دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۱:۰۰
آخرین اخبار
6 مهر 1398 ، ساعت 19:13 2,665 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54914

آیا با آمدن چهره های سیاسی جدید ؛ تنور انتخابات آستانه اشرفیه داغ می شود؟!

سرویس یاد داشت جلال شرق

هرچه به روزهای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی ۲ اسفند ۹۸ نزدیک می شویم   حضور داوطلبانی  که داعیه خدمت به مردم در سنگر مجلس شورای اسلامی را دارند  روز به روز پر رنگ تر می شود.

بر اسا س شنیده ها  علاوه بر کسانی که تا به امروز حضور خود را در این عرصه اعلام کردند  چهرهایی هم هستند که در حال ارزیابی اوضاع و سنگین و سبک کردن وزن  داوطلبان در شهرستان آستانه اشرفیه هستند.

آن چه که پر واضح است حضور نفر دوم انتخابات مجلس دهم سرکار خانم ریحانه احمدی در این دوره است که  در طول سه سال گذشته در شهر و روستاها به  فعالیت غیر رسمی خود ادامه و به یار گیری پرداخته است و مسلماً حضورش را درعرصه انتخابات یازدهم در ثبت نام  خواهیم دید  مگر به دلایلی  صلاحیت فردی وی مورد تایید قرار نگیرد و از گردنه رقابت ها حذف شود.

ریحانه احمدی شاید اولین چهره یک زن جوان بود که  با استفاده  خلاء ایجاد شده بین نیروهای رمضانی و قربانی  توانست بابه کارگیری از فن غافل گیرانه انتخاباتی   و ایجاد شور محلی گرائی ( دهستان دهکاء)  و با کمک بعضی از چهره های سیاسی شهرستان ، پس از سخنرانی در مسجد جامع آستانه اشرفیه خود بر  موج انتخابات  سوار کند و تا آستانه پیروزی جلو رود  به طوری که  آرای تعیین کننده دو سه صندوق آستانه اشرفیه توانست قربانی را از وی جلو بیندازد و او را از  رسیدن به مجلس باز دارد.

هرچند وی توانسته است بعد از انتخابات در این مدت به نوعی با حضور در مجامع  های مختلف شهر ، هم چنان به عنوان یک داوطلب مجلس برای این دوره  خود را پویا  نگه دارد  ولی باید توجه داشته باشد با توجه به کار سخت دوران انتخابات  ، کار بسیار پیچیده ای را در پیش رو دارد.

از دیگر چهره های این دوره  می توان به محمد علی رمضانی  دستک  مدیر کل اسبق  تعاون استان و فرماندار پیشین آستانه اشرفیه اشاره کرد که با حضور در دو دوره انتخابات نتوانست رای اعتماد مردم را جلب کند و بار سوم پای به عرصه انتخابات گذاشته است .

رمضانی در وهله نخست با استفاده از تجارب گذشته  باید برای جلب همان کسانی که به وی در دو دوره گذشته رای داده بودند تلاش مضاعفی را انجام دهد تا به کرسی سبز مجلس دست یابد.

مطرح شدن  دو اسم دیگر دکتر نادر رسولی  و برادر وی به نام محمد رسولی دهیار فعلی دستک از دهستان دستک  می تواند بخش مهمی در صورت تایید دریافت صلاحیت از آرای رمضانی  بکاهد  و جلب آرای جدید نیز با توجه به سلایق گروهی و جناحی  وی  از دیگر مشکات رمضانی است که برای جلب آرای مخالفان  باید تلاش نماید.

احسان رضا پور که طی اداوار گذشته انتخابات   با عدم احراز صلاحیت مواجه شده بود و در میان دوره انتخابات مجلس دهم به توصیه ناظرین شورای نگهبان استان گیلان  در استان اصفهان صلاحیت خود را دریافت کرد و انتظار می رود که در این دوره با مشکل عدم صلاحیت مواجه نشود  و پای به عرصه انتخابات بگذارد.

اگر چه رضا پور در آغاز حضور سیاسی خود در این شهرستان برای مجلس از بازخورد های مثبتی برای حضورش در انتخابات در دوره هفتم مواجه بود ولی با گذشت زمان  و حضور چهره های سیاسی دیگر راه را برای ورود او بیش از گذشته با مشکل ایجاد کرده است .

مهندس سید مهدی  صادق نماینده دوره هشتم  از دیگر چهرها ی است که زمزمه آمدن وی مطرح است وی که در دهه محرم  امسال در مساجد روستا ها حضور یافته بود به ارزیابی از وضعیت موجود خود در این دوره پرداخته است تا با ارزیابی درست  پای به عرصه انتخابات بگذارد.

