحث علمی، حقوقی بین‌رشته‌ای مهم را مطرح می‌کردم نشان می‌داد که زوایای بحث را باتجربه به درایت و تجربه عملی‌اش مسلط است.

وی گفت: بحثی در فقه داریم با عنوان فقه حکومتی؛ یعنی مسائل مستحدثه ای که در عرصه اداره اموری امور و نظام حکومتی که فقه حکومتی باید به آن‌ها پاسخ دهد به نظر من یکی از افراد صاحب‌نظر هاشمی رفسنجانی به خاطر تجربه و ویژگی‌اش بود.

حجت‌الاسلام ساجدی ویژگی عملی هاشمی رفسنجانی را مهم‌تر از ویژگی علمی‌اش برشمرد و ادامه داد: اگرچه آثار علمی فراوان نیز دارد ولی عملش آن‌قدر گسترده و عمرش پربرکت است که عملاً آثارش را تحت شعاع قرار داده است درحالی‌که خود آثار علمی وی نیز قابل‌تحلیل است.

وی گفت: خاطرات هاشمی رفسنجانی یک منبع بسیار ذی‌قیمت برای محققان تاریخ ایران و انقلاب اسلامی است و فقط یکسر نخ‌هایی ایشان گفتند، من نمی‌دانم ایشان گنجینه اسرار بود

ساجدی افزود: جالب است دیروز ایشان حرف می‌زد می‌گفت شما چرا می‌گویید امام به رحمت خدا رفته حالا از امام خاطره می‌گویید و خیلی جالب است که آقای آمده خاطره گفته که ایشان گفتند من تا زمانی زنده هستم این را نگونید.

وی خاطرنشان کرد: به قول ما طلبه‌ها شما می‌گویید درست است و غیر شما بگویند باید متهم شوند خیلی حرف دارم آقا! ۷۰ سال زندگی اجتماعی کرد و اگر هرسال یک دقیقه بگوییم ۷۰ دقیقه خواهد شد.

ساجدی ویژگی عملی‌ وی را در دو بعد عنوان کرد و گفت: هاشمی رفسنجانی یک انسان مبارز و انقلابی تمام‌عیار بود و عالم و آگاه به زمان بود بلکه عالم مجاهد بود.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بیان کرد: هاشمی از روزی که با امام آشنا شد و تا زمانی که انقلاب پیروز شد هیچ تزلزلی پیدا نکرد، محکم، استوار و مؤثر همراه امام و حامی امام بود.

وی هاشمی را شاگرد، مرید، پیرو، عاشق امام معرفی کرد و افزود: هاشمی خودش را برای امام و آرمان‌هایش به آب‌وآتش می‌زد و چندین بار دستگیر شد و بیش از ۴ سال در زندان انفرادی چه شکنجه‌هایی را که تحمل نکرد.

این استاد حوزه تصریح کرد: آن‌وقت بعضی‌ها که یک سیلی برای انقلاب نخوردند و حتی جرئت نداشتند پای بعضی از بیانیه‌ها را امضا کنند یا احیاناً آمدند درصحنه و بعداً بریدند و در خانه‌هایشان خزیده‌اند حالا می‌آیند مدعی هاشمی رفسنجانی می‌شوند.

حجت‌الاسلام ساجدی سیاست ورزی و مدیریت هاشمی رفسنجانی را بعد دیگر عمل وی نامید و اظهار کرد: وقتی امام در ۱۲ بهمن از تبعید برگشت جمعی از علمای انقلابی و شاگردان امام در مینی‌بوسی که به دنبال امام در حال حرکت بود در خیابان آزادی پیاده کرد که برویم برنامه‌ریزی کنیم و فردا و فرداها باید چه‌کار کنیم و رفتند در کانون توحید نشستند و برای اداره نظامی که در حال شکل‌گیری بود به بحث نشستند.

وی افزود: بعضی از نوکیسه‌های از راه رسیده، به پول‌وپله رسیده‌اند باغ پسته رفسنجانی را به رخ می‌کشند! وی به‌جز اینکه مالش را برای انقلاب خرج کرد آیا چیزی به زندگی خود اضافه کرد؟ به شهادت رهبر معظم، از دارایی‌هایش هم برای انقلاب هزینه کرد.

