سه شنبه, ۶ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
31 جولای 2021 ، ساعت 17:42 415 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :66402
با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان

از دو مجموعه شعر پایداری  « صد و هفتادوپنج ماهی »و« لب‌های مخملی  » در آستانه‌اشرفیه رونمایی شد+ فیلم و عکس

طی آئینی که ظهر امروز با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل حفظ آثار ونشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه‌اشرفیه برگزار شد از دو اثر فاخر شعر پایداری  رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جلال شرق ، در این مراسم   ابتدا  امام جمعه شهرستان طی سخنان کوتاهی درباره نقش شعر پایداری در تبیین دوران دفاع مقدس مطالبی بیان کرد

حجت‌الاسلام احمد طیبی با بیان اینکه دفاع مقدس، دفاع جانانه با رویکرد دینی است گفت : از ویژگی آثار دو هنرمند پرداختن به موضوع دفاع مقدس است .
وی ویژگی دوم این دو اثر را ترسیم و توصیف دفاع مقدس بازبان هنر دانست و افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب اثری که با زبان هنر بیان شود ماندگار است و این از توفیقات می باشد.

و سپس رئیس شورای اسلامی  شهر  آستانه  به رویکرد شورا و شهرداری برای پرداختن به مقوله فرهنگی و حمایت از جامعه هنری سخنانی ایراد کرد.

سرهنگ پاسدار حسین مصطفی پور نیز به رویکرد اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان برای ماندگاری ارزش‌های دوران مقدس پرداخت و از کارگروه ۱۵۰ نفره برای تدوین دایره المعارف  بزرگ  دفاع مقدس گیلان  خبر داد.

مدیر کل اداره حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس در استان گیلان با بیان اینکه در حوزه ادبیات شفاهی ،ثبت و ضبط خاطرات و یادگاران دفاع مقدس تلاش بسیار لازم است تصریح کرد : دفاع مقدس جزءحوزه های هست که با حوزه فرهنگ و ادبیات مرتبط هست ،دفاع مقدس چونان گنجینه ای هست که هر کس بخواهد دری از این گنجینه برداشت کند تمام ناشدنی است و تاکید حضرت آقا امام خامنه ای مدظله العالی است که تلاش و پشتکار همه در حوزه فرهنگ صدبرابر باید باشد.

وی با اظهار به اینکه بنا به گفته رهبر معظم انقلاب ؛ «حادثه عاشورا در یک نیم روز بود اما منبع تغذیه معارف ۱۴۰۰سال شیعه شد ، دفاع مقدس هم می تواند یک منبع فرهنگی برای تغذیه نسل های آینده باشد گفت : جنگ هشت سال دفاع مقدس ما تاثیر از عاشورا و تمام عملیات رنگ و بوی شهدای داشت و از این رو دفاع مقدس دانشگاه و حوزه عملی برای تربیت جوانان است .

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در گیلان با بیان اینکه تاکید حضرت آقا در حوزه ادبیات زیاد است و خواستار رونمایی کتاب در هر روز هفته دفاع مقدس هستند تصریح کرد : در سال ۱۳۹۹ الحمدالله ۴۲ اثر ادبی به همت بنیاد حفظ و آثار چاپ رونمایی شد و درسال ۱۴۰۰ هم برنامه ریزی انجام شده که ۷۰ اثر به چاپ برسد .

وی با توجه محدودیت زمانی و فاصله گرفتن از دوران جنگ گفت : باید تلاش متولیان فرهنگ بیشتر باشد، نویسندگان عزیز و یا اینکه خود افرادی که یادگار جبهه و جهاد هستند پای کار باشند تا آثار در حوزه دفاع مقدس افزایش یابد .

آنگاه دکتر فیروز فاضلی  به نقد دو اثر موجود  از  سه بعد « من » « تو » و «ما»  در اشعار منتشرشده  شاعران ، علی پور حسن با مجموعه شعر « صد و هفتادوپنج ماهی » و اسماعیل محمد پور  با مجموعه شعر « لب‌های مخملی  » پرداخت  و با بیان اینکه شاعر باسه کلمه «من ،تو ،ما» در جایگاه هنر ، خود را بیان می کند ضمن بسامد واژگان به کار گرفته در این دو اثر ، به رویکرد و گرایش درونی این دو شاعر  در خلق آثارشان  پرداخت .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در تعریف هنر گفت: پیوند زبان و زیبایی هنر است چرا که هر چیزی که در هنر است دو مقوله به هم یکی زبان و یکی زیبایی به هم پیوند می دهد .

وی هنر را درونی و بیرونی دانست و افزود: این دو مقوله درونی و بیرونی همیشه است و هنر موقعی اصل می شود که درونی باشد

فاضلی در پایان  مجموعه دو اثر این دو شاعر آستانه‌ای را هم‌طراز شاعران ملی نام برد و در پایان برای مانایی اشعار آنان  توصیه‌های ارائه داد.

در پایان از مجموعه دو اثر    « صد و هفتادوپنج ماهی »و« لب‌های مخملی  » رو نمایی شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو اختصاصی با جلال شرق در خصوص حمایت  از آثار مؤلفان و شعرا  بابیان اینکه در حوزه حمایت  این اداره کل به دو طریق عمل می‌شود اظهار کرد: مطابق تفاهم‌نامه‌ای که با معاونت فرهنگی وزارت خانه‌داریم از ناشر ، مجموعه‌ای خریداری  و از طریق ناشر به  بخش معاونت فرهنگی وزارت خانه ، برای اساس تفاهم‌نامه و حمایت از وی ارسال می‌شود

دکتر فاضلی افزود: در استان نیز  از مجموعه شعرهایی که  از سوی شاعران چاپ می‌شود طی درخواستی که به اداره کل ارسال می‌شود خرید آثار آنان در اولویت  این اداره کل قرار می‌گیرد  تا ضمن حمایت از آنان، کارشان نیز  تداوم پیدا کند.

گفتنی است این مراسم با حمایت  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان ، شهرداری ، شورای اسلامی شهر آ  و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه اشرفیه برگزارشد

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است