چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
10 بهمن 1394 ، ساعت 09:59 3,969 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9650
نرجس نوبهاری داوطلب نمایندگی لنگرود

از شاخص‌های مهم توسعه، وجود نمایندگان فعال، کارآمد و توانمند در مجلس شورای اسلامی است/ در دنیای امروز فردگرایی و مستقل بودن جوابگو نیست

سایت خبری و تحلیلی جلال شرق برای تبیین و رویکرد داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و برای تنویر افکار عمومی شهروندان جهت شناخت با برنامه‌های داوطلبان، زنجیره گفتگوهایی را با داوطلبان نمایندگی حوزه سرزمینی گیلان انجام داده است که در این مصاحبه‌ها داوطلبان به ارائه دیدگاه‌های خود می‌پردازند.
مدیریت سایت تحلیلی – خبری جلال شرق، با رعایت قانون مطبوعات دیدگاه‌های داوطلبان را برای تنویر افکار عمومی ارائه می‌دهد و مطالب ارائه‌شده از سوی داوطلبان، دیدگاه این سایت خبری نیست و با توجه به همه سلایق و گروه‌های سیاسی در شهرستان‌های گیلان به‌ویژه شرق گیلان، ستون سیاسی انتخابات جلال شرق، در اختیار همه عزیزان با تمام گرایش‌های سیاسی و حزبی است و می‌توانند از این سایت برای شناسایی خود به شهروندان بهره بجویند و شهروندان دیدگاه‌های خود را با رعایت حقوق شهروندی به سایت خبری ارسال دارند.

جلال شرق: ضمن معرفی خود، دلیل حضور شما در عرصه نمایندگی مجلس چیست؟
این‌جانب نرجس (نرگس) نوبهاری لنگرودی دارای مدرک کارشناسی ارشد ریاضی رئیس دانشگاه علمی کاربردی شعبه لنگرود، رئیس دانشگاه علمی کاربردی شعبه تهران ۱ و مدیر گروه کامپیوتر و مدرس دانشگاه می‌باشم؛ دارای سابقه مدیریتی و سرپرستی، بسیار خوشحال هستم که به‌عنوان یک بانو وارد این عرصه شده‌ام و باید به‌عنوان یک زن راه را برای عرصه نمایندگی برای بانوان بازکنیم تا انشا الله بانوان هم به‌عنوان نیروی انسانی تأثیرگذار در جامعه، نقش مؤثر و مفیدی را در توسعه کشور و منطقه داشته باشند.
بر اساس یک تفکر مشخص در این راه واردشده‌ام و می‌دانم با سختی‌های زیادی روبه‌رو خواهم بود، مسیر بسیار دشوار است اما با توجه به تفکرم وارد شدم و درواقع با توجه به نیاز منطقه که جریان جدید باید وارد شود من آمده‌ام با نگرشی نوین و پویا با بهره‌مندی از نیرو و استعدادهای جوان طرحی نو براندازیم و اجرا نماییم.
هدف من از حضور در انتخابات همراه مردم بودن است و دنبال کردن مطالبات به‌حق مردم شهرستان لنگرود در جهت احیای گفتمان اسلامی، رفاه عمومی، امنیت اقتصادی، نشاط جامعه و بالا بردن این پارامترهاست.
حضور بنده در انتخابات مجلس با شعار حامی نسل جوان، اشتغال، پیشرفت و توسعه بر پایه منطق خواهد بود.

