چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۹:۰۸
آخرین اخبار
22 آذر 1394 ، ساعت 17:00 1,980 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7870

برخورد با متخلفان انتخاباتی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی براساس وظایف قانونی اش با هر جریان، گروه و افرادی که در جریان انتخابات از قانون تخطی کنند و مرتکب جرم شوند بدون اغماض برخورد خواهد کرد.

به گزارش جلال شرق ، آقای محسنی اژه ای در نشست خبری افزود: کمتر از ۸۰ روز به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری باقی مانده است و امیدواریم امسال هم همانند دوره‌های گذشته انتخاباتی پرشور داشته باشیم و مشارکت حداکثری و در کمال امنیت و آرامش بنا به درخواست مقام معظم رهبری محقق شود.

وی گفت: لازمه یک انتخابات در تراز جمهوری اسلامی ایران این است که همه نامزدها، هواداران، مسئولان و مجریان انتخابات در چارچوب قانون حرکت کنند.

محسنی اژه ای افزود: هیئت های اجرایی هم براساس وظایف قانونی خود عمل می کنند و دولت، وزارت کشور و نیروی انتظامی هم در اجرای انتخابات باید به بهترین شکل به وظایف خود عمل کنند.

وی به وظیفه نظارتی شورای نگهبان در همه مراحل انتخابات اشاره کرد و گفت: امیدواریم این شورا نیز در جهت احراز صلاحیت نامزدها با موفقیت کامل عمل کند و هر کسی که شورای نگهبان احراز کرد در انتخابات شرکت می‌کند و هر کسی را که مردم رأی دادند منتخب مردم است.

توهین به شورای نگهبان جرم است

محسنی اژه ای درادامه نشست خبری در پاسخ به سئوالی درباره برخورد قوه قضائیه با تخلفات انتخاباتی و همچنین فشارهایی که به شورای نگهبان وارد می شود ، افزود: شورای نگهبان تحت فشارهای سیاسی و امثال آن قرار نمی گیرد و اگر شورای نگهبان هم کوتاه بیاید طبعاً شرع ، قانون و مردم اجازه نمی دهند.

وی گفت: قانون می گوید افراد احراز صلاحیت شده باید صالح باشند و اگر این احراز صلاحیت از جانب شورای نگهبان اجرا نشود و فرد در مجلس یا مجلس خبرگان منصبی بگیرد حق مردم ضایع می شود.

وی با بیان اینکه با تجربه ای که داریم شورای نگهبان نشان داده است که تحت تاثیر این فشارها قرار نمی گیرد، افزود: آنهایی که فشار می آورند دو دسته هستند، اگر خلاف شرع و قانون باشد جرم مرتکب شوند قوه قضائیه با آن برخورد می کند و اگر غیر آن باشد شورای نگهبان پاسخ می دهد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان نقل قولی از یک فرد در یکی از رسانه ها تصریح کرد: در آن رسانه از قول آن شخص نوشته شده بود “مردم نمی دانند آقای جنتی تصمیم می گیرد یا خود مردم”.

محسنی اژه ای ادامه داد: این توهین به شورای نگهبان است، آیت الله جنتی تصمیم نمی گیرد بلکه شورای نگهبان تصمیم گیری می کند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در مواقعی که نیاز به تعیین صلاحیت برای مجلس خبرگان باشد فقهای شورای نگهبان تصمیم می گیرند و در موقع انتخابات مجلس، خود اعضا تصمیم گیرنده هستند.

وی با تاکید بر اینکه این صحبت یک توهین به شورای نگهبان است، گفت: از نظر من این موضوع یک جرم است. آیت الله جنتی دبیر شورا هستند و مسائل شورای نگهبان را اعضا تصمیم می گیرند و ایشان ابلاغ و مطرح می کند.

وی با بیان اینکه مقاماتی که به سبب کارشان به آنها توهین می شود، مدعی العموم می تواند ادعای جرم کند، افزود: لازم نیست خود آیت الله جنتی شکایت کند.

