پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۲۸
آخرین اخبار
14 خرداد 1395 ، ساعت 18:56 659 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15707
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه:

با مدیریت منابع محدود باید جلوی بحران‌های زیست محیطی را گرفت/در مقابله با تهدیدات باید مواظب موازین اخلاقی، اجتماعی و قانونی باشیم

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به‌روز جهانی محیط‌زیست و تأکید بر حفظ و مراقبت از آن گفت: با مدیریت منابع محدود باید جلوی بحران‌های زیست محیطی را گرفت
به گزارش جلال شرق، حجت‌الاسلام محمد ساجدی بابیان این‌که محیط‌زیست بخشی از شئون و حقوق مردم است اظهار کرد: محیط‌زیست امروز مربوط به حقوق بشر است و یکی از گرایش‌های تخصصی حقوق، حقوق محیط‌زیست است زیرا سرنوشت بشر و جامعه بشریت با آن گره‌خورده است.
خطیب نماز جمعه با تصریح این نکته که متأسفانه در ایران همواره مواجه با تخریب و نابودی محیط‌زیست هستیم خاطرنشان کرد: در شهرستان، استان و حتی کشور ما، محیط‌زیست حضوری جدی در اداره کشور ندارد.
وی یکی از بخش‌های اولویت‌دار در جامعه را مدیریت پسماند در جمع‌آوری، بازیافت، دپو کردن، بازآوری و ساماندهی زباله نام برد و ادامه داد: آن چیزی که برای ما یک مشکل زیست محیطی شده است آن‌قدر دارای ارزش است که به آن طلای کثیف می‌گویند.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به بازدید از محل دپو زباله‌های شهرستان در روستای کشل آزاد سرا و نزدیکی آن با سفیدرود و حضور دام‌های منطقه در محل زباله و ارتزاق آنان از زباله‌های حاوی پلاستیک گفت: استان گیلان شاید رتبه اول کشور را در سرطان گوارشی داشته باشد و این امر می‌تواند ناشی از استفاده گوشت همین حیواناتی باشد که با ولع آن را می‌خوریم.
وی خواستار بهره‌گیری از مشارکت مردم در بخش زباله‌ها شد و با اشاره به همدلی و همراهی بین مسئولین این شهرستان تصریح کرد که در مدیریت زباله‌های شهرستان با همکاری شهرداری، محیط‌زیست و دیگر نهادها وادارات ذی‌ربط اقدام اساسی انجام گیرد.

ما هنوز به ابعاد گسترده و شخصیت امام و به عمق آثار وی پی نبردیم
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه قیام مردم گیلان را در نهضت جنگل یک افتخار برای مردم این استان برشمرد و با توجه به پیشتازی گیلانیان در مشروطه، و نهضت جنگل برای اجرای احکام الهی گفت: علی‌رغم درخشش این نهضت به دلیل نفوذ عوامل بیگانه به درون این نهضت با ناکامی روبرو شد.
خطیب نماز جمعه به قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ که بعد از ۵۰ سال از نهضت جنگل در ایران شکل گرفت اشاره کرد و آن را مهم‌ترین حادثه تاریخی و انقلابی بزرگ با ویژگی‌های برجسته و ممتاز به خاطر برخورداری از رهبری شجاع، هوشیار و سازش‌ناپذیر توصیف کرد.
حجت‌الاسلام ساجدی با تأکید بر این نکته که ما هنوز به ابعاد گسترده و شخصیت امام و به عمق آثار وی پی نبردیم گفت: امام شخصیت فوق‌العاده و آگاهی بود که یک ملت را رهبری و دنیا را تکان داد.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به سند راهبردی و استراتژی امریکا در قرن ۲۱ اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در این سند راهبردی وقتی صحبت از منطقه و جهان اسلام است به دنبال آن‌یک گوشه از نگاه آنان به ایران اسلامی است و این موضوع به برکت قیام و رهبری امام خمینی (ره) است که بزرگ‌ترین دستاوردش عزت مسلمانان و ایرانیان است.

خطبه شعبانیه را منشور رفتار متدینین در عبادت فردی و روابط اجتماعی است

وی با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان و فضیلت‌های آن اشاره کرد و یکی از فلسفه‌های روزه‌داری را دست‌یابی به ملکه تقوا برشمرد
حجت‌الاسلام ساجدی خطبه شعبانیه را منشور رفتار متدینین در عبادت فردی و روابط اجتماعی نام برد که بالاترین عبادت که همانا ترک گناه است به برکت روزه‌داری در ایام ماه مبارک رمضان بیش از ماه‌های دیگر فراهم می‌شود.
خطیب نماز جمعه تصریح کرد: عقل‌ها از درک ماه رمضان عاجز هستند و درجایی که یک آیه آن برابر با یک ختم قرآن است و حتی نفس کشیدن روزه‌دار تسبیح خداوند و خوابش عبادت فضیلت ایام قدر در این ماه است در هیچ‌یک از ماه‌های سال نخواهید دید.

مسئولین باصبر و حوصله برنامه ریزی کنند و جلوئی تهدیدات رابگیرند
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه وی به ابتلا و آزمایش انسان‌ها در مقابل مشکلات و سختی‌ها که بر اساس مشیت الهی است اشاره کرد و افزود: این آزمون‌ها برای تشخیص صالح از ناصالح و انسان‌های متین از انسان‌های متزلزل است که اراده خدا بر این است که این آزمایش‌ها گرفته شود.
ساجدی بابیان اینکه آن‌هایی که دارای مسئولیت هستند باید با صبر و حوصله برنامه‌ریزی کنند و جلوی تهدیدات را بگیرند ادامه داد: به هنگام برنامه‌ریزی در مقابل تهدیدات باید مواظب موازین اخلاقی، اجتماعی و قانونی باشیم که دران صورت دژ و استحکاماتی خواهیم ساخت که با هیچ‌گونه تهدیدی آسیب‌پذیر نخواهد بود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است