جلال شرق: جایگاه مجلس را در توسعه‌ی ملی و بین‌المللی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مجلس تبلور اراده اکثریت ملت برای نفی استبداد، زورگویی و سلطه‌پذیری است و وظیفه دارد قانون وضع کند ازجمله قوانین توسعه و قوانین بودجه، قوانین را تفسیر کند. در تمام امور کشور تحقیق و تفحص کند. حتی در تمام زمینه‌ها جایی اگر احساس کند حرکتی برخلاف توسعه کشور انجام می‌شود بتواند با ابزارهایی که در دست دارد همچون استیضاح و سؤال کردن از مسئولین و… جلوی تصمیمات غلط را بگیرد.
جلال شرق: به نظر شما چرا نمایندگان ما نتوانسته‌اند همچون نمایندگان سایر استان‌ها موفق عمل کنند؟
واقعیت این است که یکی از عوامل اصلی توسعه استان‌ها در سطح کشور بعد از انقلاب تاکنون، تلاش و فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، یعنی هر استانی نمایندگانی کارآمد و توانمند داشته باشد از توسعه بیشتری برخوردار است و هرگاه در استانی نمایندگانی غیر کارآمد وجود داشته باشند آن استان در جهت مسیر توسعه به مشکلات زیادی برخورد کرده است. البته در توسعه یک استان، تنها نمی‌توان نمایندگان مجلس را تأثیرگذار دانست و شاخص‌های دیگری هم مطرح است، اما یکی از شاخص‌های مهم توسعه، وجود نمایندگان فعال، کارآمد و توانمند در مجلس شورای اسلامی است. یک نماینده مجلس می‌تواند با رایزنی و پیگیری با مسؤولان و مقامات کشوری زمینه یک طرح یا برنامه اساسی را در سطح استان فراهم کند و در به نتیجه رسیدن آن تلاش کند و اگر مدیران استانی کوتاهی می‌کنند یا توانایی همراهی ندارند آن را به مردم گزارش کند و از کنار آن به‌راحتی عبور نکند.
نمایندگان مجلس می‌توانند یک اهرم نظارتی قوی بر عملکرد مدیران رده بالایی و میانی در سطح استان تا بخش را ایفا کنند، به‌موقع تشویق کرده و به‌موقع تذکر دهند، البته هر سه قوه مستقل هستند و دخالت قوا در امور یکدیگر خلاف قانون است، اما پی گیری یک موضوع از سوی یک نماینده و بیان عملکرد مدیران برای مردم یک وظیفه قانونی است که باید موردتوجه نمایندگان مجلس قرار گیرد.
نمایندگان مجلس باید از فرصت‌ها به‌خوبی استفاده کرده و از بعضی مسائل حاشیه‌ای و یارگیری‌های سیاسی و دخالت‌های جزئی در بعضی عزل و نصب‌ها پرهیز کنند و البته باید سعی کنند در عزل و نصب‌ها، امر خطیر شایسته‌سالاری را که امروزه تا حدی فراموش‌شده است موردتوجه قرار دهند و به فکر گرفتن پست و مقام برای افراد نزدیک به خود نباشند، چون این موضوع باعث بدبینی مردم شده و در ارتباط متقابل با مردم تأثیر منفی می‌گذارد. نمایندگان مجلس باید آگاهی و درک خوبی از مهم‌ترین مشکلات مردم همچون اشتغال، مسکن، ازدواج و … داشته باشند و مثلاً در جهت ایجاد اشتغال به فکر راه‌اندازی کارخانه‌ها و یا شرکت‌های بزرگ باشند و با استفاده از فرصت مناسبی که در اختیار آن‌هاست با رایزنی مقامات بالاتر سعی کنند اقداماتی را جهت رفع مشکلات مردم انجام دهند تا به میثاقی که با مردم بسته‌اند به‌خوبی عمل کرده باشند.

جلال شرق: لزوم همدلی و همکاری نمایندگان استان را دررسیدن به توسعه همه‌جانبه چگونه ارزیابی می‌کنید؟
امروز در سطح استان هر جا شاهد اجرای یک پروژه بزرگ بودیم در مرحله اول تلاش و سیاست‌های دولت اثرگذار بوده و در مرحله دوم پیگیری نمایندگان استان در مجلس در اجرای آن طرح تأثیر بسیار زیادی داشته و در بعضی شهرستان‌ها که نمایندگان با پیشینه سیاسی و نه اجرایی انتخاب شدند روزبه‌روز مشکلات مردم بیشتر شده و اقدامات مهم اساسی در جهت خدمت به مردم انجام نگرفته و این باید موردتوجه قرار گیرد.
بااین‌حال علیرغم بعضی انتقادها و کم‌کاری‌ها که نسبت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌صورت کلی وجود دارد نباید تلاش‌ها و زحمات گذشتگان به‌صورت کلی نادیده گرفته شود.
به نظر می‌رسد مردم آگاه و فهیم استان بار دیگر با شناخت کافی در این صحنه مهم حضور یافته و باتجربه‌ای که از گذشته دارند اولاً حماسه‌ای دیگر که همان حضور حداکثری است رقم خواهند زد و ثانیاً با انتخاب نمایندگان انقلابی، کارآمد و توانمند در جهت توسعه استان گام‌های اساسی بر خواهند داشت.