وی افزود: اگر بنده دادستان بودم این آقا را تعقیب کرده و به جرم افترا باید پاسخگو بود.

دادستانی و دولت پیگیر حادثه منا 

محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری میزان که درباره آخرین وضع پیگیری این مسئله و درصد خانواده هایی که شکایت کرده اند، افزود: اطلاعی از درصد افرادی که شکایت کرده اند، ندارم.

وی گفت: به نسبت جمعیت افراد حادثه دیده بسیاری از خانواده ها شکایت نکرده اند و درصد افراد شکایت کرده بالا نیست.

اژه ای افزود: دادستانی کل کشور، معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، وزارت امور خارجه، سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری پیگیر این مسئله هستند.

وی گفت: برخی مجامع بین المللی و کشورهایی که اتباعشان حادثه دیده اند باید در این زمینه اقدام کنند و امری آسان نیست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: مسئولان کشور پیگیر این مسئله هستند.

محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضع پرونده دکل گمشده نفتی گفت: کیفرخواست صادر نشده است.

وی افزود: در این زمینه دو نفر بازداشت شده اند و برخی افراد نیز با قرار آزادند.

تعداد متهمان پرونده زنجانی بیش از سه نفر است

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تعداد متهمان پرونده بابک زنجانی به طور مسلم، از سه نفر کنونی بیشتر است.

آقای محسنی اژه ای درباره تعداد متهمان پرونده زنجانی و اینکه چند نفر از مسئولان دولتی هستند، گفت: از نفرات زیادی تحقیق شده است اما اکنون نمی دانم برای چه تعداد تفهیم اتهام و قرار مجرمیت صادر شده است؟

وی افزود: برخی اوقات افرادی در بدو امر مطلع هستند و در اثنای تحقیقات متهم می شوند و یا بالعکس.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: هفته آینده تعداد افراد متهم دولتی و غیردولتی این پرونده اعلام می شود.

باید از فضای مجازی استفاده بهینه شود

سخنگوی قوه قضائیه گفت‌:‌ ما نمی‌گوئیم مطلقا هرچه شبکه‌های اجتماعی است مسدود شود و هیچ‌گونه استفاده‌ای نشود اما معتقدیم باید از آن استفاده صحیح شود.

وی افزود:‌ اگر می‌خواهیم از این طریق ضربه امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی نخوریم باید تلاش کنیم زیرساخت‌های فضای مجازی را بومی کنیم.

محسنی اژه ای گفت:‌ تا زمانی که زیرساخت‌ها در دست ما نیست و همه مسائل باید به امریکا و اسرائیل برود و برگردد و سرنخ قضیه در دست ما نیست متضرر می‌شویم.

وی افزود:‌ باید تمام همّ دولت بر روی این قضیه باشد.

محسنی اژه‌ای  با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در تشکیل شورای عالی فضای مجازی تکیه داشتند که زیرساخت‌های بومی در خور کشور ایجاد شود گفت:‌ متاسفانه در این زمینه آن‌طور که واقعا حق مطلب است سرمایه گذاری مالی و فرهنگی برای بومی‌سازی این مسائل و داخلی کردن زیرساخت‌ها اقدامات جدی صورت نگرفته و نمی‌گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت:‌ ما از وزارت ارتباطات خواسته‌ایم که این موضوع را از طریق هر شکلی که بلد است از نظر فنی مدیریت کند و لااقل زیان‌های این مسئله را کم کند که قول دادند ظرف سه ماه و بعد شش ماه و بعد گفتند که شد یا نشد.

وی افزود:‌ ما گله داریم که چرا در این زمینه بیش از این تلاش صورت نمی‌گیرد و البته وزارت ارتباطات تلاش خود را می‌کند اما بیش از این لازم است.

اژه‌ای با بیان اینکه خطرات این موضوع فقط جنبه فرهنگی و اخلاقی ندارد گفت:‌ خطرهای گوناگون آن نه تنها کشور ما بلکه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است مانند اینکه تروریست‌ها و داعش از این فضا به نفع خود استفاده می‌کنند و حالا دنیا به این نتیجه رسیده که این خطرها به خودش برگشته است.

