یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
10 خرداد 1395 ، ساعت 20:50 1,812 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15529

بازی خطرناک عربستان با ایران؛ چه کسانی به سعودی ها خط می دهند؟

عربستان بازی خطرناکی را با ایران شروع کرده است.
به گزارش جلال شرق به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، سعودی ها در تازه ترین تحرکات ضدایرانی خود، بازی خطرناکی را شروع کرده اند که نقشه آن را آمریکا و اسرائیل کشیده است.
پیروزی های اخیر نیروهای عراقی علیه داعش که با حمایت های جمهوری اسلامی ایران حاصل شده است، خشم سعودی ها را برانگیخته و آنها را به طرح ادعاهای تازه ای علیه ایران وا داشته است.
روز گذشته عادل الجبیر  در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فیلیپ هاموند در جده مدعی شد که ایران با حمایت از تروریسم و شبه نظامیان عراق و سوریه باعث انزوای خود شده و باید این سیاست را تغییر دهد.
الجبیر در ادامۀ ادعاهای خود، بدون اشاره به حمایت های عربستان از گروه های تروریستی در سوریه و عراق همچون داعش، افزود: «اعزام شبه نظامیان شیعه به عراق توسط ایران اقدامی غیرقابل قبول است و ایران مسبب فتنۀ مذهبی در عراق می باشد».
در همین حال ثامر السبهان، سفیر سعودی در عراق در صفحۀ توییتر خود، ضمن طرح این ادعا که ایران به دنبال ایجاد نزاع میان شیعیان و سنیان است، نوشت: «ایران می خواهد آشوب ایجاد کند و با راه انداختن جنگ شیعه و سنی عرب ها را نابود کند. ایران هیچ اعتقادی به عرب های شیعه ندارد». او، همچنین، مدعی شد: «عرب های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند».

طی روزهای اخیر نیز شاهد حملات گسترده ای علیه سردار قاسم سلیمانی از سوی آل سعود و آل خلیفه بودیم که با پاسخ های کوبنده ای از سوی مقام های عراقی روبه رو شد.
در تازه ترین این واکنش ها، نماینده مجلس عراق توهین یک وزیر بحرینی به سردار سلیمانی را تحمل نکرد و دشمنان این فرمانده جبهه مقاومت را ملعون توصیف کرد.
حنان فتلاوی، نماینده مجلس عراق در واکنش به گستاخی وزیر امور خارجه بحرین نسبت به سردار قاسم سلیمانی، این مقام بحرینی را ملعون خواند.
خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین که همانند سایر شیوخ نفتی حامی تکفیری ها به شدت از نابودی داعش در فلوجه عصبانی است، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: خدا به مردم عراق کمک کند، آنها بین آتش تروریسم داعش و شعله های قاسم سلیمانی و نیروهای لعنت‌شده اش قرار گرفته‌اند.

پس از از ابراز ناراحتی این وزیر بحرینی، حنان فتلاوی نماینده مجلس عراق خطاب به او نوشت: ای خالد، ملعون کسی است که از داعش پشتیبانی و از آن دفاع می‌کند، نه کسی که با آن می‌جنگد.
این نماینده عراقی پیش از این نیز گستاخی خالد بن احمد نسبت به آیت الله سیستانی را تاب نیاورده و با طعنه به پرخوری و چاقی مفرط این وزیر بحرینی نوشته بود: تو کی هستی که بخواهی به آیت الله سیستانی توصیه کنی؟
فتلاوی افزود: من به این توپ گوشت! نصیحت می‌کنم که به جای دخالت در امور داخلی عراق، به امور کشورش بپردازد که حقوق بشر در آن نقض می‌شود و آزادی‌ها آشکارا سرکوب می‌شود.
فتلاوی علت این گونه اظهارات خالد را غذاهای مملو از چربی دانسته و افزوده بود: این پرخوری باعث شده تا مثل (…) شوی و تحرک و درک و فهمت کند شود.
در همین حال، ابو مهدی المهندس، فرمانده عراقی نیروهای مقاومت مردمی در واکنش به فضاسازی رسانه های وابسته به غرب علیه سردار سلیمانی اظهار داشت: مستشاران ایرانی از آغاز نبردها در کنار ما حضور داشته‌اند و در رأس آنان برادر عزیز ما قاسم سلیمانی است.
این فرمانده عراقی با کنایه به حضور مخفیانه جنگجویان و افسران امنیتی و نظامی کشورهای غربی و عربی حامی داعش که با هدف آموزش و راهنمایی تروریست ها بدون هماهنگی با دولت های عراق و سوریه به این کشورها اعزام می شوند، افزود: سردار سلیمانی به درخواست دولت عراق و با توافق با فرمانده کل نیروهای مسلح در عراق حضور دارد.
اظهارات کینه توزانۀ سعودی ها در شرایطی مطرح می شود که گروه های مختلف شیعه و سنی عراقی تا کنون به شیوه های مختلف ضمن قدر دانی از حمایت های ایران از کشورشان برای مبارزه با داعش، تأکید کرده اند که اگر این حمایت ها نبود چه بسا اکنون تروریسم به سراسر عراق گسترش می یافت. از سوی دیگر، طوایف مختلف عراقی، عربستان را حامی اصلی تروریسمی می دانند که اکنون بخش هایی از کشورشان را در چنگ خود گرفته است.