حجت‌الاسلام ساجدی به سیاست ورزی و مدیریت هاشمی بعد از دوران انقلاب اشاره کرد و ادامه داد: امام قبل از اینکه رژِیم شاه ساقط شود ۴ الی ۵ نفر را عضو شورای انقلاب کرد که یکی از آن‌ها هاشمی بود و وقتی امام نخست‌وزیر موقت تعیین می‌کند نزدیک‌ترین آدم به امام باید حکم نخست‌وزیر را قرائت کند و آن‌کسی جز هاشمی رفسنجانی نبود.

وی با اشاره به ریاست مجلس شورای اسلامی در دوره اول در زمان حیات امام گفت: آن‌هایی از دوره اول مجلس و آدم‌هایی که در آن بودند کسی مانند رفسنجانی باید آن مجلس را اداره می‌کرد.

ساجدی بیان کرد: در کنار ریاست قوه مقننه و اداره مجلس یک‌پا تهران و یک‌پای آن جبهه بود و به‌عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع و بعد جانشین فرمانده کل قوا و فرمانده جنگ که سپاه، ارتش زیر نظر وی بودند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه وی بابیان اینکه بعد از مشورت با فرماندهان جنگ و بیان واقعیات اقتصادی و جبهه از زبان آنان افزود: هاشمی تمام مطالب را برای امام از زبان افراد مورد اعتماد نقل کرد و از امام خواهش کرد که من اعلام می‌کنم که جنگ را تمام کنیم اگر دشمن پذیرفت و یا مشکلی برخورد کردیم شما بیایید مرا محاکمه و اعدام کنید و بگویید این مقصر بود.

وی در ادامه افزود: رفسنجانی شاگرد امام بود و از درس وی آموخته بود ولی امام که جوانمردتر و باتجربه‌تر بود گفت؟ چرا شما قبول کنید من مسئولین را قبول می‌کنم.

ساجدی خاطرنشان کرد: خیلی جالب است آن‌هایی که یک روزبه جبهه نرفتند بعضی‌ها جنگ را ندیدند آنگاه رفسنجانی را نقد می‌کنند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه هر آدمی ضعف و قوّتی دارد تصریح کرد: چرا یکجایی که طرف خدمت کرده خیانت جلوه بدهیم؛ فداکاری کرده بیاییم فرصت‌طلبی توصیفش کنیم و از آن‌طرف، فرصت‌طلب‌ها را فداکار معرفی کنیم.

وی ادامه داد: وقتی امام به رحمت خدا رفت و در آن لحظات خطیر و سرنوشت‌ساز نظام، مدیریت و نقش هاشمی بود که ظرف چند ساعت و بر اساس ارشادات امام، جانشین امام و رهبر جدید را انتخاب می‌کند و تا آخر هم می‌ایستد.

ساجدی بابیان این‌که باور کنید بعضی از سمت‌ها و مناصب برای رفسنجانی کوچک بود اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام که به صلاحدید رهبری تا پایان حیاتش رئیس بود و آنجا روسای سه قوه عضو بودند و آدم‌های مختلف از پیشکسوتان انقلاب و امام بودند این جلسه را تا روز آخر و بانشاط اداره کرد.

وی با تصریح این سخن که خیلی حرف زدم و دلم خیلی پر است گفت: من یک روزی در همین نماز جمعه بدون این‌که از وی نام ببرم – دیروز که نام بردن از هاشمی قاچاق بود فردا هم ممکن است قاچاق شود ولی امروز که می‌توان نامش را برد، بردم – گفتم به یکی از شخصیت‌ها نظام به‌دروغ مطلبی را تحریف کردند که هاشمی به‌جای رهبری معظم گفتند که شورای رهبری باشد!

