دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۱:۰۲
آخرین اخبار
11 اسفند 1394 ، ساعت 09:19 1,730 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11459

افزایش جعل و کلاهبرداری در گیلان / پراید خودروی مورد علاقه سارقان در گیلان

رئیس پلیس آگاهی گیلان با تأکید بر ضرورت دقت مردم در انجام معاملات، از افزایش جعل و کلاهبرداری در این استان خبر داد.

به گزارش جلال شرق ،  گیلان یکی از ۲۰ استان کشور از نظر وقوع سرقت‌ بوده و سرقت‌های خرد بیشترین آمار این جرم را در استان تشکیل می‌دهد.

رئیس پلیس آگاهی گیلان با اشاره به آمار وقوع سرقت در ۱۱ ماه گذشته در گیلان اظهار کرد: در این مدت هشت هزار و ۵۵۹ فقره سرقت در گیلان به وقوع پیوست که ۱۰ درصد افزایش داشته است.

فرهاد فلاح‌کریمی، ۷۵ درصد سرقت‌ها را منجر به کشف دانست و افزود: گیلان از حیث وقوع سرقت در بین ۳۲ استان کشور رتبه بیستم را دارد و از نظر جرائم خشن و اثرگذار از استان‌های امن کشور هستیم و کمترین جرائم از جمله زورگویی‌های خشن را داریم.

رئیس پلیس آگاهی گیلان درباره مهم‌ترین دلایل بروز ناهنجاری سرقت در این استان تصریح کرد: بیشترین فراوانی وقوع سرقت در گیلان سرقت‌های خرد است که ۲۳ درصد سرقت‌ها را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرقت منزل جزو مکان‌های مهم بوده و ۲۱ درصد فراوانی سرقت را تشکیل می‌دهد، ادامه داد: سرقت داخل خودرو ۲۰ درصد، سرقت موتورسیکلت ۱۲ درصد، سرقت اماکن مانند مدارس، اداره‌ها و… پنج درصد، احشام چهار درصد و جیب‌بری نیز یک‌درصد از جمله وقوع سرقت در گیلان را تشکیل می‌دهد.

افزایش جعل و کلاهبرداری در گیلان

فلاح‌کریمی با بیان اینکه در کنار جرایم و سرقت در گیلان، جعل و کلاهبرداری نیز در حال افزایش است، تصریح کرد: پرونده جعل از ۴۸۹ مورد در سال ۹۳ به ۹۴۲ مورد یعنی ۹۳ درصد در ۱۱ ماهه امسال رسیده است.

وی افزود: در سال ۹۳ نیز ۷۳۵ مورد کلاهبرداری به وقوع پیوست که امسال این رقم به یک‌هزار و ۴۰۰ پرونده، ۹۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس پلیس آگاهی گیلان با تأکید بر ضرورت دقت مردم در معاملات و جعل و کلاهبرداری افراد، خاطرنشان کرد: کاهش احساس مسئولیت اجتماعی شهروندان مهم‌ترین دلیل وقوع سرقت و افزایش جعل و کلاهبرداری است.

فلاح‌کریمی ایجاد بازار کالای دست‌دوم را زمینه‌ای برای فعالیت سارقان دانست و یادآور شد: سارقان کالای دست‌دوم سرقت شده را در این بازارها به فروش می‌رسانند.

برخورد قضایی با خریداران کالای مسروقه/سرقت ۹۰ درصد خودروی پراید توسط سارقان

وی با تصریح بر اینکه با خریداران اموال مسروقه با کمک دستگاه قضایی برخورد شدید می‌شود، خاطرنشان کرد: عدم احساس مسئولیت همسایگان و کاهش مقاومت مردمی در مقابل جرم موجب جسارت بیشتر سارقان می‌شود.

رئیس پلیس آگاهی گیلان مهم‌ترین دلیل وقوع سرقت را غفلت، اشتباه و سهل‌ا‌نگاری خواند و اظهار کرد: در گیلان ۹۰ درصد خودروی پراید سرقت می‌شود که بیشتر به دلیل نداشتن تجهیزات ایمنی است.

وی ۲۰ درصد سرقت‌ها را داخل خودرو عنوان کرد و گفت: سال گذشته در گیلان ۵۷۰ فقره خودرو  سرقت شد که از این تعداد خودرو تنها یک مورد اقدام تأمینی را رعایت کرده بود.

فلاح‌کریمی با اشاره به اینکه خودرویی که دارای کمترین تجهیزات ایمنی است زمینه سرقت را برای سارق فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: تجهیز خودرو به قفل فرمان و رها نکردن آن به حالت روشن در پیشگیری از سرقت خودرو مسئله مهمی است.

