سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
23 خرداد 1401 ، ساعت 14:08 261 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :70824
مدیر کل کتابخانه استان گیلان:

از اعضای فعال انجمن کتاب وکتابخوانی شهرستان آستانه‌اشرفیه تجلیل شد

 

درجلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستانه اشرفیه که با حضور مدیر کل کتابخانه استان گیلان برگزار شد از اعضای فعال انجمن کتاب وکتابخوانی شهرستان آستانه‌اشرفیه تجلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق، در این جلسه نخست، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گزارشی از عملکرد کتابخانه ها ارائه داد و گفت: باکاهش ویروس همه گیر کرونا، بازگشایی کتابخانه های عمومی شهرستان و برگزاری برنامه های مختلف در نظر است برنامه های مطلوب و متنوع برای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و مردم فرهنگ دوست شهرستان با همکاری ادارات ذی ربط داشته باشیم.

رقیه زرگری در ادامه مصوبات جلسه گذشته را مورد پیگیری قرارداد و گفت برخی از اقدامات درخصوص مصوبات انجام شد و برخی از امور چون پرداخت نیم درصد موظفی مطالبات از سوی شهرداری ها و دراختیار قراردادن وسیله نقلیه برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی بصورت سیار انجام نشده است .

مدیر کل کتابخانه عمومی استان گیلان با اشاره به بحث کتاب و کتابخوانی و اهمیت ترویج آن گفت : یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری درخصوص کتاب و کتابخوانی است بطوری که یک این امر را یک واجب دینی اعلام کردند.
پریسا کرمی افزود: اولین و تنهاترین بخش نگهداری نسخ نفیس و خطی در استان گیلان درآستانه اشرفیه وجوددارد، برنامه های فرهنگی خوبی چون نشست کتابخوان همسران شهدای انقلاب و مدافع حرم داشته است که انتظار است چهار کتابخانه عمومی شهرستان مورد توجه و نگاه فرهنگی مسئولین ذی ربط به موضوع کتاب و کتاب خوانی قرارگیرد .

کرمی با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها با توجه به اقتصاد کشور و مردم در حال خدمت به عموم است اظهارکرد: شرایط عضویت در کتابخانه ها بسیار آسان و درتوان همه می باشد و علاوه برآن شرایطی چون عضویت رایگان ویژه سنین پیش از دبستان ، سالمندان ، بسیج ، تحت پوشش کمیته امداد و … و نیم بها بودن برای کودکان زیر ۱۴ سال است ، همچنین با تفاهمی با بسیج اساتید خدماتی به دانشجویان و پژوهشگران در زمینه مطالعه و اقدامات پژوهشی دارد.

مدیر کل کتابخانه عمومی استان گیلان ضمن ارائه گزارش از وضعیت اعتبارات حوزه کتابخانه ها و واریزی سهم نیم درصد از سوی شهرداری خواستار همت والای شهرداری ها به پرداخت سهم نیم درصد شد و تصریح کرد: اداره کتابخانه های عمومی نگاه فرهنگی به دریافت مطالبات به نیم درصد دارد و کم لطفی شهرداری ها سبب متضررشدن به خود شهرداری و مردم است چرا که درصورت عدم پرداخت نیم درصد موظفی با گزارشی که از استان ارائه می شود از خزانه توسط نهاد کتابخانه کشور برداشت می شود .

کرمی کتابخانه را محیط امنی برای نوجوانان و جوانان دانست که تخصیص اعتبار بمنظور خرید کتاب کتابخانه ها ی شهرستان و تجهیز سالن اجتماعات آن بویژه در روستاها که کتابخانه تنها مرکز فرهنگی در روستا است ، نگاه ویژه مسئولان امر را می طلبد.

حسین ذاکر استقامتی ؛فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان با تاکید بر تقویت و ترویج فرهنگ کتاب وکتابخوانی گفت : بحث کتاب و کتابخوانی بسیار اهمیت دارد ، در کتاب قرآن کتاب با اسامی ، مبین ، ام الکتاب(قرآن ) بیان شده است ، بحث کتاب و کتابخوانی، اثرات و مطالعه آن مورد پژوهش در دنیا قرار می گیرد.

وی افزود : فرهنگ همچون هوا می باشد ،همان گونه که هوا برای تنفس نیاز است فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیز در جامعه نیاز و ضروری است.

نماینده عالی دولت در شهرستان همکاری دستگاه های متولی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را ضروری دانست و تصریح کرد ؛
شهرداری ها موظف هستند طبق قانون بودجه نیم درصد از کل درآمدهای خودرا به عنوان مطالبات کتابخانه ها پرداخت کنند.

فرماندار شهرستان درخصوص حمایت بیشتر نهادها از تخصیص اعتبار سهم نماینده گفت و افزود: با دعوت از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در جلسه انجمن ادبی خواستار تخصیص اعتبار از سهم نماینده برای تحقق اهداف در حوزه فرهنگ و ترویج کتاب و کتابخوانی می باشیم .

وی با اشاره به طرح سالم‌سازی دریا و وجود سواحل در بندر کیاشهر برنامه های فرهنگی چون ایستگاه کتاب از سوی شهرداری، راه اندازی کتابخانه سیار از سوی بخشداری و … از عوامل موثر در ترویج کتابخوانی بیان کرد .

بخشدار مرکزی ؛فاطمه علیزاده به برگزاری مسابقه فرهنگی در روستاهای شهرستان اشاره داشت و افزود: مسابقه های فرهنگی در یکی از روستا های شهرستان چندسال بصورت مردمی درحال برگزاری است که انتظار است درصورت حمایت نهادهای دولتی نظامندتر برگزارشود.

در ادامه هریک از اعضای انجمن به بیان نظرات و پیشنهادات خود پیرامون دستور کار جلسه پرداختند و تصمیماتی در راستای بهبود وضعیت کتابخانه ها و میزان مطالعه در شهرستان گرفته شد
در پایان این جلسه با اهدا لوح وهدایایی از تلاش فرهنگیان که اعضای فعال انجمن کتاب وکتابخوانی بودند تجلیل بعمل آمد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است