وی با بیان اینکه تروریسم و داعش خطراتش به خودش برگشته است، افزود:‌ معتقدیم که اگر این موضوع کنترل نشود حتماً شاهد ضرر خواهیم بود.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه خطرات امنیتی فقط شامل ترور یا انفجار نمی‌شود گفت:‌ بعضی از این خطرها  امنیت روانی مردم را نشانه می‌گیرد و یا بروز شایعه مردم را سرگردان و دچار دلهره می‌کند و باعث می‌شود همه دلواپس باشند.

محسنی اژه‌ای گفت:‌ البته معنای دلواپس خیلی خوب است و هر فرد غیرتمندی دلواپس است و باید در موضوعات زیانبار کشور، خانواده و مردم خود دلواپس باشد.

وی گفت: نه شورای عالی فضای مجازی و نه کارگروه ترتیب داده شده در این زمینه آن مقدار که شایسته است کار خود را انجام نداده‌اند.

محسنی اژه‌ای گفت:‌ اقدامات کارگروه مانع اقدامات دادستان نیست لذا دادستان در حد اطلاعات و رصد اقدامات  دستورات لازم را انجام می دهد؛ به عنوان مثال در زمانی که بنده دادستان کل بودم در این زمینه به وزارتخانه ذیربط دستوری صادر کردم.

دستگیری ۴ جاعل در هفته های گذشته

سخنگوی قوه قضائیه: در هفته های گذشته چهار جاعل دستگیر شدند که امضا و دست خط برخی مسئولان در رده ها و نهادهای مختلف را جعل و از این راه اخاذی می کردند.

وی افزود : این افراد با تلاش حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه دستگیر شدند و ظاهراً آنان با مراجعه به برخی سیستم های دولتی و بانکی درخواست هایی غیرقانونی داشته اند.

وی از مردم خواست در مواجهه با اینگونه افراد بیشتر مراقب باشند.

محسنی اژه ای افزود: اگرچه برخی از این افراد پیچیده عمل می کنند و تشخیص اینکه مأمور هستند یا جاعل در ابتدا سخت است اما مردم حتماً کارت شناسایی و برگه ابلاغ مأموریت را ملاحظه کنند.

محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری افزود: مکرر گفته شده است قوه قضائیه همه تلاشش را برای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد داشت و به دولت کمک خواهیم کرد تا در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق شود.

وی گفت: ما همچنین دولت را در بحث خروج از رکود، رفع بیکاری ، تولید بیشتر و مبارزه با فساد کمک می کنیم تا تصمیمات دولت به رفاه و بهبودی معیشت مردم منجر شود.

در پرونده ساخت و سازهای حیران کسی بازداشت نیست

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع ساخت و سازهای غیرمجاز در گردنه حیران گفت: کسی بابت این پرونده بازداشت نیست.

غلامحسین محسنی اژه ای  افزود: پرونده این موضوع تشکیل شده و در حال بررسی است.

وی گفت: ممکن است در این پرونده تخلف و یا جرمی صورت گرفته باشد که نحوه برخورد با آن متفاوت است زیرا در موضوع تخلف با متخلف برخورد کیفری صورت نمی گیرد البته ممکن است متخلف کارمند اداری باشد و با وی به عنوان تخلف اداری برخورد شود.

وی افزود: اما اگر جرم اثبات شد و قاضی آنرا اعلام کرد طبیعتاً کیفر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در این پرونده ها برخی دارای تخلف و برخی دارای جرم هستند که مفصل در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه در این پرونده ستاد مبارزه با فساد اقتصادی وارد شده و با همکاری مسئولان قضائی استان و دستگاههای ذیربط در حال بررسی موضوع است، افزود: اینکه چند نفر و چه کسی مجرم و چه کسی متخلف است به تدریج روشن خواهد شد.