وی به فرا رسیدن عید نوروز و سرقت منازل تصریح کرد: هر ساله با آغاز ماه اسفند پلیس خود را برای استقبال از نوروز آماده می‌کند و به همین منظور قرارگاه مبارزه با سرقت در ناجا تشکیل شد که تمام رده‌های پلیس در این قرارگاه به صورت هدفمند زیر چتر فرماندهی واحد در راستای مبارزه با سرقت گام برمی‌دارند.

فعالیت ۲ هزار پلیس افتخاری در گیلان

رئیس پلیس آگاهی گیلان یادآور شد: امسال حدود دو هزار نفر پلیس افتخاری و مورد تایید و آموزش‌دیده در حوزه امنیت گیلان همکاری می‌کنند و بیش از ۱۰۰ کلانتری و پاسگاه مجهز به خودرو شده‌اند.

وی با بیان اینکه در گیلان همزمان با حجم ورود مسافر سارقان نیز وارد این استان می‌شوند، متذکر شد: به اینها سارقان در حرکت گفته می‌شود و ۶۰ درصد سرقت‌های مهم توسط سارقان غیربومی صورت می‌گیرد.

فلاح‌کریمی افزود: در تفرج‌گاه‌ها، ساحل، ویلا و… وقوع سرقت بیشتر بوده و اگر در بررسی‌های پلیسی مشخص شود که به سارقان خانه اجاره می‌دهند نقش تقصیر برای صاحبخانه منظور و دستگیر و به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

وی یکی از موضوعات گیلان را مسافرکاشانه عنوان کرد و متذکر شد: با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی اینگونه خانه‌ها را ساماندهی کرده و مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سرقت ۶۰ درصد منازل ویلایی در گیلان/اعتیاد ۷۶ درصد سارقان دستگیرشده

رئیس پلیس آگاهی گیلان ۶۰ درصد سرقت‌ها را مربوط به منازل ویلایی دانست و خاطرنشان کرد: در منازل آپارتمانی نیز بیشتر طبقه‌های نخست در معرض سرقت قرار می‌گیرند.

وی استفاده از نگهبان محله و ساختمان را مهم دانست و افزود: مناطقی مانند گلسار و منظریه رشت به دلیل اینکه بافت‌های تجاری و مسکونی به‌هم پیوند خورده‌اند تفکیک ساکنان و سارقان از یکدیگر مشکل است بنابراین باید از نگهبان محله استفاده شود.

فلاح‌کریمی سارقان حرفه‌ای را تحت کنترل اطلاعاتی پلیس عنوان کرد و گفت: ۷۶ درصد سارقان دستگیر شده معتاد هستند و پاکسازی محلات ادامه دارد.

افزایش سرقت منازل در منطقه گلسار رشت/نقش مهم نوع طراحی و معماری ساختمان در افزایش سرقت

وی بیشترین فراوانی سرقت منزل را در منطقه گلسار رشت عنوان کرد و یادآور شد: تاکنون حتی یک مهندس این موضوع را در منطقه گلسار رشت بررسی نکرده که طراحی ساختمان‌ها دارای چه نقصی است و چرا بیشترین سارقان منازل را دارد.

رئیس پلیس آگاهی گیلان از طراحان و مهندسان خواست نواقص ساختمان‌ها به‌ویژه در خیابان گلسار رشت را مطالعه کنند تا زمینه سرقت فراهم نشود.

وی با اشاره به اینکه با شناسایی نواقص می‌توانیم میزان سرقت منازل را کاهش دهیم، یادآور شد: در اصول معماری طراحی عاری از جرم وجود دارد که طرح‌های مدرن و پیشرفته در آن رعایت می‌شود.

فلاح‌کریمی نحوه خیابان‌کشی یک محله و یا نوع درختکاری که امکان پناه گرفتن سارقان در پشت درختان را فراهم نکند از جمله موارد طرح مذکور عنوان کرد و متذکر شد: نوع علمک گاز و … ابزاری برای ورود راحت سارق به منازل مردم است و مهندسان ما در ساخت‌و‌ساز از تجارب دیگر کشورها استفاده نمی‌کنند.

وی هر گونه اسباب‌کشی در ایام نوروز را ممنوع خواند و خاطرنشان کرد: در ایام نوروز هر گونه اسباب‌کشی منازل باید با هماهنگی کلانتری‌های محل صورت گیرد./فارس

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است