دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۱:۳۷
آخرین اخبار
9 اسفند 1394 ، ساعت 18:53 1,640 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11398

افزایش تولید ، قیمت آجیل را ۱۵ % کاهش داد

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار: تولید آجیل امسال ۲۰ % افزایش یافته و سبب کاهش قیمت بین ۱۰ تا ۲۰% در مقایسه با پارسال شده است.

به گزارش جلال شرق ،مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار ،  بیشترین کاهش قیمت را در تخمه ها دانست و افزود : اقلام اصلی آجیل و خشکبار که در فهرست صادرات قرار ندارد با کاهش مواجه است و کالاهای صادراتی نیز با افزایش اندک قیمت دربازار عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه پسته با قیمت تقریبا ثابت در بازار فروخته می شود ، تصریح کرد: این محصول با مصرف ۲۰ هزار تن در کشور و صادرات ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن ، رکورد دار مصرف در بین دیگر اقلام آجیل و خشکبار است.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار قیمت آجیل و خشکبار شب عید را با توجه به تولید مناسب امسال، بدون افزایش قیمت اعلام کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد انواع آجیل در کشور تولید می شود و واردات در اقلامی است که در کشور تولید نمی شود یا مصرف آنها نسبت به تولید بیشتر است و برای تعادل در بازار این کالا وارد می شود.
احمدی ، آجیل تولیدی در ایران را بهترین نوع در جهان دانست و افزود: انواع خارجی آجیل و خشکبار تولید ژنتیکی است و خاصیت دارویی و غذایی ندارد.
وی با اشاره به تولید کافی آجیل و خشکبار در کشور برای شب عید و نبود مشکل تامین این کالا در بازار ادامه داد: مردم از مراکزی آجیل را خریداری کنند که دارای مجوز از اتحادیه خشکبار و آجیل است زیرا صاحبان این اصناف دوره های آموزشی طی کرده و از مراکز بهداشتی تاییدیه کسب کرده اند.
احمدی گفت : قیمت پسته متناسب با کیفیت ان از ۲۹ تا ۵۸ هزار تومان و تخمه ژاپنی از ۲۰ تا ۴۸ هزار تومان در خروده فروشی ها عرضه می شود.
جمع آوری بادام هندی از بازار آجیل و خشکبار
واردات بادام هندی ممنوع است و از امروز از بازار جمع اوری می شود.
مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به اینکه خبر این جمع آوری را واحدهای زیر مجموعه اتحادیه اعلام کردند ، افزود: سالانه ۳ تا ۴ هزار تن بادام هندی در کشور مصرف می شود و با وجود وارداتی بودن هم اکنون جزء اقلام اصلی آجیل محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه بادام هندی ۱۰۰ درصد وارداتی است و در کشور تولید نمی شود ،تصریح کرد : هم اکنون ورود این کالا به کشور ممنوع و تعرفه وارداتی آن نیز ۴۰ درصد است.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار جمع آوری این محصول را سبب افزایش قیمت آن و ایجاد کمبود در بازار دانست و گفت : در ۶ ماه گذشته برای جلوگیری از این اتفاق طی نامه ای پیشنهاد آزادسازی ورود بادام هندی و کاهش تعرفه آن تا ۱۰ درصد را به مسئولان اعلام کردیم که در صورت موافقت با آن در طول یک هفته همه نیاز بازار تامین می شود و قیمت آن نیز ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.
احمدی با اشاره به اینکه ما برای حفظ تعادل در بازار و جلوگیری از ایجاد اختلال در خرید مردم از مسئولان تقاضا داریم تا پایان امسال روند بازار را تغییر ندهند ، افزود : قیمت بادام هندی در امارات ۲۹ هزار تومان است که پس از ورود به کشور تا ۶۰ هزار تومان افزایش می یابد و با آزاد سازی واردات آن این روند تعدیل خواهد شد. / خبرگزاری صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است