انجام فعالیت ها باید بدون ملتهب کردن جامعه

سخنگوی قوه قضائیه گفت: انجام دادن کار مهم تر از گفتن آن است اما نحوه برخورد در خصوص موضوعات مختلف در جامعه نباید سبب ایجاد التهاب در جامعه شود.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه راه مردم در خصوص اظهارنظر مقامات اجرایی و قضایی  برخی از شهرستان ها در باره موسسات غیر مجاز که منجر به ایجاد مشکلاتی برای مقامات قضایی شده است، گفت: ساماندهی همه موسساتی که فعالیت های پولی و شبه بانکی انجام می دهند از نظر بانک مرکزی، دولت و قوه قضاییه الزامی است زیرا رها کردن این موسسات سبب ایجاد مشکل برای مردم و سیاست های پولی – مالی می شود.

وی افزود:‌ گاهی اوقات ما فقط در خصوص موضوعات صحبت می کنیم اما آن را عملیاتی نمی کنیم در حالی که عمل کردن از گفتن مهم تر است.

 توجه به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی زندان‌ها

سخنگوی قوه قضائیه درباره خاموش شدن برخی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی زندان اوین افزود: شاید به این زندان بیشتر از حد معمول توجه ‌شود اما مستثنی از کل کشور نیست.

وی تصریح کرد:‌ ممکن است یک روزی برق قطع شود، طبیعی است که در چنین شرایطی هم برق زندان قطع می‌شود البته معمولاً در چنین جاهایی برق اضطراری وجود دارد اما ممکن است مشکلی در نبود برق پیش بیاید.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد:‌ قطعی گاز ممکن است در تهران و شهرستان‌ها باشد اگر گاز قطع باشد ممکن است اخلال جزئی به وجود بیاید و ممکن است سیستم گرمایشی و سرمایشی احیاناً از کار بیفتد و این اتفاق در مورد خانه‌های ما هم ممکن است اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد:‌ بیش از آن مقداری که در بیرون به وسایل سرمایشی و گرمایشی توجه می‌شود مثل خانه‌ها، کارخانجات و همه بیمارستان‌ها که از حساسیت بالاتری برخوردارند در زندان نیز توجه می‌شود.

محسنی اژه‌ای گفت:‌ تا جایی که ممکن است امکانات اضطراری قابل پیش‌بینی باشد همچون تجهیزات سرمایشی و گرمایشی پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود:‌ در مورد این تجهیزات سعی می‌شود از پیمانکاران تضمین لازم گرفته شود و پیمانکار موظف است این تجهیزات را سرویس کند و اگر خللی پیش آمد باید در اولین زمان ممکن آن را رفع کند.

معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت:‌ ممکن است مواردی پیش بیاید، اما بعضی مواقع یک امر کوچک را خیلی بزرگ جلوه می‌دهند و یک امری که در هر کجا ممکن است اتفاق بیفتد فکر می‌کنند چون در  زندان است هیچ وقت نباید اتفاق بیفتد.

وی مجدداً تاکید کرد:‌ بحث گرمایشی و سرمایشی زندان از سایر جاهای که حداقل من خبر دارم مورد توجه بیشتری است و علاوه بر سازمان زندانها، بازرسی کل کشور و دستگاه نظارتی قوه قضائیه هم نظارت دارند و مشکل خاصی غیر از موارد موردی نداریم.

محسنی اژه‌ای در پایان گفت: طبیعی است تهیه همه امکانات و تجهیزات به گونه‌ای که هیچ ایراد و اشکالی در هیچ شرایط پیش نیاید نیاز به بودجه‌های بیشتر است که نه قوه قضائیه و نه دولت چنین بودجه‌ای ندارد.

شهرداری پرونده های متعددی در سازمان بازرسی دارد

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سئوال که آیا درباره اظهارات آقای میرسلیم که از تخلفات شهرداری خبر داده و سازمان بازرسی کل کشور نیز آنرا تایید کرده است، اطلاعی دارید ؟ گفت: بنده هیچ اطلاعی در این خصوص ندارم اما آنچه مسلم است شهرداری با این حجم از گستردگی فعالیت ها بی شک پرونده های مختلفی در سازمان بازرسی دارد که در مراجع قضایی در دست بررسی است .

