چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۱۲
آخرین اخبار
29 دی 1394 ، ساعت 07:26 2,347 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9141
ادامه ادعاهای مقامات امریکایی پس از اجرایی شدن برجام

ایرانی ها برنامه هسته ای شان را به عقب رانده اند

به گزارش جلال شرق ، جان کری وزیر خارجه امریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی درباره  اجرایی شدن برجام و نگرانی های اسرائیل و کشورهای  عربی در خصوص اجرای برجام صحبت کرد.
مجری از جان کری خواست خطاب به همپیمانان آمریکا از جمله اسرائیل و برخی کشورهای غرب آسیا (از جمله عربستان) بگوید که این توافقنامه در بلند مدت علاوه بر اینکه به نفع ایران است به نفع آنان هم هست.
جان کری در پاسخ گفت: امروز دنیا امن تر شده است. قبل از آنکه ما این توافقنامه را داشته باشیم ، ایران برنامه هسته ای کاملا مخفی، بدون پاسخگویی و بدون راستی آزمایی داشت. آنها نوزده هزار سانتریفوژ داشتند، آنها به اندازه کافی مواد هسته ای در اختیار داشتند که ده تا دوازده بمب بسازند و آنها همچنین به سمت  برنامه ای شتاب می کردند  که تقابل را اجتناب ناپذیر می کرد. امروز این مسئله وجود ندارد و کاملا برعکس شده است.
وزیر امور خارجه آمریکا افزود:  ما اکنون نه تنها یک راستی آزمایی بی سابقه  را داریم بلکه آنها برنامه شان را به عقب رانده اند ، مواد هسته ای شان را به بیرون از کشور فرستادند ، راکتور پلوتونیوم خود را از بین بردند، فعالیت های غنی سازی را در تاسیسات مخفی فرود متوقف کردند و اجازه دادند که یکصد و سی بازرس دیگر از آژانس بین المللی انرژی اتمی به این کشور بروند و این مسئله را در ادامه راستی آزمایی کنند. ما از یک زمان گریز دو ماهه به یک زمان گریز بیش از یکسال رسیدیم . پس آنها( این کشورها) امن تر شده اند. پرسشی که اکنون وجود دارد این است که آیا ما قادر خواهیم بود که به همراه همپیمانان خود کار کنیم تا به سایر موضوعاتی بپردازیم که در مورد ایران مایه نگرانی است؟ در واقع موضوعات دیگر وجود دارد. ما این ها را با ایران مطرح کرده ایم.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است