پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۷:۲۴
آخرین اخبار
27 آبان 1398 ، ساعت 10:22 417 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :56190
مصوبات جلسه علنی مجلس

اصلاح و تصویب مواردی از لایحه تجارت

نمایندگان مجلس موادی از لایحه تجارت که از شورای نگهبان برگشت داده شده بود را اصلاح و تصویب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از صدا و سیما ؛ براساس مصوبه مجلس، بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری موظف شدند قرارداد اعطای تسهیلات خود را به نحوی منعقد نمایند که در صورت عدم پرداخت دین، وصول طلب ابتدا از مدیون و وثیقه‌های متعلق به خود او و سپس در صورت عدم کفایت اموال و وثیقه‌های مدیون، از ضامن و سایر وثیقه‌های دین مطالبه شود.
در یکی دیگر از مواد تصویبی آمده است: هر شخصی که بدون انعقاد قرارداد اعطای امتیاز کسب و کار طبق این قانون، خود را منتسب به شبکه کسب و کار نموده یا اقداماتی انجام دهد که نوعا موجب گمراهی مردم در خصوص انتساب آن به یکی شبکه کسب و کار مشخص شود، علاوه بر جبران خسارات وارده به جزای نقدی درجه ۴ محکوم خواهد شد.
در این مصوبه مجلس همچنین آمده است: صادرکننده ضمانت نامه در موارد زیر از پرداخت وجه به ذینفع خودداری می‌کند:
۱ – چنانچه اسناد ارایه شده صحیح نباشد یا مجعول باشد
۲ – چنانچه وجه ضمانت نامه طبق شرایط مندرج در آن قابل مطالبه نباشد
۳ – چنانچه مطالبه وجه هیچ مبنای ممکن و قابل تصوری نداشته باشد
در یکی از تبصره‌های این مصوبه آمده است: شبکه کسب و کار در این قانون به مجموعه‌ای از کسب و کار‌هایی که با نام و علامت یکسان تحت نظارت امتیازدهنده‌ای معین در قالب قرارداد اعطای امتیاز کسب و کار فعالیت می‌کنند، اطلاق می‌گردد.
در اصلاح موادی از لایحه تجارت اعاده شده از سوی شورای نگهبان که امروز در مجلس صورت گرفت همچنین آمده است: امتیازدهنده مکلف است قبل از انعقاد قرارداد اطلاعات زیر را در اختیار متقاضی امتیاز قرار دهد:
۱- اطلاعات شبکه کسب و کار از قبیل ساختار و وسعت شبکه و سوابق آن
۲ – حق مالکیت فکری مرتبط و هرگونه دعوای مطرح شده درخصوص آن
۳ – دعاوی مطرح شده علیه امتیاز دهنده یا وابستگان تجاری آن در ارتباط با موضوع قرارداد در مدت پنج سال اخیر
۴ – سابقه ورشکستگی یا توقف در پنج سال اخیر
۵ – مشخصات امتیازگیرندگان نزدیک به منطقه جغرافیایی متقاضی
۶ – اطلاعات امتیازگیرندگانی که در پنج سال اخیر با شبکه کسب و کار قطع همکاری کرده اند با بیان علت قطع همکاری

ارجاع لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها به کمیسیون

نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با ارجاع این لایحه به کمیسیون تخصصی مشترک موافقت کردند.

در ادامه رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری ها، نمایندگان مجلس پس از موافقت با ماده ۴ این لایحه، بنا بر درخواست خانم پروانه مافی رئیس کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری ها، با ارجاع مواد ۵ به بعد این لایحه به کمیسیون مشترک تخصصی موافقت کردند.
بنا بر این گزارش، آقای علی لاریجانی رئیس مجلس دلیل ارجاع را ابهامات و پیشنهادات متعدد نمایندگان درباره مواد این لایحه عنوان کرد و گفت: کمیسیون مشترک رسیدگی به این لایحه به مدت دو هفته فرصت دارد ابهامات و پیشنهادات را بررسی کند.

تشکیل هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت اقتصاد
با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصاد و دارایی تشکیل می‌شود.
در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ملت پس از قرائت گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم قانون اساسی، درباره لایحه اصلاح مواد (۱)، (۷) و (۳۰) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، با تشکیل هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصاد و دارایی موافقت کردند.
در این لایحه آمده است: به منظور توسعه فعالیت بخش‌های غیردولتی در اقتصاد ملی، توانمندسازی و رفع محدودیت از فعالیت‌های این بخش‌ها در عرصه‌های اقتصادی و تسهیل سرمایه گذاری در کشور هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصاد و دارایی تشکیل می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی

قدردانی لاریجانی از بیانات حکیمانه رهبرمعظم انقلاب
رئیس مجلس شورای اسلامی از بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خصوص حوادث پیش‌آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، تقدیر و تشکر کرد.
آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در نطق پیش از دستور خود در صحه علنی مجلس، گفت: از رهبر معظم انقلاب اسلامی به خاطر سخنان حکیمانه ایشان که مسیر حرکت اصلی مردم و مسئولین را در حوادث اخیر روشن نمودند، قدردانی می‌کنیم.
آقای لاریجانی تصریح کرد: همه بخش‌های حکومت باید برای رفع مشکلات، مسایل مردم و دغدغه‌های آن‌ها حرکت کنند و موضوع کنترل قیمت‌ها سوی مسئولین بسیار ضروری است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به توطئه‌های دشمنان در حمایت و ایجاد ناامنی و اغتشاشات در کشور از رهبر معظم انقلاب به خاطر توجه دادن همگان به امنیت کشور و وفاق و همدلی همه قوا برای مقابله با این دسیسه ها، تقدیر کرد.
آقای لاریجانی همچنین با اشاره به سخنان مداخله آمیز وزیر امور خارجه آمریکا در حمایت از آشوبگران و تخریب و به آتش کشیدن اموال عمومی گفت: با این اقدام رفتار دروغین آمریکا برای ملت ایران روشن شد و هدف آمریکایی‌ها جزء به آشوب کشیدن کشور و نابودی مردم ایران نیست.
رئیس مجلس همچنین گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از سخنان مدبرانه معظم له (مقام معظم رهبری) پیروی از فرمایشات حکیمانه ایشان را لازم دانستند و پیگیری دغدغه‌های مردم را با جدیت دنبال خواهند کرد.
آقای لاریجانی تاکید کرد: مردم و مسئولین با همگرایی، فرصتی به آشوبگری آمریکا و منافقین نخواهند داد.

 آغاز جلسه علنی مجلس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست آقای علی لاریجانی آغاز شد. دستور کار امروز (دوشنبه) جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به این شرح است:
– لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها
– لایحه اصلاح مواد ۲۰ الی ۲۳ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تنفیذی در ماده ۳۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی
– ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره در مورد لایحه تجارت
– گزارش کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در مورد آسیب شناسی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی و بررسی نحوه کار دستگاه‌های متولی در اجرای قانون انتخابات کشور
– لایحه یک فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری -صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی
* طرح یک فوریتی الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
– سوال نمایندگان حوزه‌های انتخابی مشکین شهر و ملایر از وزیر جهاد کشاورزی

خبر تکمیل می شود…

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است