پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
19 سپتامبر 2015 ، ساعت 13:50 1,762 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2850

افشین پرتو مورخ و گیلان شناس گیلانی در آرامگاه ابدیش آرمید + تصاویر

افشین پرتو گیلان شناس، نویسنده، تاریخ‌پژوه برجسته گیلانی که عصر پنجشنبه درگذشته بود ظهر امروز در آرامگاه ابدش وادی برفرجان سیاهکل به خاک سپرده شد.
به گزارش جلال شرق ، در مراسم تشییع این مورخ گیلانی که جمعی کثیری از محققان، نویسندگان و اقشار مختلف مردم حضور داشتند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگویی گفت: افشین پرتو را به دو چیز می‌شناسم یکی مورخ و دیگری گیلان شناس و پیوند این دو در آثارش خیلی بارز است.
فیروز فاضلی افزود: تمرکز پرتو در عرصه تاریخ‌نویسی بیشتر به دوره قاجار، به‌ویژه در دوره مشروطه و گیلان  بود و فقدانش برای فرهنگ دوستان  متأثرکننده است زیرا یک گیلان شناس برجسته‌ای را از دست دادیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی افشین پرتو را ازنظر شخصیتی ، بسیار انسان فعال و همراه نام برد و اظهار داشت: مرحوم پرتو در بسیاری از مراسم‌های فرهنگی که مرتبط با جوهره تاریخ گیلان بود حضوری فعال داشت اهل تبخیر نبود و کارهای اجرایی هم به وی واگذار می‌شد انجام می‌داد.
وی در پایان یادآور شد: مطمئنا مرحوم پرتو تألیفاتی خوبی داشت که مرگ فرصت چاپ آن‌ها را نداده است و باید ببینیم خانواده‌اش می‌توانند آثار وی را جمع‌آوری و چاپ کنند یا خیر.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان نیز در مصاحبه ای کوتاه گفت: مرحوم پرتو از جمله تاریخ پژوهانی  بودند که نسبت به تاریخ دقیق عمل می کردند و پژوهش ایشان در تاریخ ایران به عنوان یک منبع و مرجع مورد استفاده سایر محققین قرار  می گرفته است.

یونس رنجکش افزود : یکی از ویژگی های بارز ایشان تمرکز بر روی تاریخ گیلان بود و پژوهش های مختلفی در این حوزه داشتند که در محدود افراد پژوهشگر گیلانی ما شاهد بودیم و در واقع کار ایشان به عنوان یک کار مرجع مورد تأیید بوده است.

وی اظهار داشت : تحقیق موشکافانه در مورد تاریخ و تمدن گیلان از ویژگی افشین پرتو بوده  و وی  به عنوان یک مورخ برجسته تاریخ گیلان در بین نویسندگان کشوری مطرح باشد و از جمله افرادی باست که در کار خود دقت کامل را داشته است.
لازم به یادآوری است از آثار افشین پرتو می‌توان به مشروطه و گیلان؛ تاریخ رویدادهای گیلان در دوران مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه قاجار، گیلان و خیزش جنگل؛ تاریخ گیلان در دوران احمدشاه قاجار، دانش‌نامه فرهنگ و تمدن گیلان و تاریخ گیلان از آغاز تا برپایی جنبش مشروطه اشاره کرد.
وی همچنین مقالات متعددی درباره سیاهکل به رشته تحریر درآورده که سیاهکل دیار پایدار، روزنامه بخت روشن، بررسی کتاب زینت المجالس، حیدر خان فشتالی و منظومه گدا نامه (درباره خیزش آقا میرزا احمد مجتهد) ازجمله این آثار است.

IMG_5698 IMG_5700 IMG_5705 IMG_5715 IMG_5723 IMG_5724 IMG_5732 IMG_5736 IMG_5739 IMG_5741 IMG_5742 IMG_5745 IMG_5747

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است