پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۴:۳۱
آخرین اخبار
28 اسفند 1394 ، ساعت 18:10 640 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12336
حجت‌الاسلام محمد ساجدی امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه:

باید با واقع‌بینی و متناسب با اقتضائات و ذائقه نسل جدید و با روش‌های علمی به بازتولید اندیشه اسلامی و ترویج آن به‌صورت اقناعی پرداخت / دست‌اندازی‌ها و اقدامات خارج از شهرستان برای ما زحمت‌هایی ایجاد می‌کند

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به تشییع باشکوه شهدای گمنام در شهر آستانه‌اشرفیه گفت: دست‌اندازی‌ها و اقدامات خارج از شهرستان برای ما زحمت‌هایی ایجاد می‌کند
به گزارش جلال شرق ، حجت‌الاسلام محمد ساجدی بابیان اینکه این تشییع باشکوه مانند بعضی از شهرهای دیگر استان و کشور با هماهنگی و همدلی مسئولان و مردم عزیز شهرستان برگزار شد اظهار کرد: بعضی از شرکت‌کنندگان از شهرستان‌های دیگر هم برای تدفین شهدای گمنام حضور رساندند، که جای قدردانی و شکرگزاری از همه‌ی عزیزانی است که در برنامه‌ریزی و اجرای این مراسم باشکوه دست داشتند.
خطیب نماز جمعه با اشاره به این که ممکن است  بعضی از عزیزان بگویند که از مسئله عبور کردیم باید عرض کنم نه! بلکه بخشی از این دفتر به پایان آمد اما حکایت همچنان باقی است.
وی ادامه داد: این نکته را من عرض کردم آنچه گفتم به بعضی دیگر از این مناسبت‌های دیگر مربوط است بسیاری از افراد متدین، انقلابی و حتی بعضی از خانواده‌های معظم شهدا پدران بزرگوار شهید به بنده مراجعه کردند در مسجد و خیابان و حتی در روز تشییع‌جنازه ، با خاک‌سپاری شهدای گمنام در پارک ساحلی مخالف بودند.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با تصریح این مطلب که مسئولان با همدیگر و با مردم ما هیچ مشکلی در تعامل با همدیگر نداریم یادآور شد: شاید من یک حرفی بزنم و کسی انتقاد بکند و یک مسئولی اقدامی بکند بنده فرض کنید نقدی داشته باشم ولی آن انسجام و همدلی و هماهنگی به لطف خدا در شهرستان ما وجود دارد و اگر هم نقدی یا انتقادی هم باشد با صحه صدر همدیگر را تحمل می‌کنیم.
حجت‌الاسلام ساجدی خاطرنشان کرد: متأسفانه دست‌اندازی‌ها و اقدامات خارج از شهرستان وگاهی از مرکز استان و بعضی شهرستان‌های دیگر و خارج از استان برای ما زحمت‌هایی ایجاد می‌کند.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه یک آقای محترمی از مرکز استان در معیت یکی از مقامات کشوری آمد اینجا برای ما تصمیم‌گیری کرد تصریح کرد: ما مربوط به این جریانیم، آقایان تشریف آوردند و در این شهر برای ما تعیین و تکلیف کردند بااینکه بسیاری از مردم موافق نبودند گفتند که باید در این نقطه دفن شوند.
خطیب نماز جمعه ادامه داد: البته موضوع سابقه‌ی ۶ و ۷ ساله داردو در همین ماه‌های اخیر آن‌طور که به ما گزارش کردند دو سه ماه اخیر این آقایان تشریف آوردند اینجا، بدون این‌که به مسئولان شهر اطلاع دهند یا به فرماندار شهر یا با بنده تماس بگیرند.
حجت‌الاسلام ساجدی تأکید کرد: ما هم به این مسئله توجه داریم اما بعضی‌ها هستند که در این کار نقش داشتند که هیچ‌کس را آدم حساب نکردند، این‌که عرض کردم مسئله به اینجا ختم نمی‌شود برای این‌که ما، اگر بنا بود شهدای گمنام را تکریم کنیم، یا گلزار شهدا یا جای مناسبی دیگری به پیشنهاد مسئولان شهر داشتیم.