جنگ روانی علیه بسیج مردمی عراق و ایران
امروز فرمانده بسیج مردمی عراق درباره جنگ روانی علیه نیروهای تحت فرمانش هشدار داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، ابومهدی المهندس فرمانده نیروهای بسیج مردمی عراق در گفتگوی اختصاصی با این شبکه گفت داعش و حامیانش جنگ روانی و رسانه ای علیه واحدهای بسیج مردمی عراق راه انداخته اند. داعش از حمایت آمریکا و جامعه بین المللی برخوردار است. برخی از کشورهای خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی از تروریستها حمایت مالی به عمل می آورند. نیروهای بسیج مردمی عراق آن طور که رسانه های غربی و عربی ادعا می کنند، مرتکب جنایت نمی شوند. نیروهای عراقی در فلوجه عملیات انجام داده اند تا تروریسم را ریشه کن کنند و به غیرنظامیان کمک کنند به خانه های خود بازگردند.
المهندس افزود هزاران رزمنده سنی از استان الانبار زیر چتر واحدهای بسیج مردمی با تروریستها می جنگند. او همچنین از مواضع ایران در حمایت از عراق در نبرد علیه داعش تشکر کرد و تاکید کرد ایران اولین کشوری بود که در روزهای اول حملات داعش مستشاران نظامی و مهمات به عراق فرستاد. به گفته مهندس، مستشاران ایرانی به درخواست دولت مرکزی بغداد و دولت منطقه نیمه خودمختار کردستان در عراق حضور دارند.