مهندس صادق  تنها چهره سیاسی داوطلب مجلس بود که با تجربه کارهای اجرائی  و با استفاده از خلاء عدم چهره های شاخص  و رد صلاحیت بعضی از افراد مطرح  در دوره هشتم به مجلس راه یافته بود ولی  در دو دوره بعد  نتوانست  آرای دوره های قبل خود را تکرار و کرسی نمایندگی را به محمد حسین قربانی واگذار کرد.

وی در صورت ثبت نام کردن و به دلیل داشتن یک کارنامه در نزد مردم شهرستان  ، ممکن است  تجربه دوره قبل خود را نیز  تکرار و نتواند رای مردم را برای انتخاب مجدد  به دست آورد.

کیانوش صادق دقیقی از  دیگر نمایندگان ادوار گذشته این شهرستان نیز بار دیگر سودای حضور در مجلس را دارد  وی که در دوره های  گذشته با نظر شورای نگهبان برای دریافت صلاحیت بعد از اتمام یک دوره ۴ ساله با مشکل مواجه شده است این روزها  در نشست ها و محافل مختلف دیده شده است و  او نیز در صدد آمدن به عرصه انتخابات دارد که بنا به اظهار وی در صورت تایید شدن  ، می توان وی را در این دوره به عنوان یک داوطلب مشاهده کرد و اینکه چقدر موفق خواهد شد  خود جای گفتگو است.

از دو چهره مطرح نمایندگان در اداوار گذشته  آقایان رضا صالح جلالی و حسن شاخصی  از جمله کسانی هستند که اگر هر کدام در صورت تایید صلاحیت پا به عرصه انتخابات بگذارند تنور انتخابات این شهرستان مثل دوره ششم بسیار بسیار داغ خواهد شد و راه برای همه کاندیداها  حتی نماینده فعلی برای ورود به مجلس بسیار سخت خواهد کرد .

اگر چه رضا صالح  از چهره های شاخص جناح اصلاح طلب و با حمایت گروه های ۱۲ گانه سیاسی کشور  در دوره ششم در یک ماراتن نفس گیر و با حضور حداکثری مردم شهرستان اعم از شهر و روستا  توانست  حسن شاخصی یکی از سخت ترین چهره های سیاسی مطرح گذشته و حال شهرستان را پشت سر بگذارد  و نماینده مردم شود  ولی  امضای  نامه جمعی از نمایندگان دوره ششم   به رهبری « مشهور به نامه جام زهر »  و عدم تایید وی از سوی شورای نگهبان منتج به بست نشینی نمایندگان در مجلس شد  که همین  دو موضوع  کافی بود  که وی از ورود به عرصه های سیاسی کشور کنار گذاشته شود.

حسن شاخصی حتی نامش نیز تلنگری بر شور انتخابات و حضور میدانی حداکثری مردم  می تواند باشد ، بلد بودن در ایجاد شور و موج انتخاباتی و سخنرانی های  کار بلدانه  با استفاذده از شناخت فرهنگ عمومی مردم آستانه و  ایجاد ارتباط های دوسویه    از حسن شاخصی در دوران سازندگی یک نماینده اکتیو و فعال در عرصه ملی ساخته بود که هنوز نامش بر بخشی از دل های  مردم حکمروائی می کند ولی موضع گیری های سیاسی وی در حمایت از بعضی از اشخاص  در دوره های مختلف انتخابات شهرستان  شاید بخشی از تاثیر گذاری های او را کم کرده باشد به طوری که در دردوره هشتم در حمایت از یک کاندیدا سخنرانی هم کرد که در میانه کار پشیمان شد و دست کشیدو یا اینکه در دوره دهم  سرو صدا حمایت از  ریحانه احمدی مطرح شد  که خود در مصاحبه ای با جلال شرق بر این نکته تاکید کرده است ( مصاحبه اختصاصی وی در آینده نزدیک انتشار می یابد) .

امیر ( ارسلان )  قاسم نژاد  از دیگر چهره های است  که بیش از دو سال در منطقه خود را برای انتخابات مجلس مطرح کرده است وی که سالها  رئیس اداره مالیاتی بندر کیاشهر و در حال حاضر شهرستان لنگرود است   امیدوار است با پشت سر گذاشتن رقیبان خود ،  بتواند آرای مردم را جلب کند.