جلال شرق: لنگرود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جواب این سؤال خود یک بحث بسیار گسترده است اما اگر بخواهم به‌صورت کوتاه نظرم را بگویم:
لنگرود شهری زیبا با جاذبه‌های فراوان و دارای پتانسیل‌های زیاد و نیروی انسانی کارآمد و فعال است که نتوانسته به جایگاه واقعی خود در سطح استان و کشور برسد و شدیدا مظلوم واقع‌شده است.
جلال شرق: چالش‌های اصلی شهرستان چیست؟
۱٫ کاهش شدید نیروی کار روستایی به علت کمبود امکانات و مهاجرت به شهر
۲٫ درخطر بودن صنعت چای و کشاورزی
۳٫ افزایش آلاینده‌های زیست محیطی و از بین رفتن منابع طبیعی ملی با زمین‌خواری و کوه خواری و دریا خواری
۴٫ مشکلات اساسی صیادان در پی برخی از بی‌برنامگی‌ها و عدم توجه به آیندگان
۵٫ نیاز به مراکز درمانی پیشرفته
۶٫ جذب سرمایه‌گذاران لنگرودی در جهت توسعه همه‌جانبه و استفاده حداکثری از پتانسیل بخش خصوصی
۷٫ نیاز به اماکن ویژه استراحتگاهی، تفریحی، گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه
۸٫ رشد توسعه اماکن ورزشی
۹٫ ازدواج و اشتغال‌زایی که به‌گونه‌ای متأثر از موارد ذکرشده است و…
جلال شرق: آیا برای برون‌رفت از این چالش‌ها برنامه دارید؟
بله درصورتی‌که مورد اعتماد مردم عزیز شهرم قرار بگیرم و لیاقت خدمت‌گزاری ایشان را پیدا کنم در نظر دارم با استفاده از یک گروه قوی که اکثرا از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف می‌باشند و عموما بومی و دردآشنای مردم لنگرود می‌باشند و در حال حاضر نیز این حقیر را همراهی می‌کنند در جهت برون‌رفت از مشکلات، موانع، کمبودها و چالش‌ها اقدامات اساسی و پایداری را انجام بدهیم.
جلال شرق: در کدام یک از گروه‌های سیاسی قرار می‌گیرید؟
به‌عنوان یک چهره مستقل وارد عرصه انتخابات شده‌ام
جلال شرق: چقدر مستقل عمل می‌کنید؟
در دنیای امروز فردگرایی و مستقل بودن جهت انجام امورات جامعه جوابگو نیست اما اگر قرار باشد کاری به‌صورت جمعی در سطح شهرستان انجام شود تمایل دارم تا با کمک دیگر نهادها و هماهنگی با ایشان بتوانیم بهتر به همشهریان عزیز خدمت کنیم
و در سطح ملی هم چنانچه از میان احزاب و گروه‌ها، حزب و گروهی باشد که عقایدم با اهدافشان منطبق باشد و یا جوابگوی نیازهای موکلین بنده باشد جهت تسهیل در امور با ایشان هماهنگ خواهم شد.
جلال شرق: صداقت خود رابین شعار و عمل چگونه تعریف می‌کنید؟
برای شناخت صداقت انسان می‌توان از معیار امانت استفاده کرد، چنانکه خداوند از همین ابزار برای شناخت صداقت انسان‌ها استفاده کرده است.
و به نظر من شعار مقدمه عمل است وبهترین نوع شعار این است که با تعقل و ضمانت‌های اجرایی همراه باشد.
جلال شرق: موضع شما درباره‌ی تخریب رقیب چیست؟
در رقابت سالم تخریب عملی بسیار زشت و دور از جوانمردی خواهد بود بالأخص که کلیه رقبا از فیلترهای مورد وثوق نظام جامعه اسلامی عبور کرده‌اند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است