پاسخ های کوبنده به سعودی ها
سرلشکر محسن رضایی نسبت به سخنان ضد ایرانی عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در صفحه شخصی اینستاگرامش واکنش نشان داد.  وی ضمن انتقاد صریح از صحبت های خام و به دور از عرف دیپلماتیک عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی رفتار وی را مشابه افراد بدوی و صحرانشین دانست  و به وی پیشنهاد کرد برای آموزش آداب سیاست و دیپلماسی به ایران سفر کند.
سردار نوشت: «آقای جبیر نیاز به آموزش سیاسی دارد. آقای جبیر وزیر تازه وارد عربستان می گوید دولت عراق حق ندارد برای دفاع از کشورش از ایران کمک بگیرد و … رفتار ایشان مشابه همان افراد بدوی و صحرانشینی است که تازه به شهر آمده اند و … . آقای جبیر چند هفته ای ایران بیایید تا به شما آموزش سیاسی و دیپلماسی بدهیم!»
سفیر ایران در عراق از اظهارات مقامات برخی کشورهای منطقه که از حمایت ایران از عراق در مبارزه با تروریست ها خشمگین هستند، انتقاد کرد.
حسن دانایی فر تاکید کرد این کشورها در ایجاد گروه تروریستی داعش و حمایت از آن نقش داشته اند.
حسن دانایی فر گفت: «کسانی که این ادعاها را از طرف برخی کشورهای منطقه تکرار  می کنند، با توجه به دیدگاه راسخ و امید این رژیم ها  به بازگشت مجدد رژیم بعثی به قدرت در عراق این مسائل را مطرح می کنند. آنها از این که جوانان باغیرت عراقی بدون تکیه به خارج، شجاعانه شهرهای اشغالی را از دست تروریست ها آزاد می کنند، ناراحت می شوند.»
حسن هانی زاده ،کارشناس مسائل بین الملل نیز در مصاحبه با شبکه الجزیره که حضور قاسم سلیمانی را در نبردهای فلوجه نشانه طایفه ای بودن این نبردها دانست گفت: واقعیت آن است که ژنرال قاسم سلیمانی در خط مقدم نبردها در فلوجه حضور داشت زیرا ژنرال های عرب در کلوپ های شبانه لاس وگاس، پاریس و لندن حضور دارند.
وی گفت: ژنرال قاسم سلیمانی جان خود را برای کمک به عشایر سنی در فلوجه در کف دست گرفته است تا همه اتهامات درباره اهداف طایفه ای ایران یا بسیج مردمی عراق را رد کند. فلوجه از بیش از دو سال پیش در اشغال است اما هیچ صدای عربی یا ژنرال عربی برای کمک به مردم فلوجه شنیده نشده است. زمانی که خلاء امنیتی یا تعلل امنیتی از طرف عرب ها در برابر اوضاع امنیتی عراق ایجاد می شود، ژنرال قاسم سلیمانی باید توانمندی و تجربه خود را در اختیار ملت عراق و نیروهای مسلح عراق قرار دهد تا فلوجه را آزاد کنند. من نمی گویم ژنرال سلیمانی برای اهالی فلوجه می جنگد بلکه می خواهد سر افعی را در فلوجه قطع کند، پیش از اینکه این افعی به طرف مرزهای ایران حرکت کند. ژنرال قاسم سلیمانی هیچ انگیزه طایفه ای ندارد.
روز جمعه نیز سردار قاسیم سلیمانی نیز در پاسخ به این ادعاها در جلسه هم اندیشی خود با نمایندگان مجلس دهم، با بیان اینکه وجود مبارک آیت الله سیستانی ما را از هر دخالتی بی نیاز کرده، عنوان کرد: ما زمانی وارد عمل می شویم که مرجعیت حاکم عراق نیاز سیاسی و بین المللی داشته باشد لذا باید به کلیات فلوجه هم اشاره ای کنم که عموما خودروها با دو چهره مهم یعنی مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی آراسته می شوند در حالی که ما قصد نداشتیم این حملات به ما منتسب شود و این کار از روی علاقه بود.
هفته گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز به این ادعاها واکنش نشان داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت :حضور مستشاران نظامی ایران در عراق به درخواست دولت قانونی این کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ملت عراق برای تشخیص منافع و دوست و دشمن خود نیازی به اظهارات وزیر خارجه کشوری ندارد که در کمتر از یک دهه و نیم اخیر، بزرگترین عامل و حامی بی ثباتی و حمایت از تروریسم در عراق، منطقه و جهان بوده است.
جابری انصاری در پاسخ به اظهارات سخیف عادل جبیر وزیر امور خارجه عربستان درباره روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق افزود: حضور مستشاران نظامی ایران در عراق تحت فرماندهی سردار قاسم سلیمانی به درخواست دولت قانونی این کشور و برای مبارزه با تروریست ها و افراط گرایانی است که عراق و منطقه را با بی ثباتی و نا امنی مواجه کرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه از عادل جبیر خواست بجای تلاش در جهت فریب افکار عمومی و تحریف واقعیت ها، فراموش نکند که کشورش هم اینک و در سطح بین المللی بعنوان اولین و خطرناکترین حامی تروریسم و گسترش نا امنی در جهان شناخته می شود.

چه کسانی به سعودی ها خط می دهند؟
خبرنگار راشاتودی فاش کرد هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات آمریکا، در جایی از ایمیل هایش “سقوط دولت بشار اسد و جنگ فرقه ای” را به سود رژیم صهیونیستی و متحدانش عنوان می کند.
در یکی از ایمیل‌های هیلاری کلینتون آمده است ، “سقوط خاندان اسد به احتمال زیاد ممکن است شعله جنگ فرقه‌ای را میان شیعیان و اکثریت سنی‌ها در منطقه برافروزد و پای ایران را نیز به این معرکه بکشد، که از دیدگاه فرماندهان اسرائیلی برای اسرائیل و متحدان غربی‌اش شاید چیز بدی نباشد.” !
به نظر می رسد سعودی ها امروز مجری این نقشه آمریکایی – اسرائیلی علیه ایران شده اند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است