محسنی اژه ای تاکید کرد: شهرداری یکی از جاهایی است که در سازمان بازرسی کشور پرونده های متعددی دارد و گاهی این پرونده ها مالی و گاهی نیز عادی است.

لغو حکم ممنوعیت خروج برای متهمین در صورت اطمینان از بازگشت آنان

محسنی اژه‌ای  در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص آخرین وضع پرونده آقای مرتضوی و سفر وی به کربلا با وجود ممنوعیت خروج افزود: لازم نیست هر متهمی ممنوع‌الخروج شود و کسانی که ممنوع‌الخروج می‌شوند ممکن است پس از یک هفته یا ۱۰ روز رفع ممنوعیت شوند یا افرادی هستند که اعلام می‌کنند قصد سفر دارند و قاضی اطمینان دارد که متهم قصد بازگشت به کشور را دارد با این شرایط اجازه خروج را برای آن متهم صادر می‌کند.

وی با اشاره به درخواست یکی از متهمینی که اتفاقا پرونده زیادی داشت برای خروج از کشور برای دیدن فرزندان گفت:‌ من پس از بررسی‌هایم مطمئن شدم که این شخص قصد فرار ندارد بنابراین اجازه خروج به ایشان داده شد که پس از دیدار فرزندانش در فرصت تعیین شده هم به کشور بازگشت.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه اگر از من در خصوص آقای مرتضوی سوال شود که در صورت خروج آیا باز می‌گردد می‌‌گویم صد در صد برمی‌گردد تصریح کرد:‌ وی قصد پناهندگی در کشور عراق و یا رفتن از این کشور به جای دیگری ندارد.

محسنی اژه ای درباره افرادی که به لحاظ جرایم مالیاتی ممنوع الخروج هستند، گفت: این موارد به قوه قضائیه ربطی ندارد سیستم مالیاتی می‌تواند ممنوعیت را ایجاد و لغو کند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه ممنوعیت خروج اعلام شده از سوی بانکها و بانک مرکزی نیز از طریق قوه قضائیه انجام می‌شود، افزود: درباره اینکه آیا خود  قاضی که ممنوعیت خروج را صادر کرده می‌تواند بدون اعلام بانک مرکزی،  ممنوع الخروج را لغو کند بحث مخصوص به خود را دارد.

وی گفت:‌ کسانی که می‌خواهند به حج یا کربلا و یا اروپا ب‌روند در صورتی که ما یقین حاصل کنیم که باز خواهند گشت حتی با وجود تناوب پرونده امکان خروج آنها فراهم می‌شود؛ اینها موارد سختی  نیستند و نباید در موردشان جامعه را ملتهب کرد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه ممکن است ممنوعیت خروجی برای هر کسی ایجاد شود، گفت: اطلاع‌رسانی به افراد ممنوع‌الخروج شده همچنین علت این ممنوعیت و مدت زمان آن به اشخاص باید اعلام شود و این موضوعی است که قانون بر آن اصرار دارد.

وی گفت:‌ ما به دادگاه، بازرسان و بازپرسان می‌گوییم که به افراد ممنوع ‌الخروج شده اطلاع‌رسانی کنید همچنین بر اساس قانون اگر شخصی بیش از ۶ ماه ممنوع الخروج شد باید دوباره ابلاغ و قرار صادر شود.

وی همچنین در خصوص سوال خبرنگار ایسنا درباره علت اعلام نشدن حکم رضائیان به وکیل وی افزود:‌ حکم حبس وی صادر شده است ولی فعلا ً به جزئیات بیشتر واقف نیستم پس از استعلام از قاضی این موضوع ابلاغ خواهد شد.