ساجدی ادامه داد: هاشمی که تا آخر؛ بارها و بارها گفت: آن رهنمودی که امام به ما داد و آن رأیی که ما در خبرگان دادیم تا الآن که نگاه می‌کنم شایسته‌ترین آدم برای جایگاه رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای است.

وی افزود: وقتی من بیچاره هم به‌عنوان یک توصیه اخلاقی که آقا حرف دیگران را تحریف نکنید، سرمایه‌های ما را تخطئه و تخریب نکنید و از بین نبرید، دروغ نگونید آن‌وقت به من می‌گویند شما از ایشان‌ طرفداری کردید!

ساجدی بابیان اینکه قبل از انقلاب ساواک شناخت که هاشمی رفسنجانی کیست و شدیدترین شکنجه‌ها را کرد اذعان کرد: بعد از انقلاب، دشمنان ما فهمیدند و هاشمی جزء اولین کسانی بود که ترورش کردند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه گفت: بروید پیام امام را بخوانید که امام، هاشمی وقتی در جریان آن ترور شهید نشد چه گفت: فرمود: این تلاش‌های احمقانه نمی‌تواند انقلاب اسلامی ما را ترور کند، خیلی جالب است که امام ترور هاشمی را ترور انقلاب اسلامی به کار می‌برد؛ مگر رفسنجانی چه کسی است که نماد انقلاب اسلامی است؟

وی بابیان اینکه به امام جرئت نداشتند حرف بزنند به یاران امام می‌زدند تأکید کرد ک مهم‌تر از این می‌خواستند شخصیت‌هایمی را ترور کنند و نه‌فقط خود شخص را ترور کنند، این تعبیر امام است که می‌فرماید: نمی‌توانند شخصیت انسانی، اسلامی مطهری و هاشمی را ترور کنند زیرا هاشمی زنده است برای این‌که نهضت ما زنده است.

ساجدی خاطرنشان کرد: من نمی‌دانم چرا بعضی می‌خواهند صحنه را پاک کنند، میلیون‌ها آدم آمده در تشییع‌جنازه اما این آدم‌های مستأصل، بیچاره، می‌گویند ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر آمدند نه اینکه فقط بگویند بلکه انتشار دادند.

وی بابیان اینکه آیا واقعیت‌ها بابیان این گفته‌ها از بین می‌رود ادامه داد: امام فرمود: من به هاشمی فرزند برومند اسلام، – بعضی‌ها هم امروز به مسلمانی او تردید  می کنند- تبریک می‌گوییم که درراه هدف تا نزدیکی شهادت پیش رفت و سلامت و ادامه خدمت ایشان را از خداوند متعال خواستارم و خداوند هم دعای امام را استجابت کرد.

ساجدی در پایان با اشاره به اینکه هاشمی به هر میزان که می‌توانست و می‌فهمید خدمت کرد گفت: بعد خنّاسان و از دشمنان بیرونی تا دوستان جاهل و کج‌اندیش که امروز هم برای خدا بدوبیراه می‌گویند قضاوت نادرستی از هاشمی ارائه می‌دهند

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
 1. محمد :

  فقط جهت اطلاع میگن عرض خیابان آزادی ۳۸ متر است وطول میدان انقلاب تا جهار راه ولی عصر ۲۰۰۰ متر ودر هر متر مربع هم چهار نفر میتوانند بمانند حالا اگر۳۸را ضربدر ۲۰۰۰ کنیم و حاصل ضرب را ضربدر چهار کنیم عدد تقریبی جمعیت حاضر در تشییع جنازه آیت الله هاشمی بدست می آید امام جمعه محترم هم نیاز نیست منتقدین جمعیت چند ملیونی را توهین نمایند

 2. جنگ ندیده :

  یعنی کسی که جنگ نرفته نمی تواند آقای هاشمی را در مورد حوادث فتنه ۸۸ نقد کند؟؟؟
  وبگوید چرا تابع نظر رهبری نبودی؟؟
  چرا آنگاه که گفت خواص سکوت نکنند شما سکوت کرده اید
  واقعا که ازشما بعید است جناب دکتر ساجدی که اینگونه نظر داشته باشید!!!