چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۰:۴۰
آخرین اخبار
16 تیر 1395 ، ساعت 11:48 1,773 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :17550

اهداف نا مشخص آمریکا در برخورد با تروریسم داعش نگاه واشنگتن به بحران تروریسم چیست ؟

مقامات آمریکایی اعلام کردند : واشنگتن در مقابله با تروریسم داعش در مناطق مختلف با چالش تنوع اهداف روبروست.

به گزارش جلال شرق به نقل از خبرگزاری رویترز ،واضح است بمباران رقه در سوریه موجب توقف این حملات نخواهد شد.
مقامات دولت اوباما طی ماه های اخیر بارها حملات مرگبار داعش را در سراسر جهان ،‌ واکنشی مستقیم به موفقیت ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا در بیرون راندن عناصر این گروه از بخشهای زیادی از عراق و سوریه توصیف کرده اند.
اگرچه ممکن است بخشی از این اظهارنظرات درست باشد، ولی برخی از مقامات کنونی و سابق آمریکایی می گویند.
این برداشتها بسیار ساده لوحانه به نظر می رسند و نحوه گسترش نفوذ داعش در آن سوی اراضی تحت کنترل این گروه در این اظهار نظرات ، دست کم گرفته شده است.
به گفته مقامات آمریکایی دستگاه تبلیغاتی و عضو گیری داعش از مدتها پیش از دست دادن شهرهای کلیدی در عراق مانند فلوجه ، در بخشهای خارج از قلمرو حکومتی خود فعال بوده است. یک مقام آمریکایی که از نزدیک تحرکات این گروه را زیر نظر دارد اعلام کرد : «  شواهدی در دست است که نشان می دهد از مدتها قبل داعش هم به صورت برخط (آنلاین) و هم از طریق اعزام نمایندگان خود به نواحی مختلف خارج از قلمرو خود ، در حال گسترش فعالیت عضو گیری و تبلیغات خود بوده است.
برخی از تحلیلگران می گویند داعش در شکل جدید خود شباهت زیادی به القاعده پیدا کرده است و به جای تلاش بر حفظ اراضی و قلمرو تحت کنترل خود ، بیشتر تلاشش را بر اجرای حملات گسترده متمرکز کرده است.
۲۵۶۱۶۶_۷۹۱
خلافت پرهزینه !
         به گفته مقامات آمریکایی داعش احتمالا به این نکته پی برده است که ایجاد و حفظ قلمرو خلافت خیلی بیشتر از آنچه که سرکردگان در ابتدا تصور می کردند، پر هزینه و گران و پیچیده است.
مقامات آمریکایی می گویند آنها هنوز سرگرم تجزیه و تحلیل ارتباط میان داعش و بمبگذاری های روز ۲۸ ژوئن در فرودگاه استانبول با ۴۵ کشته، حمله به رستوران محل تردد خارجیان در داکا پایتخت بنگلادش با ۲۰ کشته، انفجار انتحاری کامیون در منطقه شیعه نشین در حومه بغداد با دست کم ۱۷۵ و حملات در عربستان سعودی هستند که دیپلماتهای آمریکایی ، نمازگزاران شیعه و یک پست امنیتی در مسجدی در شهر مدینه هدف این حملات بودند.
همه این حملات در ماه رمضان اتفاق افتاد که این هفته با عید فطر به پایان رسید.
مقامات آمریکایی می گویند حملات در ترکیه، عراق و عربستان سعودی ظاهرا با داعش ارتباط مستقیم داشته است. ولی حملات در پایتخت بنگلادش احتمالا کار گروه های وابسته به داعش بوده و بیشتر ریشه داخلی داشته است.
یک مقام آمریکایی دیگر گفت ردگیری پیامهای رد و بدل شده میان اعضای داعش نشان می دهد اهدافی که قرار است در آینده مورد حمله قرار بگیرند عبارتند از محلهای تجمع مسلمانان شیعه و نیز غیر مسلمانان در کشورهای سنی و نیز اماکن و ساختمان های دولتی .
برخی کارشناسان مبارزه با تروریسم می گویند احتمالا هیچ راهکاری برای متوقف کردن حملات بر ضد غیر نظامیان در سطح جهان   که در آن از شیوه های مختلف از حملات انتحاری فردی گرفته تا بمبگذاری خودرو و گروگانگیری افراد استفاده می شود ، وجود ندارد .
این گزارش می افزاید، چالش پیش رو این است که این اقدامات و ابتکارات از هر جا ممکن است سر بر آورد. در این میان، همکاری های نزدیک دیپلماتیک، مبادله اطلاعات و ردیابی جریان نقل و انتقال پول از اهمیت زیادی برخوردار است.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است