چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
24 بهمن 1395 ، ساعت 18:19 1,370 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :26417

از انقلاب صنعتی تا انقلاب آی تی

سرویس یادداشت جلال شرق ،
تقریبا در اواسط قرن هجدهم، تحولات گسترده در عرصه های صنعت، حمل و نقل و کشاورزی موجب پیدایش انقلاب صنعتی از کشور انگلستان شد و به سراسر اروپا گسترش یافت.

صنعتی شدن عبارت بود از جایگزینی نیروهای ماشینی بجای منابع انسانی و جوامعی که به این باور رسیده بودند برای پیشبرد اهداف خود دیگر به بازوان انسان ها نیاز چندانی نخواهند داشت و باید ماشین آلات و اختراعات ساخته دست خود را به جای بهره گیری از نیروی انسانی، فراگیر کنند.
(مخترعین نه از نیمه‌خدایان بودند و نه از قهرمانان، بلکه نوآورانی سختکوش از تبار انسان بودند) این جمله معروف «توماس ساوتکلیف اشتن» در کتاب انقلاب صنعتی است که خود بر نقش بی بدیل انسان ها در جریان تغییرات زندگی روزمره خود تاکید می کند. بشر از همان ابتدای پیدایش ، همواره بدنبال ارائه راهکارهای مختلفی برای آسودگی و راحتی در زندگی خود بوده است. بدون شک هر تغییر و نوآوری در ابتدا هزینه هایی را در پی دارد؛ آن موقع که بشر اولیه آتش را کشف کرد ممکن است در ابتدا چند بار هم دست خود را سوزاند ولی به مرور از ظرفیت های بیشتر آن بهره برد و از روشنایی گرفته تا گرم کردن غذا از آن استفاده کرد.
در امر انقلاب صنعتی هم این مسئله هویدا بود. بنیاد انقلاب صنعتی بر مبنای بهره گیری از نیروی ماشینی بجای نیرو انسانی استوار بوده و مسلما در آن زمان، طیف وسیعی از مردم و کارگران بیکار شدند و جای خود را به دستگاه ها و ماشین آلات گوناگون دادند. این شاید بزرگترین هزینه ای بود که بشر برای نوآوری در قرن هجدهم پرداخت تا رسید به الان که شاید یک دستگاه در یک کارخانه، کار ده ها کارگر را به تنهایی بر دوش می کشد.
اینک پس از گذشت ۳قرن از پیدایش انقلاب صنعتی، گویا جهان مسیر جدیدی را برای ایجاد تحول در درون خود استارت زده است و آن انقلاب فناوری است.
شاید آن زمان در دوران جنگ جهانی دوم که کلید ساخت اولین رایانه ها آن هم صرفا برای انجام معادلات ریاضی زده شد، کسی فکرش را نمی کرد این ابزارآلات تکنولوژی یک روز تا این حد زندگی انسان ها را تحت تاثیر خود قرار دهند.
انقلاب آی تی به آن دسته از تحولات اقتصادی، اجتماعی و فنی اشاره دارد که پا را از انقلاب صنعتی فراتر نهاده و آینده جهان را در مسیر متفاوتی روایت می کند و زمزمه های ظهور عصری جدید را برای بشر نوید می دهد. عصری که به جهت تاثیرات تکنولوژی بر زندگی بشر به عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات شهره مند است. امروزه رفتار ما در قبال تکنولوژی تا بدان جا پیش رفته که برای انجام کوچکترین نیازهای روزمره خود، دست به دامان صفحه نمایش سرد و براق تلفن همراه، لپ تاپ و کامپیوترمان می شویم و اگر روزی به این ها دسترسی نداشته باشیم بخش اعظمی از کارها و اموراتمان پیش نخواهد رفت.
همان طور که پیشتر اشاره شد همه این رشد و پیشرفت ها برای بهبود کیفیت زندگی انسان هاست. روزگاری بود که برای ارسال یک نامه به شهری دیگر، ماه ها وقت صرف می شد ولی الان در کمترین زمان ممکن می توان انواع و اقسام پیام ها را به هر نقطه از جهان مخابره کرد.
پیشرفت و تکنولوژی هایی که دنیا را در مسیر متفاوتی قرار داد و باید نشست و دید که بشر برای انقلاب آی تی که اکنون در ابتدای راه قرار دارد، چه هزینه هایی را پرداخت خواهد کرد؟! و یک نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که این انسان است که تحول می آفریند پس باید خود را برای فرصت های جدید و کارآفرینی مبتنی بر شرایط روز آماده کنیم زیرا باید پذیرفت تکنولوژی امروز پیشتاز شده و نباید زمان و فرصت ها را از دست داد.

ایمان رنجکش

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است