بدون تردید در زمان تحریم یک سری محدودیت هایی وجود دارد

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی که زنجانی ادعا کرده به سازمان حج و زیارت در خصوص ارائه ارز به زائران، پرداخت هزینه هتل ها و چادرهای حجاج در عربستان و تامین سوخت هواپیمای کمک کرده و به وزارت اطلاعات نیز برای دور زدن تحریم ها کمک کرده ولی تاکنون هیچ نهادی اظهاراتش را تکذیب نکرده است، گفت: در حال تحریم بوده و هستیم و امید داریم این تحریم های ظالمانه برداشته شود و بدون تردید در زمان تحریم یک سری محدودیت هایی وجود دارد .

محسنی اژه ای افزود: سعی می شود برای رفع محدودیت ها اقداماتی بعضا اضطراری انجام شود.

وی گفت: اگر سیستم بانکی و پولی ما در یک تحریم ظالمانه باشد و نفت را بفروشیم ولی پولمان را به ما ندهند خیلی بدیهی است که شما تلاش کنید که به خواست دشمن در این تحریم ها فلج نشوید ولی شما فلج نشدید و مردم ما و مسئولین ما دست از تلاش برنداشتند.

محسنی اژه ای افزود: این بحثی است که در دولت های دهم و یازدهم وجود دارد و در هر دولتی که چنین شرایطی باشد این اقدامات انجام می شود.

وی در خصوص ادعای که در خصوص زنجانی بیان شده افزود: نه جزئیاتش را شنیده ام و نه می دانم که دادستان و وکیل و شاکی چه گفته اند و  اگر علیه یک وزارتخانه یا یک نهادی مطلبی گفته شده و آنان جواب داده اند و در آینده جوابی دارند یا خیر؟ بنده ادعایی ندارم .

محسنی اژه ای ادامه داد: اگر ما بگوییم از صفر تا صد کارهای بابک زنجانی خلاف است و این را نمی شود ادعا کرد و حتما بخشی از این کار ها برای دور زدن تحریم بوده است ولی تا چه حدش؟

سخنگوی قوه قضائیه گفت: زنجانی از ابتدای امر نظر سوء داشته و هر کس دیگری که در وسط کار بوده است و طمعی به وجود آمده این کار را کرده است.

محسنی اژه ای افزود: الان کسانی هستند که می آیند ادعا می کنند که من می توانم تحریم را دور بزنم و جنسی که مشکلی برای وارداتش دارید من می توانم آن را وارد کنم که حتما شما از این موضوع استقبال و آن را بررسی می کنید.

وی گفت: ممکن است از ابتدای امر هم قصد سویی نداشته باشد و اگر هم دارد همان موقع مشخص نیست و قدم اول را بر می دارد و با شما همکاری می کند و در قدم های بعدی سر شما کلاه می گذارد و خیانت می کند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: من نمی گویم که زنجانی کلاهبردار است یا نیست ؟ آن را دادگاه باید تشخیص دهد اما افراد کلاهبردار چه کار می کنند در وهله اول کار خود را نشان نمی دهند که طرف مقابل در جریان کارش قرار بگیرد این افراد شرکت و یا تعاونی تاسیس می کنند و از مردم با سپرده گذاری  پولی را می گیرند .

محسنی اژه ای گفت: این افراد با نشان دادن درصدی از سود ، تا مدت ها آنها را راضی نگه می دارند ولی بعد از مدتی نشان داده می شود که آن فرد کلاهبردار بوده است.

وی افزود: آن کلاهبردار پول را بر می دارد و فرار می کند ولی نمی داند از این پول هایی که از این و آن گرفته است و بدون اینکه با آن پول چطور کاسبی کند از اصل پول مردم یک دفعه ورشکست و با یک مشکل جدی مواجه می شود.

پرونده نگین خودرو محکومیت های حبس قابل توجهی صادر شد

سخنگوی قوه قضائیه گفت: درخصوص پرونده شرکت نگین خودرو که شاکیان بسیار زیادی داشت محکومیت های حبس قابل توجهی برای متهمان پرونده صادر شد.

