یکشنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
30 خرداد 1395 ، ساعت 23:28 1,818 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16449
مدیرکل اوقاف گیلان خبر داد

اجرای طرح ضیافت در مرقد مطهر سید‌جلال‌الدین اشرف آستانه‌اشرفیه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از اجرای طرح ضیافت در بقاع متبرکه این استان خبر داد و گفت: این طرح در مرقد مطهر سید جلال‌الدین اشرف آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

 حجت‌الاسلام ولی عادلی امشب در جریان برگزاری مراسم سالگرد شهادت حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف برادر گرامی امام رضا(ع) در گفتگوی اختصاصی با جلال شرق ، با آرزوی قبولی عبادات و طاعات، اظهار کرد: مردم گیلان و نیز مردم مذهبی آستانه‌اشرفیه هر سال در سالروز شهادت سید جلال‌الدین اشرف در این شهرستان حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه سید جلال‌الدین اشرف سادات جلیل‌القدری است، تصریح کرد:مردم ولایتمدار به برکت وجود این امامزاده به شهرستان آستانه‌اشرفیه سفر و نسبت به ایشان ادای احترام می‌کنند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به اینکه مردم این استان ارادت ویژه‌ای به امامزادگان دارند، تصریح کرد: خط قرمز مردم آستانه‌اشرفیه سید جلال‌الدین اشرف است.

وی از اجرای طرح ضیافت در ماه مبارک رمضان در امامزادگان استان خبر داد و گفت: این طرح توسط سازمان اوقاف در کشور و استان پیگیری و اجرا می‌شود.

عادلی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان ویژه برنامه‌هایی در امامزادگان شاخص برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از این برنامه‌ها پاسخ به شبهات مردم است.

وی با اشاره به اینکه مراسم پاسخ به شبهات در ایام ماه مبارک رمضان ادامه دارد، یادآور شد: در ایام ولادت امام حسن مجتبی(ع) نیز جشن‌هایی برگزار و برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان برگزاری مراسم شهادت امامزادگان را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: امیدواریم خداوند به ما توفیق دهد شأن امامزادگان را بدانیم.

وی گیلان را استان سوم کشور به لحاظ تعداد امامزاده عنوان کرد و یادآور شد: در ایام قدر مراسم لیالی‌قدر در امامزادگان برقرار است و نماز قضا و مراسم سخنرانی برگزار می‌شود و قرآن بر سر می‌گیرند که مورد استقبال عموم مردم است.

عادلی با تصریح بر اینکه در حرم مطهر سید جلال‌الدین اشرف برنامه شب احیا را اجرا می‌کنیم، یادآور شد: برپایی این مراسم منظره زیبایی در سطح کشور است.

حجت‌الاسلام محمد ساجدی امام جمعه آستانه‌اشرفیه نیز در مراسم مذکور درباره فضیلت ماه مبارک رمضان و کرامات سید‌جلال‌الدین اشرف سخنانی را بیان کرد.

به گزارش فارس، طبق روایت، آقا سید جلال‌الدین اشرف در سال ۱۸۰ ق. در مدینه منوره چشم به جهان گشود و پدر بزرگوارش حضرت موسی کاظم(ع) و مادر پاکدامن و والامقامش «نجمه» است و ظاهراً کوچک‌ترین فرزند از بین فرزندان امام هفتم محسوب می‌شود.

سید‌جلال‌الدین اشرف در سال ۲۰۱ ق. در حالی که ۲۱ سال داشت برای دیدن برادرش امام رضا(ع) مانند بسیاری از سادات و علویان از مدینه به بغداد آمد و تا سال ۲۰۴ در این شهر اقامت داشت.

برخی از مورخان اعتقاد دارند که سید جلال‌الدین در بغداد به امر برادرش امام رضا(ع) مشغول به تبلیغ بود تا اینکه در سال ۲۰۳ ق. خبر شهادت امام رضا(ع) به او رسید و در این زمان سادات و بزرگان و شیعیان برای عرض تسلیت خدمت او رسیدند و در آن مجلس موضوع نهضت و مقابله با حاکم ستمگر زمان مأمون عباسی مطرح شد.

سید اشرف در سال ۲۰۴ ق. زمانی که مأمون از مرو عازم بغداد شد آن شهر را ترک و به ایران مهاجرت کرد و مانند اغلب سادات و علویان به نقاط امن ایران پناهنده و به صورت مخفیانه مشغول ترویج و تبلیغ شریعت محمدی و علوی شد و مقدمات کار نهضت و قیام را فراهم کرد.

سید جلال‌الدین اشرف دومین چهره علوی مشهور بود که پس از یحیی بن عبدالله وارد خاک گیلان شد و در مسیر راه به این استان با موانع و جنگ‌هایی مواجه بود ضمن اینکه سال ورود سید  جلال‌الدین به گیلان را ۲۰۶ و یا ۲۱۰ ق. نوشته‌اند.

به گواهی تاریخ، سید جلال‌الدین در سال بیستم توسط امیر چهل‌گوش نبیره شمر بن ذی‌الجوشن به شهادت رسید و برای آنکه بدنش توسط مخالفان سوزانده یا هتک نشود وصیت کرد که چون وفات یافتم پس از تغسیل و تکفین جنازه مرا در تابوتی گذارید و آن تابوت را در آب سفیدرود اندازید و شما از عقب آن تابوت باشید هرجا که آب تابوت مرا بیرون اندازد مرغ سفیدی بیاید یکی بر بالای جنازه نشیند و یکی دیگر به پایین، جنازه مرا در همان مکان دفن کنید.

طبق وصیت سید‌جلال‌الدین عمل شد تا اینکه تابوت در روستای «اکیم» آستانه‌اشرفیه از آب بیرون آمد و در این مکان مدفون شد و به تدریج برای وی مقبره‌ای عالی ساختند و با بروز کرامات هر ساله بر تعداد زائران مرقد وی اضافه شد و امروز یکی از زیارتگاه‌های مهم کشور محسوب می‌شود.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است