وی افزود: عللی رغم این‌که اصلاح کنیم و دنبال برنامه‌های دیگر باشیم به تعبیری که من می‌کنم یک مقدار شائبه رفتار قیم مآبانه دارد به‌صراحت بگویم هرجا، هرکس برخوردش با دیگران چه مسئولان چه مردم، قیم مآبانه باشد خودش را آقا و برتر بداند نتیجه نمی‌دهد ولو آن‌که به دنبال ارزش‌های ایمانی و انقلابی باشد.
امام‌جمعه آستانه گفت: در انتخابات بعضی از دوستان فعال بعضی از مساجد از من سؤال کردند گفتند چه‌کار کنیم؟ گفتم فعالیت کنید، کاندیداها را بیاورید و شور و هیجان ایجاد کنید آگاهی مردم را بالا ببرید اما جوری نکنید که مردم فکر کنند قیم آن‌ها هستید و برای آن‌ها می‌خواهید تعیین تکلیف کنید که به آن رأی بده، به آن رأی نده
ساجدی تأکید کرد: در همه‌ی فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی و سیاسی اگر رفتار ما به هر عنوان انگیزه‌ی قیم مآبانه باشد حتی بنده خودم را مثال می‌زنم خودم را بالا بیاورم و شمارا به‌حساب نیاورم نتیجه نخواهیم گرفت و این مبنایی است برای همه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی ازجمله درباره گرامی داشت و تدفین شهدای والامقام.
حجت‌الاسلام ساجدی در بخشی دیگر از خطبه‌های خود با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم به تأکید رهبری بر استمرار انگیزه و روحیه انقلابی در بین روحانیت و حوزه علمیه پرداخت و گفت: دو جریان تأثیرگذار در پیروزی انقلاب، دانشگاه و حوزه علمیه بوده است.
وی به تأثیر حوزه در فراگیر شدن انقلاب و ویژگی‌های روحانیت در دوران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: آن نیروی که مردم را به خیابان آورد تأثیرگذاری طلاب بود که فکر و آرمان انقلاب را در دورترین نقطه انتقال داد.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به دو چالش مهم انقلاب از دیدگاه خودپرداخت و افزود: این دو چالش عبارت‌اند از خلأ تئوریک و شبهه فکری وهم چنین ناکارآمدی که می‌تواند ما را در آینده دچار چالش کند.
ساجدی بابیان اینکه باید با واقع‌بینی و متناسب با اقتضائات و ذائقه نسل جدید و با روش‌های علمی به بازتولید اندیشه اسلامی و ترویج آن به‌صورت اقناعی پرداخت تصریح کرد: با شعار دادن و حرکت‌های تندوتیز و اهانت‌آمیز نمی‌توان از مبانی اسلام دفاع کرد.
وی تأکید کرد: گاهی دفاع بد، بدترین حمله است بعضی باانگیزه انقلابی کارهایی می‌کنند که نه نتیجه نمی‌گیرند بلکه نقض غرض هم می‌شود.
ساجدی با تبیین دیدگاه آدم‌های متحجر و عناد ستیز با انقلاب و علما و فقهایی که حکومت اسلامی را به دلیل عدم‌کفایت و کارآمدی در اجرای احکام اسلامی موافق و همراه امام نبودند گفت: ما دارای خلأ تئوریک نیستیم و در حوزه مبانی نظری مشکل عمده نداریم بلکه عمده مشکل ما از ناکارآمدی است و بسیاری از شبهات فکری و چالش‌های نظری نمایشی از سوء عملکرد ماست.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به‌روز ملی شدن صنعت نفت با توجه به آیین نوروز گفت: ما باید بین ارزش‌های دینی و اعتقادی باارزش‌های ملی یک موازنه برقرار کنیم زیرا مقابله با اسلامیت و ملیت و مقابله با نظام اسلامی و فرهنگ ایرانی کار غلطی است و مهم‌تر اینکه مبنای معقول یک الگوی برتر؛ الگوی اسلامی – ایرانی است

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است