محمد رضا علیررضا نژاد گوهردانی از دیگر چهره های است که بعد از اطمینان  از آبستراکسیون دو عضو شورا ی شهر برای عدم حضور ابراهیم نجفی اسپیلی دیگرعضو شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه برای ورود به انتخابات ،  وارد عرصه انتخابات شهرستان شده است  وی که کارنامه  شهردار آستانه را در زمان دوره سوم شورا در عملکرد خود دارد راه بسیاری برای شناساندن و تعرفه خویش به مردم دارد.

عبدالرضا سلیمانی ؛ شهردار دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه از دیگر چهره های مطرح است که  اقداماتش در بخش عمرانی شهر آستانه اشرفیه  در دوره چهارم شورا ی اسلامی شهر  باعث حمایت های مردمی برای حضور دوباره وی در سمت شهرداری در دوره پنجم شورا شده بود .

سلیمانی جزء افرادی است که می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و حداقل می تواند بخشی از آرای مردم شهر را به سوی خود معطوف کند و تنور انتخابات شهر را داغ تر کند.

حسین اسماعیلیان  فرماندار اسبق آستانه اشرفیه  از دیگر چهره های است که زمزمه آمدن  وی نیز بگوش می رسد  وی از جمله  داوطلبانی است که سالهای متعدد در کار اجرایی بوده  و  می تواند با تجربه های پیشین که چند دوره  انتخابات  را اجرا کرده است  حرفی برای تعرفه خود در نزد مردم  به ویژه در نزد مردم بندر کیاشهر داشته باشد.

زمزمه  آمدن دکتر نجفی استاندار اسبق گیلان نیز  از دیگر چهره های است که در این شهرستان مطرح شده است ولی تاکنون نشانه های از حضور وی به طور یقفین  مشاهده نشده است و شاید آقای نجفی نیز در حال  بررسی و ارزیابی وضعیت موجود شهرستان  است.

دکتر قربانی  ازدیگر چهره های است که  که برای ورود به مجلس یازدهم  راه و دردسر کمتری دارد  وی که نمایندگی دو دوره مردم را با تجربه های به دست آمده در کارنامه خود دارد و حداقل در اوج تحریم ها ی ظالمانه علیه کشور  در بخش زیر ساخت های روستائی  آب ، برق ، گاز ، آسفالت  این شهرستان تلاش  خوبی انجام گرفته است  و بعضی از شعارهای انتخاباتی  خود را  تحقق بخشیده ولی در اواخر دوره نمایندگی خود با حواشی های مواجه بوده است که نتوانست آن ها را جمع و جور کند و برای اینکه با آرای مردم برای بار سوم به مجلس شورای اسلامی راه یابد باید در مقابل بسیاری از کارنامه های  دیگر خود پاسخگو مردم باشد و آن چه  بیشتر  وی را در بندر کیاشهر به چالش خواهد کشید  طرح شهرستان شدن  این بخش و عدم توفیق طرح توسعه حرم   ، عدم تکمیل پل کابلی  و… در دوران  وی است  ولی با  وضعیت موجود داوطلبان یکی از چهره شاخص برای کسب آرا ست  و باید به قول وی که اذعان کرده است  مردم چک سفید امضا به کسی نداده اند  ؛ آیا این بارمردم شهرستان  بار دیگر وی را امضا و به مجلس می فرستند ؟باید منتظر ماند.

از دیگر چهره های که سر و صدای  آمدن آنهاست باید به سید رضا جواد  پور  فرماندار اسبق لنگرود و کاندیدای دوره چهارم مجلس  اشاره کرد اگر چه  خود علناً بر آمدن اظهار نظر نکرده است ولی  باید منتظر ماند که وی به حمایت از کسی خواهد آمد یا خود پا به عرصه انتخابات خواهد گذاشت.

پرفسور فریدون  رهنما رود پشتی ،   دکتر ارسلان داداشی  ، دکترکیوان حسن پور  ، سرکار خانم فاطمه رمضان نژاد  ،  محمد جعفری   و حج الاسلام دکتر ساجدی  و حسین پور از دیگر چهره های هستند  که زمزمه حضور آنان به گوش می رسد اگر چه بعضی از این شخصیت ها  طی صحبت ها در محافل از عدم حضور خود در عرصه انتخابات  سخن گفتند ولی جایگاه کرسی مجلس جایی است که  تا لحظه آخر می تواند نظر بسیاری را  برای ورود به انتخابات تغییر دهد . باید منتظر ماند  و دید .

یادداشت مدیر مسئول

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. Arman :

    افسوس که جلوی افرادی مانند مهندس نجفی به وسیله دست های پشت پرده شهر گرفته شد