جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
13 آبان 1396 ، ساعت 18:55 2,633 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :33999

اطلاعیه اداره شیلات آستانه اشرفیه درباره انتشار یک خبر

در پی انتشار خبر مربوط به صید یک قطعه فیل‌ماهی مولد و انتشار خبر تحریف‌شده آن  اطلاعیه‌ای از سوی  رئیس اداره شیلات آستانه‌اشرفیه  به دفتر تحریریه  جلال شرق   ارسال‌شده است که  به بخشی از محتوای مصاحبه انتشاریافته آن در فضاهای مجازی ،  کذب محض عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ،  متن این اطلاعیه بدین شرح است :

در پی  انتشار و تحریف بخشی از محتوای خبر روز شنبه مورخ ۱۳/ ۹۶/۰۸ درباره صید یک قطعه فیل‌ماهی خاویاری  به وزن ۲۰۵ کیلوگرم  و به طول ۲۷۳ متر، جنس نر و گونه فیل‌ماهی   که در پره  صیادی کولاک کیاشهر  به دام افتاده بود   مطالبی جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند .

آنچه به‌عنوان اشتباه شیلات گیلان  در استحصال خاویار از یک فیل‌ماهی نر  در پایگاه کیاستان انتشاریافته است  با عنایت به رویکرد شیلات استان از صید ماهیان مولد خاویاری از سوی صیدگاه‌های شیلاتی و یا به‌صورت صید در پره‌های صیادی ، صرفاً در راستای تکثیر و تولید بچه ماهیان خاویاری از ماهیان مولد  با راهبرد حفظ ، احیاء و بازسازی ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری است .

در طی مراحل پایش ماهیان مولد  تنها در صورت داشتن شرایط لازم برای تکثیر ، تمهیدات لازم برای انتقال ماهیان فراهم می گردد

بنابراین  لازم به گفتن است  با توجه تایید نر بودن ماهی از سوی کارشناسان شیلات ، چه ضرورتی برای استیصال خاویار از ماهی نر وجود داشت ؟

اما آنچه در کانال کیاستان  به نقل از رئیس شیلات شهرستان آستانه‌اشرفیه  با این مضمون « تشخیص نر یا ماده بودن فیل‌ماهی بر اساس ظاهر ماهی خیلی سخت است و باید از طریق سونوگرافی،جنسیت ماهی معلوم می‌شد. » آمده است  کذب محض بوده  و انتشار این نوع اخبار با تیتر انحرافی باعث تشویش اذهان عمومی و زیر سؤال بردن وجهه کارشناسی ،علمی وتخصصی شیلات گیلان دارد

فلذا شیلات ، این حق را بر خود محفوظ می‌دارد که انتشار این نوع اخبار را با طرح دعاوی در مراجع قضایی پی گیری حقوقی کند .

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است