محسنی اژه ای افزود: بابت این پرونده افراد بسیار زیادی به منظور دریافت خودرو دچار گرفتاری شده بودند که حکم متهمان پرونده صادر شد.

وی گفت: مردم درخصوص اینگونه شرکت ها که برخی از طریق رسانه ها نیز تبلیغ می کنند بسیار مراقب باشند تا برای خود آنها و همچنین برای دستگاه های اجرایی و قضایی مشکلی ایجاد نشود.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی درباره پرونده فوت خانمی باردار در یکی از بیمارستان های کرج افزود: حدود ۲ ماه پیش خانمی باردار به بیمارستان مراجعه می کند که ابتدا پذیرش می شود اما بعد ادعا می کنند که وی باید به بیمارستانی دیگر منتقل شود و در نهایت این فرد خارج از بیمارستان اول فوت می کند.

وی گفت: پرونده تشکیل شده و در حال بررسی است و پزشکی قانونی باید درخصوص  علت فوت نظر دهد.

اژه ای ادامه داد: البته نظام پزشکی هم باید در خصوص اینکه آیا بیمارستان، پزشک و مسئولان پذیرش و انتقال وی وظایف خود را به درستی انجام داده اند یا نه، باید نظر دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دستگیری اخیر ۵۰ نفر از دلالان ارز در خیابان فردوسی و منوچهری گفت: این افراد که بیش از ۴۰ نفر بودند به دستور تعزیرات حکومتی دستگیر شدند که پرونده آنها در تعزیرات حکومتی در حال رسیدگی است.

محسنی اژه ای افزود: دستگیری اینها به علت اخلال در نظام ارزی بوده است که باید تحقیقات اولیه پرونده انجام شود و از جزئیات آن اطلاعی ندارم.

وی گفت: درخصوص پرونده های قبلی احکامی صادر شد که یکی از آن موارد پرونده آقای روزچنگ بود که تعدادی از جلسات دادگاه وی برگزار شد اما به جهت اختلافی که میان کارشناسان درباره میزان مسائل مالی درخصوص ارزها  بوجود آمده بود هنوز جلسات به پایان نرسیده و وی هنوز بازداشت است اما افراد دیگر این پرونده به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

محسنی اژه ای در  پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه چه برنامه ای برای حمایت از خانواده های نیازمند زندانیان دارد افزود: در هر حال کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، انجمن حمایت از زندانیان و بنیاد تعاون درخصوص کمک به این خانواده ها اقداماتی انجام می دهند.

  هنوز تصمیم نهایی در بحث بورسیه ها اتخاذ نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده بورسیه ها افزود: این پرونده دو بخش دارد بخشی از آن به تصمیماتی است که اخذ شده است که در این خصوص شاکیان می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند اما بخش دیگر مربوط به حیثیتی است که به ادعای برخی ها شاید ریخته شده باشد و افرادی که مدعی هستند به آنها ظلم شده است می توانند به دادگستری شکایت کنند.

خبرنگاری در ادامه پرسید: محمود بهشتی از اعضای کانون صنفی معلمان از پنجم آذر در اعتصاب غذاست و ادعا می کند در دادگاهی ۵ دقیقه ای برای او چهار سال حکم تعزیری و ۵ سال تعلیقی در نظر گرفته اند ؛ مسئولیت جان او به عهده کیست؟

محسنی اژه ای در پاسخ گفت: شما فکر می کنید اینکه دادگاهی در زمان ۵ دقیقه تشکیل شود درست است؟ چرا که اصلاً در این زمان امکان صورتجلسه وجود ندارد.

وی افزود: در هر حال حکم وی قطعی نیست و قابل اعتراض است و وی می تواند از طریق مسیر مشخص  اعتراضش را پیگیری کند.

محسنی اژه ای گفت: هر کسی به هر انگیزه ای اعتصاب غذا کند سازمان زندان ها وظایفی دارد و با خود او ، خانواده اش و یا وکیلش صحبت می کند و اگر نیاز به اقدام پزشکی هم باشد انجام می شود.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است